Loading...
Choroby

Gangliony na stopie i nadgarstku. Jak skutecznie zwalczyć narośl na stopie i nadgarstku

Fanglion nadgarstka

Ganglion to niegroźna zmiana, która nazywana jest również torbielą galaretowatą. Ma postać guzka podskórnego, który najczęściej zlokalizowany jest w pobliżu dystalnych części kończyn. Ganglion występuje najczęściej w okolicy niewielkich stawów, jednak biorąc pod uwagę jego etiologię, może wystąpić w niedalekiej odległości od każdego połączenia kostnego w organizmie. Zmiana ta wygląda z pozoru niebezpiecznie, natomiast nie ma nic wspólnego z nowotworzeniem komórek. Oczywiście gangliony nadgarstka lub stopy wymagają konsultacji lekarskiej. Ta jednak ogranicza się do zlecenia wykonania prostych badań diagnostycznych oraz wybrania sposobu pozbycia się torbieli. Jakie są przyczyny pojawiania się narośli na stopie lub nadgarstkach? Czym smarować ganglion? Który rodzaj leczenia jest najbardziej efektywny? Oto najważniejsze informacje dotyczące przyczyn, objawów oraz leczenia ganglionów.

Przyczyny pojawienia się ganglionu

Gangliony, które mają postać kulek na nadgarstku lub grzbietowej części stopy, powstają w wyniku zmian przeciążeniowych lub urazów. Częste pojawianie się tej zmiany jest spowodowane dużymi obciążeniami kończyn górnych lub dolnych. Dochodzi do nich bardzo często w trakcie wielu godzin pracy przy komputerze lub w pozycji stojącej. Gangliony na nadgarstku oraz w innych miejscach, powstają w wyniku nadmiernej produkcji płynu stawowego, który skutkuje łatwo wyczuwalnym guzem umiejscowionym pod skórą.

Właściwa etiologia zwiększonej stymulacji produkcji mazi stawowej zależy od konkretnego przypadku. Natomiast w większości mechanizm powstawania tej zmiany polega na zabezpieczaniu przed uszkodzeniem konkretnego stawu. Ganglion na stopie lub nadgarstku powstaje bowiem w reakcji na duże siły obciążające. Jest to bodźcem dla organizmu do wyprodukowania większej ilości płynu wypełniającego torebkę stawową. Białkowy płyn ma za zadanie zmniejszyć tarcia między strukturami kostnymi wchodzącymi w skład stawu, dlatego można powiedzieć, że te charakterystyczne kulki na nadgarstku są przykładem protekcyjnego działania układów naszego organizmu.

Najczęstsze lokalizacje ganglionów

Torbiele galaretowate powstają w okolicy stawów, które są szczególnie narażone na niekorzystne działanie obciążeń i środowiska zewnętrznego. Najpowszechniej spotykane są gangliony na nadgarstku, umiejscawiające się w okolicy wyrostka rylcowatego kości łokciowej. Gangliony nadgarstka mogą być również zlokalizowane po stronie kciuka, obejmując dalszy koniec kości promieniowej. Zdecydowanie najrzadziej spotykaną naroślą na nadgarstku jest ganglion kości haczykowatej lub główkowatej.

Drugą najczęstszą lokalizacją torbieli jest ganglion na stopie. Pojawia się on najczęściej w okolicy kości śródstopia, manifestując się na jej grzbietowej stronie. Gangliony na stopie są o tyle problematyczne, że utrudniają lub nawet uniemożliwiają noszenie butów. Związane jest to z dużymi rozmiarami torbieli oraz innymi objawami, które może powodować ta narośl na stopie.

Objawy ganglionów

Objawy ganglionów nadgarstka lub stopy zawsze obejmują pojawienie się zmiany podskórnej, która jest podatna na manipulacje i przesuwanie. W niektórych przypadkach ganglion jest niewidoczny. Jednak w przypadku badania palpacyjnego wyczuwalny jest charakterystyczny zarys guzka. Kulka na nadgarstku może być również przyczyną dolegliwości bólowych. Są one odczuwalne głównie podczas długo wykonywanych ruchów. Nie zawsze jednak gangliony na nadgarstku lub stopach są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Duża cześć przypadków jest bezbolesna i w żaden sposób nie wpływa na obniżenie komfortu codziennego funkcjonowania. Typowym objawem torbieli galaretowatych jest zatem jedynie zmiana podskórna, ponieważ pozostałe dolegliwości nie zawsze występują w przebiegu ganglionów na stopie lub nadgarstku.

Osoba mająca ganglion nadgarstka
Źródło: pl.wikipedia.org

Dodatkowe badania diagnostyczne

Podejrzenie pojawienia się ganglionu nadgarstka lub innej części ciała wymaga konsultacji lekarskiej. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u chirurga, który określi prawdziwość podejrzeń dotyczącą obecnej zmiany. W tym celu lekarz wykonuje podstawowe badania obrazowe. Mają one na celu ustalić dokładny rozmiar zmiany podskórnej, konkretne struktury objęte zmianą i rodzaj płynu wypełniającego guza. Zalecanym badaniem jest ultrasonografia oraz obrazowanie rentgenowskie. Pozwalają na szybkie i dokładne określenie przyczyny danego problemu.

Gangliony na stopie oraz nadgarstku należy różnicować z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zawalenie stawów, a także urazami. Skręcenia, zwichnięcia i złamania mogą manifestować się podobnymi objawami wizualnymi. Jednak w przypadku uszkodzeń strukturalnych, poziom odczuwanych dolegliwości bólowych jest znacznie większy niż w przypadku ganglionu nadgarstka. Specjalista zaproponuje również konkretny sposób leczenie oraz doradzi czym smarować ganglion.

Powikłania wynikające z nieleczonego ganglionu

Konsekwencje wynikające z zaniedbania leczenia ganglionu nadgarstka mogą być poważniejsze niż sama jednostka chorobowa. Torbiel galaretowata jest bowiem informacją o zbyt intensywnym obciążeniu, któremu poddawana jest określona część ciała. Oznacza to, że brak wyeliminowania szkodliwej siły zewnętrznej będzie nie tylko powodowało nawroty narośli na nadgarstku lub stopie, ale również trwale uszkadzało tkanki. Ganglion na stopie lub innej części ciała może być powodem uciążliwych ograniczeń zakresów ruchów, co przekłada się na obniżenie ogólnej sprawności funkcjonalnej.

Ganglion – fizjoterapia

Nieinwazyjne leczenie narośli na stopie lub nadgarstkach obejmuje fizjoterapię i stosowanie odpowiednich preparatów. Celem takiego sposobu leczenia jest wchłonięcie się płynu stawowego i zmniejszenie wielkości torbieli. Masaż i ćwiczenia fizyczne przyspieszają usuwanie metabolitów, w tym wysięki, dlatego są również stosowane w przebiegu ganglionów. Oprócz tego stosuje się również zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaliczamy do nich:

  • ultradźwięki,
  • laseroterapię,
  • krioterapię,

Fizjoterapia narośli na nadgarstku lub stopie jest skuteczna, jednakże bardzo często zdarzają się nawroty i torbiele pojawia się ponownie. Warto udać się również do apteki i zapytać farmaceutę o kwestię tego czym smarować ganglion, ponieważ na rynku można znaleźć wiele różnych maści i olejków o działaniu przeciwzapalnym. Preparaty te zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości i przyspieszają absorpcję ganglionu.

Leczenie chirurgiczne ganglionów

W przypadku sporego odsetka narośli na nadgarstku, niezbędne jest zastosowanie leczenia inwazyjnego. Chirurgiczne usunięcie ganglionu jest związane ze stresem, poddaniem się znieczuleniu oraz blizną. Duża skuteczność leczenia inwazyjnego, które w większości przypadków nie powoduje ponownego pojawienia się ganglionu, decyduje o tym, że mimo bardziej skomplikowanych procedur większość osób decyduje się na ten rodzaj leczenia.

Profilaktyka to podstawa, czyli jak zapobiegać powstawaniu ganglionów

Gangliony to niegroźne zmiany, które mimo to wiążą się z koniecznością poddania się zabiegowi chirurgicznemu, stosowaniu fizjoterapii oraz nawracaniu nieprzyjemnych zmian wizualnych w obrębie kończyn. W momencie, gdy ganglion się pojawia najczęściej jest już za późno na działanie profilaktyczne, dlatego warto zadbać o tę kwestię przed manifestacją objawów. Torbiele galaretowate są skutkiem zmian przeciążeniowych, dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego. Zmiany te często wynikają z codziennej pracy oraz wykonywaniu częstych i powtarzalnych ruchów. W takim przypadku należy zapoznać się z zasadami odpowiedniej ergonomii pracy i unikaniu wykonywania czynności, które mają szkodliwy wpływ na tkanki i struktury organizmu.

Ostatnim ważnym elementem, który pozwoli na uniknięcie ganglionów pod skórą, jest zapewnienie odciążenia częściom ciała narażonym na urazy strukturalne. Istotny jest bowiem nawet najkrótszy moment relaksacji mięśni i ścięgien, który pozwoli na regenerację zmęczonych elementów narządu ruchu. Nie ma jednej skuteczne metody na pozbycie się ganglionów raz na zawsze – to uciążliwy problem, który bardzo często wielokrotnie powraca. Świadomość swojego ciała, unikanie niepotrzebnego wysiłku fizycznego i zapewnienie momentu odpoczynku swoim tkankom to podstawa działań prewencyjnych. Ganglion to zmiana, która nie niesie ze sobą bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Związany z nią problem jest jednak na tyle powszechny i uciążliwy, że warto zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.