Loading...
Zdrowie

Gastroenterologia – jak znaleźć dobrego specjalistę?

lekarz gestroendologi siedzi przy biurku w swoim gabinecie

Artykuł partnera.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są w stanie znacząco wpłynąć na komfort życia. Częste zgagi, bliżej nieokreślone bóle brzucha albo nawracający refluks odbierają przyjemność ze spożywania ulubionych posiłków, a do tego wiele osób zwleka z wizytą u lekarza z myślą, że objawy samodzielnie się wyciszą. W jakim przypadku wizyta u specjalisty jest konieczna? Czy gastroenterologia (Wrocław) jest w stanie pomóc pacjentom z nawracającymi problemami? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym zajmuje się gastroenterologia?

Gastroenterologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń układu pokarmowego. Specjalista zajmuje się więc przełykiem, żołądkiem, jelitem, śledzioną, trzustką oraz wątrobą. Do gastroenterologa trafiają pacjenci z podejrzeniem lub diagnozą takich chorób jak zgaga, wrzody, zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Jeśli ktoś dostrzega u siebie nawracające objawy, które wskazują na zaburzenia pracy układu pokarmowego, powinien udać się po skierowanie do lekarza rodzinnego lub internisty, a następnie sprawdzić, w jakich placówkach prowadzona jest gastroenterologia. Wrocław, podobnie jak inne duże miasta, umożliwia szeroki wybór specjalistów w tej dziedzinie. Z tego powodu umówienie wizyty prywatnej czy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie powinno nastręczać trudności.

Kiedy warto umówić się do gastroenterologa?

Określenie, w którym momencie konieczna jest wizyta u gastroenterologa, nie wymaga specjalistycznych badań. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są łatwe do zauważenia i w zdecydowanej większości trudno pomylić je z efektem zaburzonego działania innych układów ludzkiego organizmu. Mowa tutaj o takich objawach, jak bóle żołądka i wzdęcia, które pozornie wydają się niegroźne, jednak w przyszłości mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Regularne kontrole pozwalają nadzorować stan pacjenta i wykryć niepokojące sygnały, zanim sytuacja stanie się groźna. Na jakie objawy również warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim są to:

  • ból wątroby,
  • mdłości,
  • zaparcia i biegunki,
  • pieczenie w przełyku i problemy z przełykaniem,
  • obecność śluzu lub krwi w stolcu,
  • nagły, niewyjaśniony spadek wagi.

Przygotowanie do badania u gastroenterologa

Wizytę u gastroenterologa rozpoczyna wywiad z pacjentem. W jego trakcie lekarz zdobywa informacje o objawach, liczbie i jakości wypróżnień, stosowanym leczeniu oraz sposobie odżywiania się. Nie bez znaczenia jest również historia rodzinna, ponieważ tendencja do części chorób układu pokarmowego może być dziedziczona genetycznie. Kolejnym etapem wizyty u specjalisty jest badanie fizykalne. Lekarz prosi o odsłonięcie brzucha i naciska go w różnych miejscach, sprawdzając stopień odczuwanego bólu. W przypadku wystąpienia niepokojących sygnałów lekarz może zlecić dalsze badania, takie jak na przykład USG brzucha.

Metody leczenia chorób gastrologicznych

Sposób leczenia jest ściśle związany z występującymi u pacjenta objawami. O ile zapalenie jest łagodne, zaleca się przeważnie odpowiednią dietę oraz stosowanie farmakoterapii. Stany zaostrzone to wskazanie do przepisania antybiotyków oraz leków usprawniających pracę jelit. Przy podejrzeniu występowania nowotworu pacjent kierowany jest do poradni onkologicznej na dalszą diagnostykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.