Loading...
Zdrowie

Gorączka Pontiac – postać legionellozy, którą można pomylić z grypą

Kobieta zmaga się z gorączką pontiac

Woda zawierająca bakterie, wirusy lub pasożyty może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jedną z chorób wywoływanych przez obecność bakterii w wodzie jest gorączka Pontiac – grypopodobna infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez Legionellę. Wiele osób zakażonych Legionellą mogą jednak nie być świadome przebiegu tej choroby.

Co to jest gorączka Pontiac?

Gorączka Pontiac to pozapłucna choroba układu oddechowego, którą powoduje obecność różnych gatunków gram-ujemnych bakterii z rodzaju Legionella. Wywołuje łagodną infekcję bakteryjną górnych dróg oddechowych, która przypomina ostrą grypę. Schorzenie zawdzięcza swoją nazwę amerykańskiemu miastu Pontiac w stanie Michigan, gdzie rozpoznano pierwszy przypadek gorączki.

Zarówno gorączka Pontiac, jak i poważniejsza i potencjalnie śmiertelna choroba legionistów (zbiorczo nazywane legionellozą) są wywoływane przez te same bakterie z rodziny Legionella. Należy do nich przede wszystkim bakteria Legionella pneumophila.

Diagnostyka gorączki Pontiac

Badania pod kątem legionellozy wykonuje się najczęściej wtedy, gdy dana osoba została narażona na kontakt z Legionellą wykrytą w wodzie. Badania zlecane są także w przypadku podejrzenia zakażenia u osób, które znajdowały się w miejscu i czasie powiązanym z potwierdzonym ogniskiem legionellozy.

Metodą pozwalającą na zdiagnozowanie gorączki Pontiac jest m.in. badanie moczu oraz krwi. Negatywny wynik testu pod kątem obecności Legionelli nie wyklucza jednak przechodzenia przez gorączki Pontiac.

Warto wiedzieć, że istnieje wiele interesujących metod – na przykład – usuwania bakterii Legionella. O czym mowa? Dezynfekcja termiczna instalacji wodnej! Jest to istotny wątek, o którym warto zebrać garść informacji.

Jak można zarazić się gorączką Pontiac?

Gorączką Pontiac nie możemy zarazić się od drugiego człowieka. Do rozwoju gorączki Pontiac w organizmie dochodzi podczas wdychania skażonych aerozoli wodnych, które zawierają bakterie Legionella.

Legionella żyje w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych. Bakterie są jednak niebezpieczne dla zdrowia, jeśli namnożą się w:

  • instalacjach wodnych,
  • zbiornikach ciepłej i zimnej wody użytkowej,
  • urządzeniach klimatyzacyjnych,
  • czy też wieżach chłodniczych.

Legionella rozwija się także w wodach znajdujących się w bojerach, fontannach, kranach i prysznicach, jeżeli systemy wodno-kanalizacyjne są m.in. niewystarczająco podgrzewane lub pozostawione w bezruchu (stagnacji). 

Objawy gorączki Pontiac

Objawy gorączki Pontiac obejmują najczęściej bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie oraz poczucie zmęczenia. Do innych symptomów należy kaszel, nudności, czy też biegunka.

Konsekwencje zakażenia bakterią są odczuwalne zwykle do trzech dni po kontakcie z Legionellą. Gorączka Pontiac ustępuje w ciągu kilku dni oraz nie wymaga leczenia. Łagodny charakter tego schorzenia przyczynia się natomiast do bardzo niskiej diagnozowalności.

Leczenie gorączki Pontiac

Osoby cierpiące na gorączkę Pontiac często wracają do zdrowia bez konieczności leczenia. Ze względu na objawy złudnie przypominające grypę, większość chorych nie jest świadoma zakażenia Legionellą. Sprawia to, że gorączka Pontiac pozostaje bardzo rzadko diagnozowana.

W przeciwieństwie do choroby legionistów, gorączka Pontiac nie wymaga antybiotykoterapii oraz nie zagraża życiu zakażonego. Po przebyciu tego grypopodobnego schorzenia pacjenci zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu tygodnia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.