Chorobotwórczy typ pierwotniaka Toxoplasma gondii powstał w drodze rozmnażania płciowego niegroźnych odmian tego mikroba – wynika z badań międzynarodowej grupy naukowców opublikowanych w najnowszym wydaniu magazynu “Science”.
Toxoplasma gondii to pierwotniak wywołujący u ludzi groźną w skutkach chorobę o nazwie toksoplazmoza. Występuje w postaci trzech odrębnych szczepów, z których tylko szczep typu I jest naprawdę groźny – zwłaszcza dla rozwijających się płodów i osób ze słabo funkcjonującym układem odpornościowym. Jest także popularnym pasożytem u kotów, od których mogą zarażać się ludzie.
Międzynarodowa grupa badaczy z USA, Francji i Szwajcarii porównała sekwencję 15 różnych odcinków DNA u wszystkich trzech szczepów Toxoplazmy gondii. Pierwotniaki rozmnażają się głównie przez podział, więc osobniki potomne mają dokładnie taką samą sekwencję DNA jak pierwotniak, z którego powstały. Co kilka pokoleń dochodzi do rozmnażania płciowego, w czasie którego dochodzi do mieszania materiału genetycznego pochodzącego z dwóch pierwotniaków. W rezultacie pierwotniaki powstające na drodze rozmnażania płciowego różnią się genetycznie od rodziców.