Loading...
ChorobyPsychika

Gula w gardle – objawy, przyczyny, domowe sposoby na walkę z problemem

Mężczyzna z gulą w gardle

Gula w gardle to problem, który szczególnie często dotyka osoby wrażliwe. W zdecydowanej większości przypadków uczucie kulki w gardle to objaw związany z zaburzeniami nerwicowymi. Pozbycie się stanów lękowych i poprawa stanu psychicznego przynosi szybką ulgę.

Pomimo że w większości przypadków uczucie kulki w gardle nie jest niebezpieczne, dostarcza pacjentom wielu problemów. Samo nakręcająca się machina strachu o własne zdrowie sprawia, że stają się oni zakładnikami własnych myśli.

Globus histericus – czym jest uczucie guli w gardle?

Globus histericus to nieprzyjemne uczucie w gardle, które pojawia się głównie w przypadku doświadczenia sytuacji stresowych. Ucisk w gardle to zaburzenie z grupy asocjacyjnej, które bardzo często występuje jako jeden z objawów stanów lękowych. Może pojawić się też w przypadku depresji lub długotrwałego stresu.

Osoby doświadczające kluchy w gardle nie zgłaszają bólu, tylko uczucie dyskomfortu. Pojawia się ono niezależnie od pory dnia. Niektóre osoby doświadczają jej wyłącznie w dzień, inne cierpią na to zaburzenie również w nocy. Wiele zależy od stanu psychicznego osoby zmagającej się z tym problemem.

Wystąpienie guli w gardle wymaga diagnostyki. Pacjenci przeważnie trafiają z tym schorzeniem do laryngologa. Specjalista przeprowadza wywiad, pyta o występowanie objawów alarmowych. Do najpopularniejszych należą: wymioty, kaszel i chrypka. Problemem też jest zalegająca flegma w gardle.

Globus hystericus to objaw histerii, polegający na odczuwaniu wrażenia zatykania gardła. Termin stosowany jest w psychiatrii i psychologii. Powody uczucia kulki w gardle spowodowanej przez zaburzenia nerwicowe są jednak często mylone z tymi, które powodują choroby organiczne.

Brak objawów alarmowych może jednak sugerować zaburzenia psychologiczne. Uczucie guli w gardle jest w takim przypadku diagnozowane jako globus histericus.

Gula w gardle nie tylko w przypadku depresji!

W zdecydowanej większości przypadków o uczuciu kulki w gardle mówimy, w odniesieniu do zaburz psychologicznych. Może ona jednak być przyczyną wielu chorób.

Do najpopularniejszych jednostek chorobowych, które powodują tę dolegliwość, zaliczymy:

  • Refluks żołądkowo-przełykowy – uczucie ściskania połączone może być z nudnościami, bólem brzucha lub pustym odbijaniem.
  • Zapalenie migdałków lub gardła – często pojawia się flegma, drapanie oraz odruch odkrztuszanie gęstej wydzieliny.
  • Niedoczynność i nadczynność tarczycy – dodatkowymi objawami może być senność lub przyrost masy ciała. Często pojawia się ciągłe uczucie zimna.
  • Przerost języka – możliwy jest również ślinotok i bełkotliwa mowa.
  • Guzy krtani – objawami dodatkowymi są powiększone węzły chłonne. Może również wystąpić chrypka oraz odkrztuszanie zwiększonej ilości flegmy.

W przypadku, gdy nie mamy do czynienia z objawami alarmowymi, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że gula w gardle spowodowana jest przez zaburzenia natury psychicznej.

To sprowadza leczenie globus histericus do terapii psychologicznej lub leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem SSRI.

Jak leczyć gulę w gardle?

Leczenie globus histericus jest zależne od jego przyczyny. Inaczej leczone są osoby, które doświadczają go ze względu na swój stan psychiczny. Inaczej natomiast leczeni są pacjenci z chorobą organiczną, która powoduje uczucie kluchy w gardle.

Wystąpienie choroby organicznej zmusza lekarza do podjęcia odpowiednich kroków. Mają one na celu wyeliminowanie schorzenia podstawowego. Odpowiednia terapia będzie w stanie szybko rozprawić się z problemem kluski w gardle.

W przypadku zaburzeń lękowych i depresji postępowanie wygląda inaczej.

Konieczne staje się nauczenie radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Redukcja poziomu stresu zapewnia szybkie i trwałe efekty w pozbyciu się kluski w gardle. Pomocna może okazać się wizyta u psychologa. Odpowiednio dobrana terapia sprawi, że pacjent będzie w stanie inaczej spojrzeć na świat. Stany lękowe, które bardzo często powodują nie tylko uczucie guli w gardle, ale także suchości i drapania w gardle z powodzeniem można leczyć farmakologicznie.

Ciągłe uczucie guli w gardle powoduje, że stan psychiczny chorego ciągle się pogarsza. To sprawia, że bardzo często do leczenia tego stanu wykorzystywane są środki farmakologiczne.

Klucha w gardle – leczenie

Do najpopularniejszych preparatów farmakologicznych zaliczymy leki z grupy SSRI. Największą popularnością ciesząsię: cytalopram, escytalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina. Są to leki nowej generacji, które są stosunkowo bezpieczne. Niestety potrzebują czasu, by się rozkręcić. Czasami potrzeba kilka tygodni, by pacjent odczuł wyraźną poprawę.

Farmakologiczne leczenie stanów lękowych i depresji to jednak tylko połowa sukcesu. Pacjent, który nie nauczy się radzić sobie ze stresem, po zakończeniu leczenia, będzie narażony na nawrót choroby. To właśnie dlatego tak istotne są sesje z psychologiem. Psychoterapia to prawdziwy klucz do pokonania problemów natury psychicznej. Farmakologia ma pomóc przywrócić życie do normalności. Psychoterapia to natomiast nauka właściwych schematów walki ze stresem.

Połączenie obu metod leczenia sprawi, że klucha w gardle odejdzie w zapomnienie. Szybkość efektów w dużej mierze zależy jednak od podejścia pacjenta i chęci zmian.

Uczucie niepełnego przełknięcia – czy to globus histericus?

Niepełne przełknięcie i ciągłe uczucie zalegania pokarmu to kolejny objaw, który może świadczyć o dysfagii. Ta czynnościowa choroba dotyczy okresowo niemal połowy społeczeństwa. Wiąże się ze stresem, niewyspaniem czy przemęczeniem.

Aby zdiagnozować ten problem, należy jednak wykluczyć inne, poważniejsze choroby. Bardzo często konieczna jest wizyta u wielu specjalistów takich jak laryngolog, psychiatra czy neurolog.

Jednym z badań, które może wykluczyć choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, jest gastroskopia. Lekarz, wprowadzając do żołądka specjalną głowicę, która jest wyposażona w kamerę, może ocenić budowę przełyku i żołądka. To badanie pomoże wykluczyć refluks czy uchyłki przełyku. Gastrolog może także zalecić fluoroskopowe badanie aktu połykania oraz manometrię przełyku. Badania te wykluczą występowanie chorób organicznych.

Popularna klucha w gardle, która powoduje uczucie zalegania w przełyku to spory problem. Uczucie suchości oraz ból gardła tylko potęgują dolegliwości. To wszystko bardzo często jest jednak spowodowany stresem.

Domowe sposoby leczenia guli w gardle. Co zrobić, by się jej pozbyć?

Mężczyzna z uczuciem guli i flegmy w gardle
Źródło: freepik.com

Suchość w gardle, zaleganie dużych ilości flegmy, ciągłe drapanie – to może być objaw choroby. Jeśli udało się wykluczyć poważne dolegliwości, to problemem może być globus histericus. Co zrobić, by szybko pozbyć się tego problemu domowymi sposobami?

Gula w gardle domowe sposoby:

  • Dbaj o odpowiednią ilość snu – sen powinien być długi i nieprzerwany. Regeneracja jest podstawą dobrego samopoczucia. Spokojny sen to wstęp do udanego dnia.
  • Zapewnij sobie odpowiednią ilość aktywności fizycznej – ruch sprawia, że w naszym organizmie pojawia się większa ilość endorfin. Wysiłek fizyczny odpręża, pomaga w szybszym zasypianiu i wspiera nasze zdrowie.
  • Zacznij stosować zioła – mocne leki uspokajające mogą zlikwidować kluchę w gardle. Zrobią to jednak na chwilę. Leki powodują skutki uboczne. Z powodzeniem możemy jednak korzystać z ziół takich jak melisa.
  • Zmień nawyki dietetyczne – zdrowe odżywianie ma duży wpływ na kondycję psychiczną. Regularne jedzenie łatwostrawnych posiłków, rezygnacja z alkoholu i innych używek. To wszystko poprawi stan naszego umysłu.
  • Rzuć palenie – nałóg ten bardzo często powoduje uczucie suchości i kulki w gardle,

Stosowanie używek nawet tak łagodnych, jak kofeina może podrażniać gardło. To z kolei prowadzi do gromadzenia się wydzieliny w postaci flegmy. Może to powodować uczucie kulki w gardle i symulować globus histericus. Warto wiedzieć, że żółta flegma w gardle może być objawem nadkażenie bakteryjnego. W takim przypadku należy wykonać posiew i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie antybiotykami.

Drapanie w gardle to przeważnie objaw infekcji, a nie globus histericus.

Oddechowe techniki relaksacyjna na uczucie kulki w gardle

Uczucie guli w gardle to niezbyt przyjemne doświadczenie. Jeśli przyczyną tego stanu rzeczy są sprawy natury psychologicznej, warto zastosować techniki relaksacyjne. Pomogą one uporać się z problemem w dość krótkim czasie.

Ten mało doceniany sposób odgrywa istotną rolę w przypadku depresji i stanów lękowych. Odpowiedni oddech jest w stanie przerwać atak lękowy i doprowadzić nasz organizm do spokoju. To przyczyni się do po wyeliminowania uczucia kluski w gardle.

Gula w gardle domowe sposoby – relaksacja:

  • Usiądź w wygodnej pozycji i zamknij oczy.
  • Wdychając powietrze nosem, zatrzymaj oddech i policz do pięciu.
  • Wydychaj powietrze ustami.
  • Staraj się maksymalnie rozluźnić swoje ciało.
  • Dbaj, by oddech był głęboki i swobodny.

Zbyt głęboki oddech może spowodować hiperwentylację. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych należy zadbać o odpowiedni rytm.

Globus histericus to nie choroba organiczna a stan naszego umysłu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe zapewnią zredukowanie uczucia kluchy w gardle do minimum.

Suchość w gardle – jak sobie z nią poradzić?

Przesuszone gardło może również prowadzić do uczucia guli w gardle. Na szczęście jest wiele sposobów, by szybko pozbyć się tego problemu.

Aby wyeliminować uczucie suchości w gardle, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Z pomocą przyjdą syropy, spraye czy płyny do płukania jamy ustnej. Na szczególną uwagę zasługują naturalne sposoby radzenia sobie z suchością. Porost islandzki, korzeń prawoślazu czy kwas hialuronowy zdecydowanie poprawią nawilżenie błony śluzowej gardła.

Aby zredukować uczucie suchości w gardle, warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie. Picie 1,5-2 litrów niegazowanej wody, rezygnacja z kawy i ostrych przypraw. To wszystko może pomóc wyeliminować ten problem z naszego życia. Warto wiedzieć, że żucie gum pobudza produkcję śliny i również może powodować suchość w jamie ustnej.

Uczucie guli w gardle, które jest spowodowane suchością w ustach, bardzo często powoduje drapanie. Jest ono jednak stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Rzadko wymaga wspomagania farmakologicznego.

Flegma w gardle – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Zaleganie flegmy w gardle ma wiele przyczyn. Przeważnie związane jest z infekcją górnych dróg oddechowych. Może być też pozostałością po infekcji, która nie reaguje na leczenie.

Gęsta flegma w gardle to bardzo często objaw zapalenia krtani i tchawicy. Wydzielina jest wtedy trudna do odkrztuszenia, ma często zielonkawy kolor.

Niektóre choroby hormonalne takie jak Hashimoto również mogą powodować drapanie w gardle oraz gromadzenie się na tylnej ścianie gardła gęstej flegmy.

Nadmiar flegmy jest zawsze czynnikiem, który powinien nas niepokoić. Zbyt duża ilość wydzieliny, szczególnie takiej, którą trudno odkrztusić może być objawem wielu chorób gardła i przełyku.

Sposoby leczenia zależne są od choroby, która powoduje zaleganie wydzieliny. Z powodzeniem wykorzystuje się jednak środki rozrzedzające wydzielinę. Zawierają one przeważnie naturalne składniki i są sprzedawane w postaci syropów i tabletek do ssania.

Warto wiedzieć, że flegma, która zalega w gardle przez dłuższy czas, jest doskonałą pożywką dla bakterii. Może też powodować uczucie guli w gardle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.