Loading...
Choroby

Guzek na szyi i za uchem – objawy, przyczyny, rokowania, formy leczenia

Młoda kobieta wyczuwająca guzek za uchem i na szyi

Co może oznaczać guzek na szyi lub za uchem oraz zgrubienie na szyi? Czy grudka na szyi może być niebezpieczna? Dowiedz się, jakie rokowania mogą wiązać się ze zgrubieniem za uchem.

Kulka za uchem – co może oznaczać?

Za każdym razem, gdy na ciele wyczujemy niepokojące zgrubienie, guzek bądź jakąkolwiek nierówność, przechodzi nas dreszcz na myśl o tym, że może to być to nie tylko cysta czy zwyczajnie drobna zmiana w strukturze tkanki łącznej. Pierwsza myśl to nowotwór. Na dodatek – złośliwy. Na całe szczęście, jakakolwiek wyczuwalna zmiana, nie zawsze musi oznaczać coś groźnego.

Jednym z częstszych miejsc, w których jesteśmy w stanie wyczuć pod palcami zgrubienie, jest szyja. Zgrubienie na szyi, wyczuwalne pod palcami, możemy zazwyczaj odkryć samodzielnie, ale także może ono zostać wypatrzone przez kogoś bliskiego lub naszego lekarza rodzinnego , ze względu na dość łatwo dostępne dla wzroku umiejscowienie. Niezależnie od powodów, powstanie zgrubienia na szyi, pojawienia się guzka za uchem czy powiększonych węzłów chłonnych, każda zauważona przez nas zmiana powinna wzbudzić w nas delikatny niepokój i skierować nas bezpośrednio do lekarza – chociażby rodzinnego, który oceni to czy problem jest poważny i pokieruje nas ewentualnie na dalszą diagnostykę.

Kobieta badajaca się u lekarza z powodu guzka za uchem
Źródło: Freepik.com

Guzek na szyi nie zawsze jest taki sam

Zgrubienie na szyi, nie w każdym przypadku jest takie  samo. Po pierwsze różne jest jego umiejscowienie. Może pojawiać się z przodu, z tylu, ale także na bokach. Powszechne są guzki i narośla za uchem, ale także pojawiające się w tych okolicach krostki. Niekiedy można wyczuć także powiększone węzły chłonne i to oczywiście również powinna być dla nas informacja żeby sprawdzić swój stan zdrowia. Nie zawsze też jest tak, że guzek bądź gula za uchem, bądź gdziekolwiek indziej w okolicy szyi, boli. Niestety często występowanie zgrubień nie wiąże się z bólem. Niestety nie odnosi się w tym przypadku do potrzeby odczuwania bólu i dyskomfortu, niestety użyte jest po to by ubolewać nad tym, że bardzo często osoby, które nie odczuwają podrażnienia bądź nie doświadczają właśnie reakcji bólowej, ignorują problem zgrubienia na szyi. Bywa tak, że po czasie ból się jednak pojawia i wtedy może być już zbyt późno na podjęcie skutecznego leczenie.

Różnice dotyczą także samego wyglądu i struktury występującego zgrubienia. Niekiedy jest ono większe, niekiedy mniejsze – wielkości niewielkich krostki. Bywa, ze przesuwając po nim palcem wyczujemy, ze jest twarde i nieprzemieszczające się, a niekiedy delikatne, miękkie i swobodnie dające się przesuwać pod naciskiem dłoni.

Przyczyny guzków w okolicy szyi

Powodów pojawienia się zmian na szyi może być mnóstwo. Tak jak zostało już powiedziane, nie wszystkie są poważne, żadne jednak nie mogą być bagatelizowane. Guzki na szyi mogą pojawić się z różnych powodów, najczęściej występujące zmiany to:

  • Zmiany wrodzone – głównymi przedstawicielami są torbiele, zmiany mogące zmienić się, ale niekoniecznie pierwotnie będące złośliwymi. Przykładem są torbiele środkowe lub boczne szyi, ale także torbiele skórzaste. Do zmian wrodzonych zaliczamy także wszelkie zmiany naczyniowe lub limfatyczne, w obrębie naczyń występujących właśnie w okolicy szyi i głowy.
  • Zmiany nowotworowe – niestety wiele zgrubień i guzków obserwowanych na szyi ma charakter nowotworowy i wymaga specjalistycznego leczenie.  Istnieją zmiany nowotworowe o charakterze zmian łagodnych, takie jak tłuszczaki czy kaszaki, ale także groźnie brzmiące potworniaki i nerwiakowlokniaki, które w rzeczywistości także są niezłośliwą odmianą schorzenia onkologicznego. Guzki na szyi to jednak także, coraz częściej złośliwe nowotwory, często z przerzutami do węzłów chłonnych, które także pod wpływem choroby powiększają się i same w sobie mogą dać znać o niekorzystnych zmianach w naszym organizmie. Do najczęściej występujących nowotworów złośliwych należą: mięsaki, chłoniaki nieziarnicze, ale także bardzo poważna choroba jaką jest ziarnica złośliwa.

Dodatkowo wspomniane przed chwilą zmiany pojawiające się w węzłach chłonnych są często następstwem nowotworów, które rozwijają się nie tylko w obrębie szyi czy głowy. Według badań, nawet do 60 procent guzów, które pojawiają się w okolicy trójkąta nadobojczykowego to efekt nowotworów pierwotnie zlokalizowanych właśnie w odległych od szyi miejscach. Do 80 procent dochodzi za to odsetek nowotworów rozwijających się pierwotnie w górnej części układu oddechowego i pokarmowego.

  • Zmiany zapalne – powstają one na skutek infekcji, bakteryjnej ale także wirusowej. W wyniku reakcji obronnej organizmu dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych obecnych w górnej części naszego ciała, i łatwo wyczuwalnych po bokach szyi. Zmiany te zazwyczaj samoistnie ustępują po zakończonej lub wyleczonej infekcji. W przypadku anginy czy zwyczajnego zapalenia gardła, organizm łatwo poradzi sobie z patogenami i węzły chłonne szybko wrócą do swoich normalnych rozmiarów. W przypadku chorób takich jak chociażby AIDS zmiany zapalne mogą nigdy nie zniknąć.
  • Zmiany pochodzenia innego poza sytuacjami wyżej wymienionymi, zmiany w obrębie szyi mogą dotyczyć całego narządu. Przykładem jest tu tarczyca i powiązane z nią zmiany obejmujące wole i gruczolaki tarczycy, ale także język i torbiele podjęzykowe (ranula, zwana nieraz żabką nurkującą).

Wspomniane wyżej gruczolaki tarczycy, charakterystyczne dla zmian w przedniej części szyi są to zazwyczaj guzki o niewielkich rozmiarach, które można łatwo wyczuć palcami przy niewielkim już nacisku. Guzki te mogą występować na szyi pojedynczo jak i w skupiskach, mniejszych lub większych. Zazwyczaj świadczą one o przebytych w przeszłości chorobach tarczycy, ale także mogą sugerować nasze skłonności genetyczne do zmian w obrębie tarczycy lub są efektem nadmiernej ekspozycji na promienie jonizujące. Guzki czy zgrubienia na szyi, świadczące z zmianach tarczycy z reguły są zmianami o charakterze łagodnym, co najwyżej mogą powodować pewien dyskomfort związany z drapaniem i uciskiem w gardle, co wywołuje niejednokrotnie chrypkę i zmianę tonu głosu, a w skrajnych przypadkach także utrudnione przełykanie pokarmów /śliny oraz od czasu do czasu trudności z oddychaniem.

Aby jednak wykluczyć możliwość pojawienia się czy rozwoju wola tarczycowego lub nowotworu złośliwego, należy wykonać wszelkie niezbędne badania diagnostyczne.

Guzki i wszelkie zmiany pojawiające się po bokach szyi

Ubrana na biało kobieta z guzkami na szyi
Źródło: Freepik.com

Przednia część szyi zarezerwowana jest niejako dla zmian w obrębie tarczycy. Boki szyi natomiast to najczęściej znak problemów jakie z reguły dzieją się w obrębie węzłów chłonnych. Powiększone węzły chłonne w wyniku toczącego się w naszym ciele stanu zapalnego objawiają się właśnie wyczuwalnych zgrubieniem za uszami i pod żuchwą, co łatwo wyczuć nawet samemu. Z reguły zmiany te maja charakter miękkich powiększonych tkanek, w których zbiera się większa ilość limfy.

Po bokach szyi lubią także, często za uszami pojawiać się zupełnie niegroźne krostki, które najczęściej są wynikiem podrażnienia wynikającego z dłuższych włosów, ale także zakładanych na uszy słuchawek czy czapek, szczególnie w okresie zimowych. Zwiększona praca gruczołów potowych w tamtych okolicach może wywołać właśnie występowanie lekkich zmian tego typu.

Diagnostyka i leczenie zgrubień szyi

Jeśli już wyczujemy u siebie na szyi pewne niepokojące nas zgrubienie, należy zgłosić się koniecznie do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni wygląd zmiany, jej rozmiar, a także przeprowadzi wywiad odnośnie innych symptomów, mogących wskazywać na konkretne schorzenie.

Lekarz dla dobrej oceny stanu zdrowia, w przypadku zmian na szyi może zalecić USG, które wskaże nam charakter zmian. Badania biochemiczne i morfologia krwi przy niejasności wyniku USG pozwoli na odpowiednie skierowanie lekarzy na właściwa drogę leczenia.

W przypadku niegroźnych zmian wywołanych infekcjami działa się głównie przeciwzapalnie i objawowo. Jeżeli pojawiające się zgrubienia to efekt łagodnych zmian, najczęściej poddaje się pacjenta zabiegom chirurgicznym, w czasie których torbiele bądź cysty zostają usunięte. W sytuacji pojawienia się zmian pochodzenia nowotworowego, pacjent rozpoczyna leczenie onkologicznie, często przy użyciu chemioterapii i naświetleń. 

Źródła:

  • Diagnostyka i leczenie torbieli szyi, Joanna Janiak-Kiszka, Wojciech Kaźmierczak, Ortolaryngologia 2012,
  • Nowotwory głowy i szyi Małgorzata Wierzbicka, Arkadiusz Jeziorski, Medica Wydawnictwo, Gdańsk 2018, wyd.1.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.