Loading...
Choroby

Guzy mózgu wciąż w tyle

Narysowany mózg

Prawie zawsze kończą się zgonem w ciągu najwyżej dwóch lat i to pomimo coraz wcześniejszego wykrywania i lepszych metod leczenia. Problem często tkwi w późnym pojawianiu się objawów, małej wrażliwości komórek nowotworowych na radio i chemioterapię i ograniczonemu zastosowaniu chirurgii w tak wrażliwym narządzie jak mózg. Potrzebne są zatem nowe metody leczenia, a także profilaktyki. Udało się to w spektakularny sposób osiągnąć naukowcom z amerykańskiego uniwersytetu UCLA, niestety na razie tylko u szczurów. Do badań na ludziach pozostało jeszcze kilka lat pracy.

Spektakularność tego osiągnięcia polegała na 100% zabezpieczeniu szczurów przed rozwojem nowotworów mózgu. Taka skuteczność jest w medycynie prawie niespotykana. A jednak wykorzystując bakterię Listeria do przeniesienia białek nowotworowych udało się nauczyć układ odpornościowy rozpoznawać nie tylko konkretne białko (antygen) i niszczyć konkretne nowotwory, ale wielokierunkowo zwiększyć jego aktywność ochronną. Doniosłość tego odkrycia, jeśli uda się je powtórzyć w innych ośrodkach, jest tym większa, że możliwe stanie się obejście problemu niemożności szczepienia przeciw wszystkim potencjalnym nowotworom. Nigdy bowiem nie wiadomo jakie białka dany guz będzie produkował.

Aby rozpocząć bezpieczne próby kliniczne na ludziach zespół badawczy pracuje obecnie nad oczyszczeniem szczepionki ze szkodliwych domieszek. Zarówno naukowcy jak i chorzy mają nadzieję, że uda się ją zastosować nie tylko w profilaktyce nowotworów mózgu, ale także w ich leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.