Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Hemoglobina – jaka jest norma? Na co wskazuje wysoka, a na co niska hemoglobina?

Badanie poziomu hemoglobiny

Kontrolne badania krwi zlecane są nam w różnych okolicznościach. Niezależnie od tego czy jest to coroczna kontrola czy kwestia nawracających infekcji, podczas rutynowego badania możemy sprawdzić także poziom hemoglobiny. Jej oznaczenie pozwala wykryć szereg groźnych chorób. Dowiedz się czym jest hemoglobina oraz co mogą znaczyć jej zbyt wysokie lub zbyt niskie oznaczenia.

Co to jest hemoglobina?

Hemoglobina jest cząsteczką białą występującą w czerwonych krwinkach, której zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do komórek organizmu. Następnie zwraca ona dwutlenek węgla z tych komórek z powrotem do płuc. W skład hemoglobiny wchodzą cztery połączone ze sobą cząsteczki białka. Zawarte w niej żelazo odpowiedzialne jest za czerwony kolor krwi. Hemoglobina jest także odpowiedzialna na utrzymanie kształtu czerwonych krwinek. Właśnie dlatego jej nieprawidłowa struktura może utrudniać ów przepływ przez naczynia krwionośne.

Kiedy warto zbadać hemoglobinę?

Badanie poziomu hemoglobiny robione jest w ramach podstawowej morfologii krwi, czyli typowych badań diagnostycznych. Jej badanie powinno być uznawane za profilaktyczne i wykonywane co roku. Istnieje jednak szereg powodów, dla których badanie powinno być wykonane pilniej niż w innych przypadkach. Są to przede wszystkim ciągłe zmęczenie osłabienie i senność, a także blady kolor skóry oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Szumy uszne oraz zawroty głowy także powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Ponadto hemoglobinę warto zbadać, kiedy w naszym organizmie pojawią się:

 • obfite miesiączki,
 • podejrzenie anemii,
 • nawracające infekcje,
 • kołatanie serca,
 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci.

O czym świadczy niski poziom hemoglobiny we krwi?

Niski poziom hemoglobiny we krwi najczęściej świadczy o niedokrwistości. Z reguły diagnozowany jest u pacjentów, którzy uskarżają się na zawroty głowy, zmęczenie, niskie ciśnienie oraz utrzymujące się złe samopoczucie. Niewysokie stężenie hemoglobiny jest normalne u kobiet będących w ciąży, jeżeli jednak przydarza się u nieciężarnych może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i obniżenia libido. Powodem może być dziejący się w organizmie proces chorobowy, jednak często niska hemoglobina pojawia się także przy niedoborach witaminy B12. 

O czym świadczy wysoki poziom hemoglobiny we krwi?

Jeżeli  poziom hemoglobiny przekracza przyjęte normy także należy przyjrzeć się wynikom. Bardzo często takie wyniki pojawiają się u nałogowych palaczy, a także u osób odwodnionych. Przewlekłe niedotlenienie, które zdarza się u osób przebywających wysoko nad poziomem morza także może prowadzić do wysokich wskaźników hemoglobiny we krwi. Może to także wskazywać na poważne choroby związane z nadkrwistością wtórną, takie jak przewlekłe choroby płuc, wady serca a nawet nowotwory nerek. Wszystkie wyniki badań należy konsultować z lekarzem, ponieważ wskaźniki różnią się od siebie kontekstowo. 

Jak zwiększyć poziom hemoglobiny we krwi?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu hemoglobiny we krwi. Ich wybór powinien być uzależniony od powodów występowania obniżonego wskaźnika. Do niektórych z nich zaliczyć można między innymi:

 • przyjmowanie erytropoetyny, która prowadzi do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek,
 • suplementacja żelaza,
 • spożywania jedzenia bogatego w żelazo.
Hemoglobina bdania
Źródło: Pexels.com

Co jeść na niski poziom hemoglobiny?

Dietetycy zalecają rośliny strączkowe, chude mięso, szpinak, jajka oraz różnego rodzaju orzechy. Warto pamiętać, że suplementacja żelaza powinna odbywać się wyłącznie w konsultacji z lekarzem. Przedawkowanie środków z tym pierwiastkiem może być bowiem bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zatrucie żelazem u dzieci może być śmiertelne, dlatego wszelkie środki powinno się trzymać poza ich zasięgiem.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

 • Eldra Pearl Solomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin, Claude A. Villee: Biologia. Wyd. 1. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 1996, s. 68,
 • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/;3910918.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.