Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Higiena intymna – jak o nią dbać?

Dbałość o higienę intymną jest bardzo ważna

Odpowiednia higiena intymna pozwala uniknąć wielu zakażeń okolic intymnych, powodujących nieprzyjemne dolegliwości, a w niektórych przypadkach, prowadzących także do przykrych konsekwencji. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o higienę intymną, aby zapewnić błonie śluzowej stosowne środowisko, sprzyjające zwalczaniu drobnoustrojów.

Jak dbać o higienę intymną?

Słowo „higiena” zazwyczaj kojarzy nam się z częstym myciem. Tymczasem w przypadku higieny intymnej, nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Organizm zdrowej kobiety sam dba o odpowiednie pH pochwy oraz stan mikroflory, dzięki czemu naturalna bariera przed drobnoustrojami chorobowymi nie ulega osłabieniu. Nadmierna higiena intymna może więc przyczynić się do zmniejszenia warstwy ochronnej, a tym samym zwiększenia podatności na infekcje intymne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy czy grzybica pochwy.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących prawidłowej higieny intymnej.

  • Unikaj długich kąpieli – zwłaszcza w czasie miesiączki kobietom zaleca się raczej krótki prysznic wodą o optymalnej temperaturze, aby nie nasilić krwawienia. Najlepiej podmywać się samą wodą od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii. Można skorzystać także ze specjalnych hipoalergicznych chusteczek do higieny intymnej lub mydeł z pałeczkami kwasu mlekowego, pomagających w utrzymaniu odpowiedniego pH.
  • Osuszanie okolic intymnych powinno odbywać się przy pomocy osobnego ręcznika lub ściereczki; należy zrezygnować także z gąbek i myjek, na których mogą znajdować się bakterie i grzyby.
  • Warto postawić na delikatny żel do higieny intymnej i używać go po stosunku seksualnym.
  • Noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny pomaga w uniknięciu zakażenia drobnoustrojami.
  • Pamiętaj o systematycznym wymienianiu środków higienicznych w trakcie miesiączki.

Dlaczego higiena intymna jest tak ważna?

Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych oraz podrażnień. Co więcej, stosowanie się do powyższych zasad pozwoli na odczucie świeżości i komfortu. Zaniedbanie strefy intymnej to nie tylko zapewnienie bakteriom i grzybom środowiska do rozwoju, co może przyczynić się do wystąpienia bakteryjnego zapalenia pochwy lub grzybicy. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej higieny przyczynia się także do powstawania brzydkich zapachów, co na pewno dla nikogo nie będzie komfortowe.

Jakie kosmetyki do higieny intymnej?

Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej. W składzie płynu do mycia okolic intymnych powinny znaleźć się:

  • składniki natłuszczające (lanolina, gliceryna, oleje roślinne);
  • kwas mlekowy;
  • naturalne wyciągi z ziół, działające przeciwzapalnie (nagietek, zielona herbata, rumianek);
  • substancje łagodzące podrażnienia (alantoina, prowitamina B5);
  • składniki regenerujące błonę śluzową (kwas hialuronowy, wyciąg z przywrotnika).

Nie zaleca się stosowania do higieny intymnej zwykłego mydła, które ma odczyn zasadowy (wnętrze pochwy ma odczyn kwaśny pH 4,5).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.