Loading...
Uroda

Historia i znaczenie tatuaż plemiennych

Starsze kobiety z plemienia z tatuażami na twarzy

Tatuaże nie od dziś są bardzo popularnym sposobem ozdabiania swojego ciała na całym świecie. Ludzie niezależnie od wieku, płci, wyznania czy poglądów politycznych, dekorują swoją skórę na rozmaite sposoby. Niektórzy robią to dla zabawy, inni tatuują sobie ważne dla siebie symbole, słowa, daty czy twarze bliskich sobie ludzi. Jeszcze inni decydują się na tatuaż, by zakryć niedoskonałości ciała, np. blizny po operacjach. Czy jednak szał na tatuaże to wynalazek współczesności? Sprawdźmy, jak daleko w przeszłość sięgają korzenie tatuaży i jakie dawniej miały znaczenie.

Tatuaże plemienne – Rzut oka w prehistorię

Myli się ten, kto myśli, że moda na posiadanie tatuażu to pomysł, który w ludzkim umyśle zrodził się w przeciągu – najwyżej – kilkudziesięciu ostatnich lat. Odkrycia archeologiczne wskazują na to, że ludzie posiadający „dziary” chodzili po świecie już kilka tysięcy lat temu! Zaś niepotwierdzone hipotezy wskazują, że sztuka tatuażu istniała już w epoce kamienia! Niezależnie zresztą od tego, na który okres rozwoju ludzkości spojrzymy, możemy być pewni, że znajdziemy tam dowody na istnienie zbliżonych form ozdób ciała.

Nie tylko zresztą ozdób, ponieważ tatuaże w zależności od miejsca występowania i okresu historycznego, pełniły bardzo różne funkcje. Od sygnalizowania przynależności do konkretnego plemienia, przez funkcje religijno-rytualne, aż do zastępowania tatuażem (jako magicznym amuletem) zbroi w walce. Przyjrzyjmy się jednak konkretom.

Mężczyzna z tatuażem plemiennym na ręce
Źródło: tongarasta

Pierwsi wydziarani ludzie

Skóra „pierwszego alpinisty” (człowieka, którego świetnie zachowane ciało znaleziono w Alpach, a który żył około 7 tys. lat temu), pokryta była bardzo wieloma tatuażami. Naukowcy dowiedli, że niektóre z nich miały pełnić funkcję ochrony przed chorobami. Nieco młodsze mumie znajdowane były również w Afryce czy Ameryce Południowej i na ciałach wszystkich znajdowane były tatuaże. Oczywiście nie należy myśleć, że były to kunsztowne artystyczne rysunki – dziary sprzed tysięcy lat były raczej mało wyszukanymi kombinacjami prostych symboli – kropek, kresek, krzyżyków.

Kolejne tatuaże plemienne, wzory których udawało nam się na przestrzeni lat odszyfrowywać, uświadamiały nam, że naskórne rysunki były w przeszłości nie tylko dekoracjami. Były również m.in.

  • oznaczeniami rangi wojskowej lub społecznej (społeczności prehistorycznej Syberii);
  • dystynkcjami kapłanów i kapłanek (starożytny Egipt);
  • talizmanami mającymi ochronić wojownika w trakcie walki z nieprzyjacielem (Piktowie);
  • pamiątkami po zwycięskich bitwach lub oznaczeniami odwagi danego wojownika (Majowie).

Tatuaż plemienny – Rzut oka w teraźniejszość

Dzisiaj tatuaże służą przede wszystkim ozdobie naszych ciał. Bez względu na to czy będzie to tribal damski lub męski czy też tatuaż hawajski wykonany jako pamiątka z wakacji – robimy to z własnej woli i dla samych siebie. Zawsze warto jednak mieć świadomość tego, czemu tatuaże służyły w przeszłości i że towarzyszą człowiekowi w zasadzie od samego początku jego istnienia.

Tatuaż plemienny wzory

Źródło: the_tribal_tattoos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.