Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Hospicja – dlaczego ich powstawanie jest tak ważne?

młoda kobieta trzyma za rękę starszą panią

Często słyszymy o budowaniu nowych hospicjów, zbieraniu datków na ten cel. Natomiast ciężko znaleźć informacje co się dzieje w hospicjach, jak wygląda tam życie. A przecież tam nadal jest życie. Czy na pewno wiemy jaka jest misja hospicjum i czym ono faktycznie jest?

Czym jest hospicjum?

Hospicjum jest zazwyczaj niewielką instytucją, która otacza opieką osoby znajdujące się w ostatniej fazie życia, cierpiące na przewlekłe, nieuleczalne już choroby. Główną misją hospicjum jest zapewnienie swoim podopiecznym najlepszej opieki, zwalczanie bólu, zapewnienie komfortu i wsparcia – tak dla chorych, jak dla ich bliskich. To miejsce, w którym najważniejszym jest podniesienie i utrzymanie dobrej jakości życia chorych tak by zmaksymalizować ich komfort w ostatnich dniach życia. Nie stosuje się tu terapii mających na celu wydłużenie życia pacjenta za wszelką cenę, leczenie skupia się tu na kontrolowaniu uciążliwych objawów somatycznych i psychicznych. Chodzi tu o zaprzestanie prowadzenia uciążliwych terapii ratujących życie. Mianowicie wspomaga się farmakologicznie, jeśli przykładowo pacjent nie przyjmuje już doustnie pożywienia – wtedy jest karmiony pozajelitowo. Pomaga się tak długo, jak długo nie jest to związane z przysparzaniem pacjentowi dodatkowego bólu czy cierpienia innego rodzaju. Podobnie jak nie przeprowadza się reanimacji, gdy zbliża się agonia. A więc co się robi w hospicjum?
Hospicjum jest miejscem, w którym:

  • Stwarza się godne warunki śmierci,
  • Łagodzi się dokuczliwy ból,
  • Gwarantuje się troskliwą opiekę i pielęgnację pacjentów,
  • Zapewnia się pomoc duchową i psychologiczną, również dla bliskich chorego,
  • Pomaga się w rozwiązaniu problemów socjalnych.

Zatem hospicjum jest placówką, która pomaga nam w przygotowaniu się na odejście kogoś bliskiego i zapewnienie mu warunków sprzyjających godnej śmierci.

Budowa hospicjum w Środzie Wielkopolskiej
Źródło: http://hospicjumpk.pl/

Hospicjum im. Piotra Króla

By móc działać na rzecz umierających, trzeba mieć wpierw, gdzie działać. Z inicjatywą stworzenia hospicjum wyszło Stowarzyszenie Hospicjum im. Piotra Króla. Nie tyle inspiracją co motorem do działania był sam Piotr, który dzielnie walczył z chorobą nowotworową. Przebywając w niemieckim hospicjum, otoczony opieką i bliskimi, niestety nie wygrał tej walki. Jednak dało to siły jego żonie, która widząc jaką opieką i troską był otoczony jej mąż, zapragnęła szerzyć inicjatywę wsparcia i godnej śmierci. Dzięki czemu powstaje hospicjum w Środzie Wielkopolskiej. Efekty działań są już widoczne i z każdym dniem zmierzają ku końcowi. Piotr mówił: “Trzeba coś budować, trzeba coś po sobie zostawić” i w myśl tego właśnie Pani Barbara tworzy dzieło, które będzie służyło bezpłatnie swoim podopiecznym i ich rodzinom, bez względu na zasobność portfela. Przestronne, jasne pokoje, wyposażone w dostosowane łazienki, dodatkowy rozkładany tapczan, telewizor oraz radio. Czyli będzie tak jak być powinno w domu. Chorzy będą mieli do dyspozycji pokój dzienny, aneks kuchenny oraz pokój ciszy. To będzie miejsce empatyczne, przepełnione troską, wsparciem i zrozumieniem. Warto więc wesprzeć to powstające dzieło, by dać możliwość godnej śmierci, bo przecież każdy na taką zasługuje. Więcej o stowarzyszeniu, budowie i możliwości wsparcia, znajdą Państwo na stronie http://hospicjumpk.pl/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.