Loading...
Leki i suplementy

Ibuprofen w kardiologii

Główną przyczyną przedwczesnych zgonów przed 64. rokiem życia w Polsce są choroby układu krążenia powstające w wyniku nie leczonej miażdżycy. Miażdżyca powstaje na skutek przewlekłego stanu zapalnego naczyń tętniczych, w których dochodzi do gromadzenia się nadmiernych ilości cholesterolu.

W procesie powstawania choroby ważne jest działanie „wolnych rodników”, które utleniając cholesterol LDL („zły cholesterol”) przyspieszają powstawanie płytek miażdżycowych. Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu jest tzw. zwrotny transport cholesterolu z naczyń wieńcowych do wątroby, gdzie ulega on przemianie w kwasy żółciowe. Wskaźnikiem sprawnego działania tego mechanizmu jest poziom tzw. „dobrego cholesterolu HDL”.

Ludzie, którzy posiadają wysoki poziom HDL żyją dłużej i rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Obecnie poszukuje się metod podwyższania HDL z jednoczesnym obniżaniem LDL i ochrona tej frakcji przed utlenianiem. Zespół prof. Marka Naruszewicza z Pomorskiej Akademii Medycznej postanowił zbadać, czy powszechnie znany lek przeciwzapalny i przciwbólowy – ibuprofen – ma właściwości przeciwmiażdżycowe.
Próby przeprowadzone w warunkach hodowli komórkowej wykazały, że rzeczywiście lek ten chroni „zły cholesterol” przed utletnianiem.

Kolejnym etapem były badania na dwóch grupach wolontariuszy palących i niepalących, którym podawano dziennie 3 tabletki Ibuprofenu po 200 mg w dawce podzielonej przez okres 2 tygodni.
Uzyskane wyniki były wielkim zaskoczeniem, gdyż nie tylko odnotowano spadek produkcji wolnych rodników, ale również wzrost dobrego cholesterolu HDL, zarówno u ludzi niepalących (20%), jak i u palaczy (10%). Dodatkowo stwierdzono również u niektórych osób spadek poziomu trójglicerydów. Pracę opublikowano w jednym z czołowych pism europejskich „European Journal of Investigation”.
Obecnie prowadzone są dalsze badania z ibuprofenem u osób z niedokrwienną chorobą serca, poddanych zabiegom angioplastyki wieńcowej.

Również wiele ośrodków neurologicznych w Kanadzie i USA wskazuje, że ibuprofen może byż lekiem z wyboru w leczeniu i zapobieganiu choroby Alzheimera, stwierdzono bowiem, że u osób leczonych przewlekle ibuprofenem z powodu chorób reumatoidalnych nie występują objawy choroby Alzheimera, co potwierdzono badanie autopsyjnym mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.