Loading...
Uroda

Igły do tatuażu – rodzaje. Jak wybrać odpowiednią igłę do tatuażu?

Tatuator wykorzystujący w swej pracy igły do tatuowania

Każdy tatuażysta musi zmierzyć się z problemem dotyczącym doboru odpowiedniej igły. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego należy się zapoznać z dostępnymi możliwościami i poszerzyć wiedzę na temat profesjonalnych igieł.

Igła do tatuażu: Jaka długość igły?

Igły do tatuowania różnią się między sobą przede wszystkim długością, która bezpośrednio wpływa na sposób tatuowania i efekt końcowy. Im końcówka jest dłuższa tym uszkodzenia skóry są mniejsze i mniej poważne. Można wyróżnić następujące długości stożków od igieł:

 • short taper – igła posiadająca krótkie ostrze,
 • long taper – igła z długim ostrzem,
 • ekstra long taper – specyficzny rodzaj igieł z bardzo długim ostrzem.

Rodzaje igieł do tatuażu

Poszczególne rodzaje igieł są oznaczone specjalnymi skrótami. Oznaczenia igieł do tatuażu dotyczą konfiguracji oraz ułożeń igieł. Najpopularniejsze igły to:

 1. Round Shader RS – czyli igły poukładane w luźnym okręgu,
 2. Round Liner RL – igłu zlutowane w zwarty okrąg,
 3. Flat F – igły lutowane na płasko, które są bardzo precyzyjne,
 4. Magnum MG – są zlutowana płasko, w dwóch rzędach, które są ustawione naprzemiennie,
 5. Round Magnum RM – igły zlutowane w dwóch rzędach na płasko, posiadają krawędź łukowatą,
 6. RLS – igły pomiędzy RS a RL,
 7. Right Liner TL – igły w niezwykle ciasnym okręgu,
 8. Round Flaf RF – igły płasko zlutowane w jednym rzędzie,
 9. Double Stack Magnum M2 – igły lutowane jeszcze ciaśniej nić MG w dwóch rzędach naprzemiennych.
Oznaczenia igieł do tatuażu
Źródło: Pexels.com

Igły do tatuażu kontury oraz igły do cieniowania

Po zapoznaniu się z najpopularniejszymi oznaczeniami igieł do tatuażu, warto się zastanowić, kiedy powinno się używać poszczególnych typów. Igły do tatuażu kontury to przede wszystkim RL i RLS. Z kolei do najbardziej precyzyjnych prac świetnie się sprawdzi igła TL. 

Przy wypełnieniach dostępny jest bardzo duży wybór igieł. Tatuażyści najczęściej stawiają na Igły Magnum. Pozwalają one na wykonywanie precyzyjnych i dokładnych kształtów geometrycznych. Mniejsze nasycenie tuszem, jest możliwe dzięki wykorzystaniu igły RS, natomiast igła RLS pozwala na wypełnienie szczegółów.

Chcąc delikatnie wypełnić daną przestrzeń i postawić na naturalne przejścia, powinno się wykorzystać igłę RM. Igieł M1 i M2 także można użyć do cieniowania.

Ile końcówek igieł?

Igła do tatuażu wykorzystywania podczas robienia dziar
Źródło: Pexels.com

Wybierając igły do tatuażu, oprócz ich oznaczenia i przeznaczenia, należy także zwrócić uwagę na to, ile końcówek znajduje się w danym egzemplarzu. Kupując igły można się np. spotkać z oznaczeniem 5RL, które oznacza, że igła ma 5 końcówek zlutowanych w okrąg.

Kolejną kwestią jest średnica igieł. Informacje podane na opakowaniu dotyczą jednej sztuki, a nie całego zestawu. Najczęściej używane egzemplarze to 0,35 mm i 0,30 mm. Najgrubsze igły mogą mieć średnicę 0,4 mm, a najcieńsza 0,2 mm. Im grubsza igła tym uszkodzenie skóry będzie mocniejsze, a ilość wprowadzonej farby większa. Do precyzyjnego konturu warto wybrać igły o mniejszej średnicy. Rozmiary igieł do tatuażu to bardzo ważna kwestia, która ma niezwykłe znaczenie w całym procesie tatuowania.

Co jeszcze warto wiedzieć o igłach?

Rodzaje igirł do tatuowania
Źródło: Pexels.com

Mówiąc o igłach do tatuażu, należy zwrócić uwagę także na catridge, czyli igłach, które są już umocowane w specjalnym dziobie. Ich największą zaletą jest bardzo szybki montaż. Przydają się one zwłaszcza przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych wzorach. Przy ich zakupie dostępne są takie same oznaczenia jak przy zwyczajnych igieł.

Używając takich igieł trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Maszynki typu pen stosuje się tylko używając właściwego gryfu i popychacza. Kolejną kwestią jest to, że do catridge każdej z firm pasuje każda maszyna pen lub gryf. 

Wybierając igły do tatuowania warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i postawić na najlepsze rozwiązania, które najlepiej się sprawdzą w codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.