Loading...
Leczenie

Ile jest ważna e-Recepta i jak ją sprawdzić?

lekarz siedzy przy biurku i wypisuje e-recepte na laptopie

Artykuł partnera.

Dzisiaj, w dobie pandemii COVID-19 i postępującej digitalizacji chętniej niż jeszcze parę lat temu korzystamy z nowoczesnych rozwiązań. Nie mamy czasu na stanie w kolejce do lekarza, nie chcemy narażać zdrowia na kontakt z innymi chorymi, mieszkamy na drugim końcu Polski – powodów może być naprawdę wiele! W zamian za to umawiamy się na wizytę u lekarza zaledwie w 15 minut i otrzymujemy receptę na telefon. Czy nie brzmi to doskonale? A jak wygląda takie rozwiązanie w praktyce? Ile ważna jest e-Recepta? Jak możemy ją sprawdzić? Jak szybko uzyskać dostęp do lekarza? I co w sytuacji, gdy potrzebujemy zwolnienia lekarskiego? Na te wszystkie pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury!

Jak uzyskać e-receptę i ile jest ważna?

Elektroniczną receptę (inaczej e-receptę) może wystawić lekarz podczas konsultacji stacjonarnej bądź online. Taka recepta ważna jest przez 7 dni w przypadku antybiotyków i 30 dni w przypadku pozostałych leków. Takie nowoczesne rozwiązanie jakim jest e-recepta wprowadzono w Polsce nieco ponad dwa lata temu (styczeń 2020).

Jakie są główne zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze taką receptę trudniej jest podrobić. Jest ona wystawiana w systemie teleinformatycznym, w którym zabezpieczeniem jest podpis elektroniczny lekarza. Po drugie takiej recepty, wystawionej online, nie sposób zgubić! Po trzecie, e-receptę możemy zrealizować w każdym miejscu w Polsce mając dostęp do telefonu i znając swój numer PESEL. To również szansa na uzyskanie bądź udzielenie pomocy najbliższym, w imieniu których możemy taką receptę zrealizować.

Jak zatem przebiega proces wystawienia i odbioru przez pacjenta elektronicznej recepty? Lekarz podczas wizyty wypisuje receptę w systemie, który jest skorelowany z numerem PESEL pacjenta oraz wskazanym przez niego środkiem komunikacji. W momencie zatwierdzenia recepty przez medyka, system wysyła kod dostępu do recepty na telefon pacjenta. To właśnie z nim pacjent udaje się do apteki.

Standardowo recepty są ważne 7 i 30 dni. Inaczej ma się sytuacja w przypadku osób, które leczą się na schorzenia przewlekłe. W takim wypadku lekarz ma prawo wystawić receptę z datą ważności aż na 12 miesięcy!

Receptę można uzyskać w prostej formule przez portal medyczny Medspan. Pacjent zgłasza chęć otrzymania recepty na stronie i wypełnia formularz wywiadu medycznego. Lekarz zapoznając się z formularzem podejmuje decyzję o przepisaniu leku. Następnie pacjent otrzymuje SMS z kodem do odbioru. Cała procedura zajmuje średnio 15 minut. Lekarze są dostępni w ramach portalu przez całą dobę. Decydując się na uzyskanie recepty w godzinach nocnych (20:00-8:00) należy wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania na receptę może się wydłużyć.

Antykoncepcja awaryjna – szybkie wsparcie w trudnej chwili

Są takie sytuacje w których długie oczekiwanie w kolejce do lekarza jest absolutnie nie wskazane. Najszybszą drogą do uzyskania wsparcia, poza pogotowiem, jest skorzystanie z nowoczesnego portalu oferującego dostęp do tabletek „dzień po”, które wypisywane są przez wykwalifikowanych lekarzy. Jak to się odbywa? Korzystając z usług Medspan Centrum Medycznego, zgłaszasz za pośrednictwem portalu potrzebę otrzymania tabletki „dzień po”. Na etapie zgłoszenia opisujesz swoją sytuację i wskazujesz jaki lek chciałabyś uzyskać. Lekarz dokonujący weryfikacji stwierdzi czy dany lek można przepisać.

Obecnie w Polsce dostępne są tylko dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Jest to Escapelle, którą można przyjąć do 72 godzin po stosunku oraz EllaOne, której okres działania wydłużony jest do 5 dni. Usługa ta przeznaczona jest wyłącznie dla pełnoletnich kobiet.

Więcej o tabletkach „dzień po” przeczytasz na: https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/

Mając na względzie swoje zdrowie należy pamiętać, że tabletkę tę można przyjmować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, gdy tradycyjne metody antykoncepcyjne zwiodły (np. kiedy pękła prezerwatywa lub w przypadku przedwczesnego wytrysku w czasie stosunku przerywanego) a także gdy kobieta pominęła dawkę leku antykoncepcyjnego.

Tabletek tych absolutnie nie należy stosować regularnie jako standardową metodę zapobiegania ciąży. Może to prowadzić do zmian hormonalnych i pogorszenia stanu zdrowia.

Należy jednak zachować także spokój – jednorazowe czy epizodyczne przyjmowanie tego rodzaju tabletek jest bezpieczne, o ile odbywa się pod opieką wykwalifikowanego lekarza.

Tabletkę tą należy przyjąć możliwie jak najszybciej od zaistniałej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że jak w przypadku każdego leku, tak i tu mogą pojawić się skutki uboczne takie jak nudności, zawroty głowy czy plamienie bądź opóźnienie miesiączki. W przypadku wystąpienia wymiotów pojawia się ryzyko, że tabletka mogła nie zdążyć się wchłonąć. Wtedy należy powtórnie przyjąć lek.

Jeśli chcesz omówić swoją sytuację bezpośrednio z lekarzem, umów się na Konsultacje lekarskie online w Medspan.

Jak wykupić e-receptę?

Receptę możesz wykupić osobiście bądź poprosić o wsparcie kogoś bliskiego. Do jej realizacji potrzebny jest numer PESEL a także kod otrzymany z systemu teleinformatycznego. Po podaniu tych danych, farmaceucie wyświetli się Twój profil, w którym będzie mógł zapoznać się z zawartością recepty i ją zrealizować.

E-receptę można zrealizować wyłącznie w aptece. Nie jest możliwa realizacja elektronicznej recepty za pośrednictwem Internetu. To, co możliwe to zamówienie leku przez Internet z odbiorem osobistym (bądź przez osobę uprawnioną, a więc posiadającą kod i znającą numer PESEL) w aptece. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w małych miejscowościach bądź w przypadku leków trudno dostępnych. Pacjent unika rozczarowania w aptece, że lek jest niedostępny i musi go zamówić a tym samym ponownie wrócić do apteki po jego odbiór. Dokonując zamówienia zyskujemy pewność, że najczęściej w ciągu 24 godzin, lek będzie na nas czekał w wybranej wcześniej aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.