Loading...
Dom i rodzinaJedzenie

Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Młoda dziewczyna, która wie ile kalorii mają potrawy wigilijne

Jedyny i niepowtarzalny okres w roku, Święta Bożego Narodzenia! Czas rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem i syto zastawionego stołu. Większości z nas kojarzy się z choinką, prezentami i pysznym jedzeniem. Czy jednak można wtedy zapominać o zdrowiu? Wzrok wręcz pożera wszystkie te smaczne, tradycyjne dania Polskiej kuchni. Co z tego będzie miało ciało? Czy warto zadawać pytanie o uszka z grzybami i ich kcal? Ile pasztecik ma kalorii? Obecnie wiele osób zadaje te pytania sobie, przy gotowaniu na Święta.

Śledź w oleju ma kcal, tak samo grzybowa czysta zupa. Kto dba o linię, może zacząć się nieco niepokoić tym stanem rzeczy. Przecież nie może siedzieć na Wigilii tylko z kaszą ze śliwkami. Jak więc ustrzec się od przytycia po Wigilii? Czy kupić produkty klasztorne, a grzyby bio zastąpić sklepowymi? Odpowiedź jest zasadniczo prosta: wystarczy jeść odpowiedzialnie. Warto zwyczajnie wiedzieć, ile kalorii jest w poszczególnych daniach. Wtedy na pewno nie przedawkuje się zupy grzybowej lub pasztecik swoje kalorie łatwiej zostawi na treningu.

Ile zupa grzybowa kcal posiada i tłuszczu?

Zgodnie ze wszystkimi prawidłami zdrowego żywienia, ważne co jemy i ile kalorii tam jest. Znaczy to dosłownie tyle, że jakość ma znaczenie. Wiele mówi się o szkodliwości dań typu fast food, konieczności smażenia bez panierki. Kupują produkty klasztorne, wedle starych receptur. Mało jednak wiadomo, dlaczego konkretnie grzybowa czysta zupa jest zdrowsza od burgera. Powody są różne. Najważniejsze są jednak zasadnicze dwa.

Po pierwsze, nikła wartość odżywcza, burger i witamina się nie lubią. Drugi powód to ich wysoko przetworzony charakter. Najtańsze produkty, oby najwięcej tłuszczu i cukru. Za to ile kalorii jest choćby w jednym kęsie! Jak na dłoni widać tutaj problem jakości oraz ilości jedzenia. Filecik może być i bez panierki, to nic nie zmieni. Pasztecik też kalorie swoje ma. Jeżeli mięso jest kiepskiej jakości, podane w mało sycący sposób, problem nie zniknie.

Pojawia się jeszcze słynny problem prostych węglowodanów i tłuszczu. Oba są dostrzegalne aż w nadmiarze, jeżeli idzie o kiepskiej jakości pożywienie. Organizm ludzki po prostu lubi cukry, tłuszcz zaś jest nośnikiem smaku. Problem w tym, że te pierwsze sprzyjają otyłości, a ten drugi jest niezwykle energetyczny. To z kolei, gdy organizm nie potrzebuje takich dawek energii, powoduje zamknięcie się błędnego koła nadwagi.

Czy ma się to jednak jakoś do kuchni wigilijnej?

Starodawne przepisy nie uwzględniały przecież bycia fit. Istotnie, porcja zupy grzybowej lub pieczarkowej zawiera swoje grzeszki. Polska kuchnia słynie ze swojej kaloryczności, szczególnie starodawne przepisy. Samą kaszą wszak przodkowie nie żyli, szczególnie na Święta. Lubili pasztecik i kalorie tak jak obecnie. Zapewne było tak z powodu mroźnego klimatu, gdzie istotne było jedzenie dające dużo energii. Czasy trochę się zmieniły, gusta i tradycja jednak nie. Czy to dobrze? Tak i nie. Nikt nie pyta, ile kalorii jest w krokiecie, bo to byłoby przesadą. Niemniej warto by to widzieć. Należy przy tym pamiętać, 100 g zupy grzybowej, lub pieczarkowej to nie burger z frytkami. Własnoręcznie przygotowane, wigilijne potrawy mają o wiele większą wartość odżywczą, nawet jeżeli są kaloryczne. Zrobione m.in. z suszonych grzybów, bez zbędnych konserwantów, wiedzą co to witamina.

Nadal jednak ważnym jest umiar. Wiadomo, o ten trudno przy wigilijnym stole. Dlatego poniżej krótka podpowiedź w formie zestawienia. Pięć potraw wybranych spośród tych najpopularniejszych na wigilijnym stole:

  • Porcja zupy grzybowej lub pieczarkowej,
  • Sałatki jarzynowej,
  • Krokiety z kapustą i grzybami,
  • Uszka z grzybami,
  • Śledź w oleju.

Wszystkie one podane i policzone, ile kalorii jest na 100 gramów.

Ile kalorii jest w zupie grzybowej?

Warto zacząć od czegoś, co wspomniano już wcześniej. Tutaj może nastąpić również pewne zaskoczenie. 100 g zupy grzybowej lub pieczarkowej zawiera jedynie 39 kcal! To dosyć znaczące liczby. Porcja zupy to bowiem dwa razy więcej gramów. Wygląda więc na to, że zupy grzybowej lub pieczarkowej nie wstyd polecić osobie na diecie. Z tego też względu ile kalorii jest w 100 g zupy grzybowej, będzie dobrym odniesieniem.

Niemniej istotne jest, z czego zrobiono zupę grzybową. Porcja zupy z suszonych grzybów, a mrożonych to zupełnie inna sprawa. Ta pierwsza jest mniej kaloryczna. Grzybowa czysta zawiera również mniej kalorii niż zagęszczona zupa tego rodzaju. Istnieje również wiele przepisów na ugotowanie zupy grzybowej lub pieczarkowej. Różnica, ile kalorii jest w jednej miarce, zależy od składników. Zagęszczona zupa to tylko wierzchołek góry lodowej. Różnica jest nawet między grzybami kupionymi i grzybami bio z lasu.

Jeżeli jednak chce się oszczędzać na Wigilii, porcja zupy grzybowej lub pieczarkowej będzie dobrym pomysłem.

Sałatka jarzynowa kcal. Ile kalorii jest w tradycji?

Ach, cóż innego musi być na wigilijnym stole prócz zupy grzybowej lub karpia? Rzecz jasna sałatka jarzynowa. Grzybowa czysta porcja zupy jest jednak niczym w porównaniu, ile kalorii jest tutaj! Tutaj bowiem jest aż 192 kcal. To prawie pięć razy tyle, co w 100 g zupy grzybowej!

Powód jest dosyć oczywisty, tłuszcz. Konkretnie zaś majonez. Co prawda można go wymieszać lub zastąpić jogurtem naturalnym, smak nie pozostanie jednak bez zmian. Sałatka jarzynowa kcal będzie miała zawsze wysokie, z jogurtem czy bez. Niemniej, to witamina! Sama nazwa wskazuje, tam są praktycznie same jarzyny. Marchewka, ogórki kiszone, seler. Rzecz jasna konserwowy groszek i kukurydza są nieco mniej zdrowe. Niektórzy dodają również gotowane ziemniaki, to dopełnia ilości dobroci zawartej w potrawie. Można powiedzieć, ile kucharzy, tyle przepisów.

Ba! Nawet nazw, szczególnie tych regionalnych. Dla przykładu warto podać np. kaczy żer czy sałatkę teściowej. Gdyby jeszcze tylko sałatka jarzynowa kcal miała nieco mniejsze, byłaby ideałem. Tak zaś przegrywa z zupą i grzybami bio. Wygrywa za to w przedbiegach, jeżeli wziąć pod uwagę pasztecik i kalorie w nim zawarte.

Co zagryzać do grzybowej lub barszczyku? Krokiety z kapustą i grzybami – jaka ilość kcal?

Tu już nie obejdzie się bez panierki. Za to można samemu i z grzybami bio. W porównaniu do zupy grzybowej lub pieczarkowej krokiety są dosyć ciężkostrawne. Nawet sałatka jarzynowa ma kcal wiele mniej. Te z suszonych grzybów nadal są ciężkie. Pasztecik kalorie w 100 g będzie miał wyliczone na jakieś 237 kcal.

Znacznie więcej niż sałatka jarzynowa kcal miała przy podobnej wadze porcji. Co dopiero w porównaniu do grzybowej lub pieczarkowej! Tutaj tłuszczu jest jednak zdecydowanie mniej, pasztecik kalorie zawdzięcza węglowodanom. Nie zrobi tu niestety różnicy, czy będzie z suszonych grzybów, czy nie. Nawet zagęszczona zupa będzie mniej kaloryczna. Czy można sobie pozwolić na coś takiego? To zależy, ile kalorii jest przewidziane dla danej osoby w diecie. Z pewnością jednak pasztecik kalorie takie zapewni. Bardzo mocno zapewni. Szczęściem pozostają jeszcze uszka z grzybami i kcal mniejszego wagomiaru.

Uszka z grzybami kcal, a smak. Warto wybierać?

Kolejna zupa i kolejne danie lekkostrawne. Sałatka jarzynowa kcal miała wiele, tutaj jest lepiej. Co więcej, uszka dostępne są jako produkty klasztorne. W połączeniu z dawnymi recepturami i grzybami bio, uszka z grzybami kcal mają niewiele. Niemniej, nie trzeba kupować. Tak samo, jak pasztecik i kalorie, którymi tuczy, uszka można zrobić samemu.

Wiele pięknych wspomnień zawiera właśnie moment wspólnego, rodzinnego przygotowywania uszek do barszczu. Rzecz jasna nie można ich oddzielać od smacznego barszczyku. Ile kalorii jest aś w tej potrawie?

W porównaniu do grzybowej lub pieczarkowej jest więcej. Mianowicie uszka z grzybami kcal mają 82. Całkiem nieźle, zważywszy na tłuszczyk w czerwonym barszczu. Wygląda na to, że dylemat między smakiem i zdrowotnością można rozwiązać również na Wigilii. Wystarczy wybrać produkty klasztorne z domowego ciasta. Uszka z grzybami kilokalorii będą miały wtedy niewiele. Znajdzie się wtedy miejsce dla śledzia w oleju i kcal z niego spożytych. Będzie ich nieco potrzebował…

Śledź w oleju kcal lubi i to bardzo

Samo słowo olej już powoduje wzrost wartości energetycznej. Śledź jest rybą tłustą. Ile kalorii jest więc w 100 g tego dania? Bardzo dużo, nieporównywanie więcej do zupy grzybowej lub pieczarkowej. Nawet sałatka jarzynowa kcal miała mniej! To już o czymś świadczy. Wartość energetyczna to aż 239 kcal. Pasztecik kalorie ma mniej więcej te same, co daje do myślenia. Większość makroskładników w tym daniu to tłuszcze, przez co śledź w oleju kcal ma niezbyt zdrowe. Nie ratuje go nawet pozytywne działanie rybiego mięsa.

Choć postne, śledzie to nie produkty klasztorne. 100 g zupy grzybowej lub pieczarkowej będzie w tym wypadku zdecydowanie lepszym pomysłem. Nie znaczy to, że tego wigilijnego dania należy zaniechać. Zwyczajnie śledź w oleju kcal ma tyle, ile kilka innych dań na raz. To mówi samo za siebie. Lepszym wyborem będzie już nawet zagęszczona zupa w większej ilości.

Żyć zdrowo, świętować zdrowo. Zupa grzybowa kcal ma niewiele!

Osoby siedzące przy wigilijnym stole, nie przejmujące się tym ile kalorii maja potrawy wigilijne
Źródło: freepik.com

Pięknie przystojony stół, przy nim uśmiechnięci domownicy. Wszyscy odświętnie ubrani, czekają na pierwszą gwiazdkę z rozpoczęciem. To Wigilia, ważny i rodzinny czas. Moment spotkania, pojednania oraz zgody. Stół uginający się od potraw symbolizuje nie tylko dwunastu apostołów, jest również elementem tradycji. Chęcia pokazania jak ważny to dzień. Nic nie powinno tego zakłócić. Wtedy jednak, ktoś z domowników wyciąga telefon. Na nim ma aplikację żywieniową. Zaraz zaczyna wpisywać: pasztecik kalorie. To jednak nie koniec. Nie przepuści przecież żadnemu daniu. O nie. Trzeba przecież żyć zdrowo. Prawda?

Życie nie polega na tym, by pytać pasztecik o kalorie przy każdym posiłku. Uszka z grzybami kcal nie mają też wypisanych na talerzu. Ile kalorii jest tam, czy sałatka jarzynowa ma nie za dużo kcal? Brzmi to dosyć nonsensownie. Jest to bowiem przejaw drugiej strony żywieniowego medalu. Osób ,które dopatrują się każdej witaminy w 100 g zupy grzybowej.  Śledź w oleju swoim kcal wręcz doprowadza te osoby do paniki. Nie rozumieją, że tym samym psują sobie całą radość ze świętowania z bliskimi. Bycie fit tryb życia to wyrzeczenia, owszem.

Niemniej ma on poprawiać poziom życia, a nie tylko je utrudniać. Nie jest konieczne ciągle liczyć, ile kalorii zawiera zagęszczona zupa z suszonych grzybów. Dobrze jest jednak wiedzieć ile śledź w oleju ma kcal i trochę z nim przystopować. Pasztecik też ma kalorie, owszem. Bez panierki też się go nie robi. Tyle tylko, że raz w roku nie zrobi to różnicy. Wigilia to coś więcej niż tylko tłuste, ciężkostrawne potrawy. To spotkanie z bliskimi, celebracja jednego z dwóch najważniejszych chrześcijańskich świąt. Owszem, trzeba pamiętać o zdrowiu. Nie przejadać się, bo sałatka jarzynowa ma sporo kcal.  Dlatego, zamiast tony jedzenia, należy spożyć odrobinę wszystkiego. Radośnie spędzić czas z domownikami. Kaszą i siłownią spalimy to wszystko po Świętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.