Loading...
Zdrowie

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zębów u stomatologa

Artykuł partnera.

Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala zachować i odbudować ząb po tym, jak został on dotknięty infekcją lub innym procesem patologicznym. Polega on na usunięciu zęba i wypełnieniu go specjalnym materiałem. Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym? Ile kosztuje taki proces leczenia?

Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?

Miazga czyli nerw zęba nie znajduje się tylko w obrębie korony zęba, ale również wewnątrz jego korzeni. Kanały korzeniowe to podłużne zagłębienia, które znajdują się w obrębie korzeni zębów. Jest to miejsce, w którym nerw zębowy wchodzi do korzeni. W obrębie jednego korzenia może znajdować się kilka kanałów korzeniowych.

Czasami w jednym korzeniu może znajdować się więcej niż jeden kanał. Z uwagi na to leczenie może zająć dużo czasu, ponieważ kanał korzeniowy jest często cieńszy niż ludzki włos. Problemem jest to, że lekarz nie może zobaczyć każdej części kanału korzeniowego, nawet przy użyciu nowoczesnych mikroskopów. Lekarz musi mieć doświadczenie i umiejętności, aby dotrzeć do najgłębszych części kanału korzeniowego.

Leczenie kanałowe musi być wykonywane pod ścisłą kontrolą. Dzieje się tak dlatego, że ząb zostaje pozbawiony odżywiających go naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. W efekcie tkanka zęba staje się mniej wytrzymała i bardziej podatna na uszkodzenia. Kolor „martwego” zęba może z czasem ulec zmianie. Leczenie kanałowe jest niezbędne gdy u pacjenta pojawia się:

  • proces próchnicowy,
  • urazowe uszkodzenie zęba,
  • stan zapalny w przyzębiu.

Głównym zadaniem leczenia kanałowego jest zachowanie i odbudowa chorego zęba. Cały zabieg polega na depulpacji zęba i wypełnieniu kanałów korzeniowych specjalnym materiałem.

Etapy leczenia chirurgicznego przedstawiają się następująco:

  • podanie pacjentowi znieczulenia,
  • uzyskanie dostępu do kanałów korzeniowych,
  • wydobywanie miazgi za pomocą pilników i ekstraktorów miazgi,
  • poddanie kanałów obróbce mechanicznej. Ich jakość ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego leczenia,
  • leczenie kanałowe,
  • wypełnienie kanałów korzeniowych.

Ostatnim etapem leczenia zapalenia miazgi jest przywrócenie anatomicznego kształtu i koloru zęba za pomocą światłoutwardzalnego materiału wypełniającego. Rozwiązanie chirurgiczne jest zalecane w trudnych przypadkach, takich jak nieprawidłowa konfiguracja kanałów, przerost lub niemożność usunięcia sztyftów, otwarte otwory wierzchołkowe lub inne nietypowe warunki. Zabieg ten jest mało inwazyjny.

Najtrudniejszym zadaniem jest oczyszczenie kanałów. Zakażenie jest wiodącą przyczyną powikłań w chirurgii. Aby zapobiec nawrotowi infekcji, ważne jest, aby zatrzymać jej progresję. Ważne są odpowiednie umiejętności i wiedza specjalisty, aby nie dopuścić do nawrotu procesu chorobotwórczego.

Aktualnie do odbudowy zębów wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Kanały często oczyszczane są za pomocą urządzeń ultradźwiękowych. Dzięki temu uzyskuje się czysty kanał.

Jak długo może trwać leczenie kanałowe?

Bezpośrednio po leczeniu kanałowym w zębie zostanie umieszczone wypełnienie tymczasowe. Pacjent nie powinien jeść przez co najmniej 2 godziny. W celu złagodzenia dyskomfortu można zastosować środek znieczulający. Po leczeniu kanałowym można odczuwać pewien dyskomfort i ból.

Na zdjęciach rentgenowskich widoczne są oznaki czystego kanału. Obejmują one wypełnienie wierzchołków korzeni i gęste wypełnienie bez nadmiaru lub ubytków. Pozostałości poza kanałem korzeniowym nie są zalecane.

Nierozpuszczona pasta może wywołać stan zapalny. Jakość pracy nie jest zależna tylko od stomatologa. Zależy ona również od pacjenta. Jedynym sposobem na osiągnięcie najlepszych efektów jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz dbanie o zęby.

Może się okazać, że cały zabieg trzeba będzie powtórzyć, a kanały korzeniowe ponownie oczyścić.

Jaki jest koszt leczenia kanałowego?

Koszty leczenia kanałowego są różne w zależności od zastosowanych materiałów i metod. Koszt leczenia kanałowego może znacznie wzrosnąć w przypadku zastosowania mikroskopu. Zobacz więcej na stronie https://cdcstomatologia.pl/ile-kosztuje-leczenie-kanalowe-cena-zabiegu-moze-sie-roznic-od-czego-zalezy.html.

Chociaż leczenie kanałowe w Krakowie i innych dużych miastach może być droższe, lekarze w większych ośrodkach miejskich mają zazwyczaj lepszy sprzęt. Na cenę wpływa to, ile wizyt jest wymaganych, ile korzeni trzeba oczyścić i czy stosuje się dodatkowe znieczulenie. Jeden kanał korzeniowy można wypełnić za 200-250 zł. Usunięcie miazgi kosztuje tylko 100 zł. Rachunek wzrośnie o 100 zł, jeśli użyjemy mikroskopu. Koszt leczenia jednego zęba wynosi od 400 do 700 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.