Loading...
Dom i rodzina

Ile kosztuje przedszkole i żłobek?

Dzieci bawią się w przedszkolu

Świeżo upieczeni rodzice chcący posłać swoje dziecko do przedszkola lub żłobka zwykle stają przed niełatwym wyborem: zdecydować się na placówkę prywatną, czy państwową? Ogólnie przyjęty pogląd twierdzi, że plusy i minusy obu opcji są jasne i proste: publiczne placówki są łagodniejsze dla portfela, a prywatne za wyższą cenę oferuje lepszą jakość nauczania. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Na co zwracać uwagę przy wyborze żłobka i przedszkola oraz jakie są rzeczywiste koszty posłania malucha do prywatnej placówki?

Ile kosztuje żłobek państwowy?

Jedynie żłobki stołeczne są darmowe – nawet w publicznych placówkach należy uiszczać cykliczną opłatę za pobyt oraz wyżywienie dziecka. Różni się ona w zależności od gmin, ale na ten moment należy spodziewać się miesięcznych kosztów w granicach od 500 do 800 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy ma szansę dostać się do żłobka państwowego – konkretne placówki mają różne zasady pierwszeństwa rekrutacji. Informacje najlepiej znaleźć na stronie internetowej interesującej nas placówki. Rodziny z problemami finansowymi mogą ubiegać się o częściowe bądź całkowite zwolnienie z opłat za żłobek. Rodzice jedynaków mogą też pobierać miesięczną dopłatę do żłobka w wysokości 400 zł. 

Ile kosztuje żłobek prywatny?

Ceny żłobków prywatnych są ustalane przez właścicieli danej placówki. Na opłatę za przedszkole prywatne składa się czesne oraz cena wyżywienia. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przy zapisywaniu dziecka do żłobka obowiązuje opłata wpisowa w wysokości kilkuset złotych, może jednak sięgać nawet 1000 zł. Czesne w mniejszych miejscowościach zwykle wynosi około 600-800 złotych, natomiast w większych miastach można spodziewać sioę tego, że przekroczy kwotę 1000 zł. Doliczając do tego koszty wyżywienia należy liczyć się z tym, że miesięczny rachunek za żłobek będzie wynosił od 1000 do ponad 2000 złotych. Część miast oferuje jednak dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku prywatnym, oferując „bon żłobkowy” w wysokości od 400 do 600 zł miesięcznie. Musimy jednak pamiętać o tym, że oprócz ceny na nasz wybór powinny wpłynąć też inne czynniki: bliskość dojazdu, opinie bliskich bądź znalezione w Internecie, oferta żłobka.

Ile kosztuje przedszkole państwowe?

Wybierając placówkę przedszkolną również musimy pamiętać o tym, że nie tylko cena ma znaczenie: jaka jest pracująca tam kadra, czy dziecko odnajdzie się w nowym środowisku, jakie są zabawy integracyjne w przedszkolu, czy w pobliżu znajduje się plac zabaw i miejsce do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o opłaty, to przedszkola publiczne w godzinach od 8 do 13 są całkowicie darmowe – każda kolejna godzina pobytu dziecka będzie nas kosztować złotówkę. Tak jak i w przypadku  żłobków, koszty wyżywienia różnią się w zależności od miasta, zwykle jednak zamykają się w kwocie nieprzekraczającej kilku złotych. Przedszkola niepubliczne, czyli dofinansowane z budżety gminy, kosztują bez wliczania opłat za wyżywanie kilkaset – od 200 do 500, w zależności od wielkości gminy – złotych miesięcznie. 

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Przedszkola prywatne, tak jak i żłobki, same określają wysokość miesięcznego czesnego. W zależności od tego, w jak dużym mieście mieszkamy i jak trudno zapisać się do przedszkola państwowego wysokość miesięcznej opłaty wahać się może między 1000 a 2000 złotych, plus opłaty za wyżywienie. Tutaj również należy doliczyć koszt wpisowego, często kosztującego mniej więcej tyle samo, co miesięczne czesne. Bogate przedszkola często wynagradzają wysokie ceny bogatą oferta zajęć oraz łatwą dostępnością – czasem jednak najbardziej oblegane zajęcia są dodatkowo płatne. Najlepiej zorientować się w tej kwestii na stronie interesującej nas placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.