Loading...
Uroda

Ile razy można stosować węgiel aktywny i jakie ma właściwości?

Wykorzystanie węgla aktywnego w pielęgnacji twarzy

Na rynku istnieje całe mnóstwo naturalnych produktów, które stosowane są w walce z najróżniejszymi dolegliwościami. Ich skuteczność i bezpieczeństwo jest z pewnością o wiele większe w przypadku samodzielnego przyjmowania leków, stąd ich wielka popularność. Jednym z najczęściej stosowanych jest węgiel aktywny, który znajduje szerokie zastosowanie m.in. w leczeniu przypadłości natury gastrycznej, jak również w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Ile razy można stosować węgiel aktywny, gdzie można go nabyć, i jakie korzyści płyną z jego używania?

Węgiel aktywny – czym jest?

Węgiel aktywny to substancja organiczna wytwarzana z miazgi drzewnej, która w celu uzyskania pożądanej substancji poddawana jest procesowi karbonizacji, a następnie jest aktywowana, co powoduje uzyskanie silnych właściwości adsorpcyjnych. Substancja występuje również pod nazwą węgla aktywowanego lub węgla leczniczego, i są to najczęściej stosowane określenia.

Węgiel aktywowany ma silne właściwości adsorpcyjne, wiąże zanieczyszczenia i toksyny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ich w organizmie. Stosowany jest m.in. w przypadkach zatrucia pokarmowego, czy zatrucia lekami czy substancjami toksycznymi, takimi jak:

  • Paracetamol.
  • Ibuprofen.
  • Barbiturany.
  • Pochodne benzodiazepiny.
  • Etanol.
  • Cyjanki.
  • Metanol.

Ludzie najczęściej kojarzą węgiel aktywny z produktami kosmetycznymi przeznaczonymi do pielęgnacji skóry, włosów jak również zębów. Węgiel aktywny zawarty w takich produktach zobojętnia substancje toksyczne w organizmie, ale również działa wybielająco, stąd duża popularność zastosowania go w pastach do zębów.

Jak działa węgiel aktywny?

Duże możliwości lecznicze i pielęgnacyjne węgla aktywnego sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i pielęgnacji oraz kosmetyce. Najpopularniejszym sposobem na jego wykorzystanie jak na razie są pasty do zębów, które dzięki zawartości węgla aktywnego zyskują czarny kolor i działają niezwykle wybielająco na zęby.

Węgiel aktywny, za sprawą swoich właściwości, jest często stosowany przy problemach gastrycznych i biegunce, ponieważ wiąże się z substancjami powodującymi to schorzenie, działając neutralizująco. Dodatkowo niekiedy stosowany jest w walce z problemem wzdęć i uczucia ciężkości po obfitym posiłku. W przypadku biegunki powinno się go stosować w proporcjach 3-6 g co godzinę w przypadku osób dorosłych, natomiast w przypadku dzieci warto zasięgnąć opinii lekarza. Oprócz tego – węgiel aktywny pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego, chroniąc go tym samym przed podobnymi problemami w przyszłości, można zatem stwierdzić że jest substancją zapobiegającą rozprzestrzenianiu się szkodliwych i toksycznych substancji w organizmie. W starożytności węgiel aktywny wykorzystywany był jako środek przyspieszający gojenie się ran i zapobiegający ich ropieniu i powstawaniu zakażenia, obecnie natomiast w plemieniu Aborygenów po dziś dzień stosowany jest on jako środek na walkę z jadem pająków czy węży, ponieważ pomaga organizmowi zwalczać toksyny i wydalać je na zewnątrz.

Przemysł kosmetyczny a węgiel aktywny

Węgiel aktywny w paście do zębów
Źródło: Pexels.com

Prócz medycznych i leczniczych właściwości, węgiel aktywny ma zbawienny wpływ na skórę oraz ogólnie jej pielęgnację. Poleca się jego stosowanie szczególnie w przypadkach skóry mieszanej i tłustej, ponieważ szybko rozprawia się on z zaskórnikami, trądzikiem jak i nadmiernym wydzielaniem sebum. Oczyszcza, nawilża i neutralizuje skórę, a produkty z jego zawartością, m.in. maseczki, kremy czy żele do mycia twarzy są niezwykle popularne, pozostając przy tym bezpiecznym domowym sposobem na prawidłową pielęgnację skóry. Węgiel aktywny wspomaga również walkę z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem, będąc idealnym uzupełnieniem kosmetyków w ramach kuracji.

Gdzie i pod jaką postacią kupić węgiel aktywny?

Węgiel aktywny występuje w różnych wersjach, można znaleźć go w wielu produktach pielęgnacyjnych czy kosmetykach, jednak niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem na to, gdzie kupić węgiel aktywny i w jakiej postaci, jest wybór kapsułek wykonanych z neutralnego dla organizmu materiału, z czystą zawartością węgla aktywnego. Można go nabyć najczęściej w aptekach, gdzie również jego koszt jest znacznie niższy niż w drogeriach kosmetycznych.

Autor:
Aleksandra Karcz – pisarka, autorka licznych artykułów i felietonów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Recepta na leki naturalne, Mark Stengler, NMD James F. Balch, MD Robin Young Balch, ND, wyd. ABA, 2017 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.