Loading...
Leki i suplementy

Immunoglobuliny mogą poprawić wydolność serca

W styczniowym numerze „Circulation” wydawanego przez American Heart Association ukazały się wyniki niedużego badania, wykonanego u osób z zastoinową niewydolnością krążenia. Dr Pal Aukrust z Oslo i współpracownicy stwierdzili, że dożylna infuzja immunoglobulin (białek odpornościowych uzyskiwanych z krwi dawców) osobom z niewydolnością krążenia może poprawić funkcję mięśnia serca u części pacjentów z procesem zapalnym leżącym u podłoża uszkodzenia serca.

Zastoinowa niewydolność serca jest stanem, w którym serce ulega powiększeniu i pompuje krew nieefektywnie. Pacjent odczuwa duszność, łatwo się męczy i – wskutek zatrzymania w organizmie nadmiernej ilości wody – ma obrzęki podudzi. Mimo, że stosuje się wiele leków poprawiających wydolność serca, nadal niewydolność krążenia pozostaje główną przyczyną hospitalizacji w USA.
Według badaczy norweskich coraz więcej danych wskazuje na udział czynników immunologicznych i zapalnych w rozwoju niewydolności krążenia. Zapalenie mięśnia serca jest znaną przyczyną niewydolności mięśnia serca, ale są też dane potwierdzające udział nadmiernej reakcji immunologicznej w jej rozwoju. Wcześniejsze badania wykazały, że podawanie immunoglobulin może być skuteczne w chorobach o podłożu immunologicznym, np. stwardnieniu rozsianym.

Autorzy przeprowadzili badanie pilotażowe wpływu immunoglobulin na niewydolność serca u 40 chorych. Badanie trwało 5 miesięcy. Połowa pacjentów otrzymywała przez 5 dni każdego miesiąca dożylny wlew immunoglobulin, drugiej połowie podawano placebo. Niezależnie od tego wszyscy chorzy otrzymywali klasyczne leczenie stosowane w niewydolności krążenia. W grupie pacjentów leczonych immunoglobuliną uzyskano znaczną poprawę wydolności serca, podczas gdy w grupie otrzymującej placebo podobne efekty prezentowało 3 chorych. 73% pacjentów leczonych relacjonowało poprawę jakości życia, w grupie otrzymującej placebo – tylko 40%. Badacze stwierdzili, że podawanie immunoglobulin zwalcza stan zapalny towarzyszący niewydolności mięśnia serca. Leczenie to nie tylko podnosi poziom czynników przeciwzapalnych, ale także zmniejsza stężenie czynników zapalnych.

Badanie było wykonane na małej grupie pacjentów. Autorzy chcieliby przeprowadzić większe badanie, które może potwierdzić uzyskane rezultaty, czyli korzyść z dołączenia do klasycznej terapii niewydolności krążenia leczenia immunomodulującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.