Loading...
CiążaSeks

Implant antykoncepcyjny – czym jest, jak działa i ile kosztuje?

Kobieta stosująca implant antykoncepcyjny

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych metod antykoncepcji. Dostępne są na przykład tabletki antykoncepcyjne, czy plaster antykoncepcyjny uwalniający hormon. Ponadto niektóre kobiety decydują się na stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych lub wkładek domacicznych. Podczas gdy inne stosują prostsze zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, takie jak prezerwatywy i wkładki dopochwowe zabijające plemniki. Obecnie implanty antykoncepcyjne stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku.

Implant antykoncepcyjny jest stosunkowo nową metodą zapobiegania przed niechcianą ciążą. Jednak coraz więcej kobiet decyduje się na zastąpienie tradycyjnych sposobów na rzecz długotrwałych rozwiązań. Obecnie wykazuje największą skuteczność w swoim działaniu, co sprawia, że lekarze i pacjentki coraz chętniej biorą go pod uwagę.

Implanty antykoncepcyjne to trwała metoda antykoncepcji w postaci małych miękkich pałeczek o długości około 4 cm i szerokości 2 mm. Ten przypominający zapałkę implant umieszczany jest pod skórą, z której uwalniana jest tylko progesteron, hormon kontrolujący drugą połowę cyklu, skutecznie zapobiegający ciąży. Czas działania implantu to 6-5 lat.

Brzmi to, jak idealna metoda antykoncepcji. To, że implanty są obecnie jedną z najbardziej niezawodnych metod antykoncepcji, nie oznacza, że ​​są bezbłędne.

Implant antykoncepcyjny a stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozszerzyła wskazania do stosowania implantów. Wchłanianie przezskórne i utrzymywanie stałego i jednolitego poziomu progestyny ​​znacznie ogranicza zdarzenia niepożądane. Implant antykoncepcyjny jest szczególnie polecany kobietom, które z różnych powodów nie mogą przyjmować doustnych środków antykoncepcyjnych. Są to kobiety borykające się m.in. z takimi schorzeniami jak, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ryzyko raka i choroba zakrzepowo-zatorowa (która w tym przypadku powinna być monitorowana), nadzór lekarski, palenie tytoniu i wiek – 35 lat i więcej.

Czym różni się działanie implantu antykoncepcyjnego od działania tabletek?

Implanty, w przeciwieństwie do tabletek, nie uwalniają estrogenu, który jest najczęstszą przyczyną działań niepożądanych. Dlatego jest znacznie bezpieczniejszy niż tabletki. Implantację pręcika mogą również rozpoznać kobiety, które nie mogą stosować plastra antykoncepcyjnego z powodu nadwagi (90 kg lub więcej). Implant to również rozwiązanie dla kobiet karmiących piersią, ponieważ uwalniana progestagen nie wpływa na mleko matki. Implanty można umieścić 4 tygodnie po porodzie (u kobiet, które nie karmią piersią) lub między 21 a 28 dniem po porodzie u kobiet karmiących piersią.

Jakie jest działanie implantu antykoncepcyjnego?

Przede wszystkim działanie implantu antykoncepcyjnego jest bardzo skuteczne. Jest to lek skondensowany w postaci małego, bo zaledwie 4 centymetrowego, pręcika umieszczonego podskórnie w górnej części ramienia ręki niedominującej. Głównym składnikiem jest progestagen, który dostając się do krwi, rozprowadzany jest po organizmie.

Skuteczność implantów antykoncepcyjnych wynosi ponad 99%. (Należy pamiętać, że metody antykoncepcji nie mogą zagwarantować 100% skuteczności). Lekarze są zgodni, że implant jest obecnie jedną z najbardziej niezawodnych metod antykoncepcji.

Implanty są zdecydowanie skuteczniejsze niż leki hormonalne. Leki hormonalne działają, w zależności od dokładnej ilości przyjmowanych środków (codziennie, o tej samej porze). Implanty dają nam gwarancję, że nie zapomnimy o tabletce, w związku z czym przed niechcianą ciążą jesteśmy chronieni praktycznie przez cały czas.

Implanty zawsze uwalniają niewielką ilość hormonu, dzięki czemu metoda jest bardzo skuteczna. Ilość jest zawsze taka sama (np. niezależnie od wymiotów czy antybiotyków).

Jak implanon działa na nasz organizm?

Otóż:

  • Hamuje owulację,
  • zagęszcza śluz szyjkowy, co stanowi nieprzepuszczalną barierę dla plemników,
  • hamuje dojrzewanie endometrium.

Jego skuteczność w ochronie przed niechcianą ciążą to aż 99%.

Jaka jest cena implantu antykoncepcyjnego?

Aptekarka sprzedająca w aptece implanty antykoncepcyjne
Źródło: freepik.com

Jeżeli chodzi o implant antykoncepcyjny, ceny są dosyć zróżnicowane. Cena Implanonu Nxt w aptece to 500 zł. Lek jest dostępny na receptę, jednak należy liczyć, że ostateczna cena będzie wyższa. Lek podawany jest w znieczuleniu ogólnym przez lekarza. Dlatego koszt założenia implantu w klinice wynosi 1000-1500 zł. Coraz więcej miejsc proponuje jednak płatność w ratach, co sprawia, że cena jest osiągalna dla coraz szerszego grona kobiet.

Warto pamiętać, że jeżeli miejscem, gdzie kupujemy implant jest apteka, ceny mogą być zróżnicowane. Dlaczego? Ponieważ każda apteka do ceny produktu dolicza swoją marżę. Dlatego różnice w cenach mogą być kolosalne. Decydując się na implant antykoncepcyjny, dobrze jest sprawdzić, jakie ceny oferuje nasza apteka, i porównać z cenami w innych.

Przykładowo, apteka internetowa jest często w stanie zaoferować niższą cenę. Warto jednak sprawdzić, czy faktycznie mamy styczność z poważnym sprzedawcą, tak abyśmy otrzymali oryginalny produkt. Należy również pamiętać, że apteka podlega pod określone przepisy, a np. sklep z suplementami, czy prywatny sprzedawca nie. Dlatego właśnie, kupując produkt z niepewnego źródła, możemy otrzymać coś, co nie będzie dla nas zadowalające. Stąd też prosta zasada — jeżeli kupujemy wyrób medyczny, właściwa do tego jest tylko i wyłącznie apteka, produkty z niepewnych źródeł mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Jak wygląda zabieg wprowadzenia implantu?

Sam zabieg jest jak zastrzyk. Implanty antykoncepcyjne umieszcza się pod skórą (znieczulenie miejscowe) po wewnętrznej stronie ramienia. U kobiet praworęcznych implant umieszcza się na skórze lewego ramienia i odwrotnie. Implant nie jest widoczny z zewnątrz, ale można go wyczuć pod palcem. Pozwoli ci to sprawdzić, czy działa prawidłowo. Zaleca się implantację w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego (najlepiej pierwszego dnia krwawienia). W przypadku wszczepienia implantu innego dnia należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez 7 dni po implantacji.

Kiedy musimy zdecydować się na usunięcie implantu antykoncepcyjnego?

Po 3-5 latach uwalnianie pro-gestagenu ustaje. Dlatego implant należy usunąć i zastąpić nowym.

Implanty rzadko wymagają wcześniejszej wymiany, aby utrzymać działanie antykoncepcyjne. Taka potrzeba może wystąpić u otyłych kobiet, co może skrócić okres trwałości implantu. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych (np. depresji) może być konieczne ich wczesne usunięcie z organizmu.

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego

Usunięcie implantu antykoncepcyjnego nie wiąże się ze szczególnymi problemami. Zabieg jednak musi być wykonany przez specjalistę. Musimy pamiętać, że organizm sam nie wydali implantu antykoncepcyjnego. Jest to z jednej strony wada, gdyż musimy udać się z tym do lekarza, a z drugiej zaleta, ponieważ implant sam nie opuści naszego organizmu. W związku z czym nie musimy obawiać się o nagłe ustanie ochrony antykoncepcyjnej.

Jeśli kobieta zdecyduje się usunąć implant w ciągu 3 lat od założenia, lekarz może go usunąć w dowolnym momencie. Lekarz nacina skórę, usuwa implant i zakłada bandaż uciskowy do noszenia przez 2 godziny. Po usunięciu implantu zaczyna się kolejny cykl.

Zalety implantu antykoncepcyjnego

Oprócz bardzo wysokiej skuteczności Implanon ma też inne zalety, które warto docenić.

Przede wszystkim, jest to metoda bardzo wygodna. Implant działa przez 3 lata i nie wymaga żadnej interwencji ze strony lekarza bądź pacjentki. W porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych, o których należy pamiętać codziennie o tej samej porze bądź plastrów, które również należy regularnie zmieniać, jest to miła odmiana.

To również metoda, która pozwala na antykoncepcję kobietom, które nie mogą korzystać z innych metod. Czyli wszystkie pacjentki z przeciwskazaniami do przyjmowania estrogenów, kobiet zaraz po porodzie, karmiących piersią czy chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, nadwagę oraz palących.

Dużą zaletą implantu antykoncepcyjnego jest fakt, że jest dostępny w aptekach i klinikach. Zatem dostęp do tej metody zapobiegania ciąży jest coraz bardziej rozpowszechniony i prosty.

Jakie są wady implantu antykoncepcyjnego?

Jedną z podstawowych wad jest cena, czyli 500 zł za lek oraz dodatkowe koszty jego aplikacji. Również usunięcie implantu antykoncepcyjnego nie jest proste, ponieważ musi zostać wykonane przez lekarza. Nie można zrobić tego samodzielnie. Jednak działa on zdecydowanie dłużej niż zwyczajne tabletki, czy plastry antykoncepcyjne. Cena więc w ogólnym rozrachunku się równoważy. Jednak pieniądze trzeba wydać jednorazowo, na co nie każda kobieta może sobie pozwolić. Pamiętajmy jednak, że jeżeli chodzi o implant antykoncepcyjny, ceny są bardzo zróżnicowane. Każda apteka może oferować produkt w innej cenie, warto więc poszukać najlepszej dla siebie oferty.

Implanon może być stosowany u kobiet tylko w wieku 18-38 lat. Może to być wadą dla osób młodszych lub starszych, które są zainteresowane tą metodą antykoncepcji.

Możliwe są również skutki uboczne, takie jak bóle głowy, trądzik, tkliwość piersi, nieregularnie miesiączki, przyrost masy ciała, nudność, brak libido, reakcje alergiczne na substancje czynne bądź pomocnicze i depresja. Warto jednak pamiętać, że lista możliwych skutków ubocznych implantu antykoncepcyjnego, jest podobna do każdego innego, podobnego środka. Możliwe skutki uboczne są rozmaite, jednak w przypadku stosowania każdej metody antykoncepcyjnej mogą wystąpić.

Można stwierdzić, że wady i zalety stosowania implantu antykoncepcyjnego różnią się, w zależności od preferencji. Z pewnością, jeżeli chodzi o implant antykoncepcyjny, ceny odstraszają. Jednak po przeliczeniu, okazuje się, że jest to wydatek jednorazowy. Długotrwałe działanie jest wygodne, jednak aplikacja stanowi swojego rodzaju problem. Fakt, że środek ten jest oferowany przez apteki, sprawia że jest łatwo dostępny. Z innej strony dla wielu osób konieczność pamiętania, że nadszedł czas na usunięcie implantu antykoncepcyjnego, może być sporym wyzwaniem. Ile osób, tyle opinii, dlatego właśnie trzeba przeanalizować wszystkie za i dostępny określić wady i zalety i stwierdzić, czy produkt nas przekonuje, czy też nie.

Przeciwwskazania do stosowania implantu antykoncepcyjnego

Implanty antykoncepcyjne, jak wiele innych środków zapobiegania ciąży, nie mogą być stosowane u każdego. Przeciwwskazania to:

  • Zbyt młody wiek (implantów nie stosuje się u osób poniżej 18 roku życia)
  • Choroby dziedziczne (w tym związane z krzepliwością krwi, szczególnie gdy ze względu na uwarunkowania genetyczne istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy).
  • Okres ciąży i zaraz po porodzie.
  • Niektóre zaburzenia hormonalne (w tym przypadku bezwzględnie należy skonsultować się w tej sprawie z endokrynologiem).
  • Endometrioza (również wymagana jest konsultacja lekarska, nie każdy bowiem stopień endometriozy wyklucza stosowanie implantu antykoncepcyjnego.
  • Pozostawienie w ciele poprzedniego implantu (usunięcie implantu antykoncepcyjnego jest bezwzględnym warunkiem do założenia nowego).
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.