Implanty zębowe cała szczęka – cena. Od czego zależy?

Implanty zębowe dają bardzo duże możliwości odbudowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zaledwie kilku implantach odbudować całą szczękę. Nie będzie to zdecydowanie najtańsza metoda, ale i tutaj zmienność cen będzie bardzo duża – od czego zależy koszt odbudowy szczęki na implantach?

Implant implantowi nierówny

Implanty zębowe różnią się między sobą. Poszczególne systemy wykorzystują nieco inne systemy mocowań, różne materiały, ale i dają różne możliwości, jeśli chodzi o odbudowę na bazie konkretnych implantów. Tutaj swoboda pacjenta będzie w pewnym stopniu ograniczona – dentysta w pierwszej kolejności określi, jaka technologia będzie możliwa do zastosowania choćby ze względu na budowę kości czy punkt osadzenia implantu, a także docelowy kształt odbudowy.

Cenniki będą zmieniały się w zależności od miasta oraz renomy kliniki czy dentysty i mogą to być niekiedy znaczące różnice. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stanowią one często odzwierciedlenie poziomu doświadczenia implantologa, a na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Dolna granica ceny i dodatkowe koszty

Często można spotkać się z dość jednoznaczną wyceną 12 tys. zł za najtańszą odbudowę na bazie implantów. Nie są to błędne szacunki, natomiast nie każdy pacjent będzie mógł akurat z tej techniki skorzystać.

Dodatkowe koszty, które mogą się pojawić bez względu na wybrany typ implantu, obejmować będą na przykład rozszerzoną diagnostykę albo odbudowę kości. To ostatnie jest konieczne, jeśli wskutek braku własnych zębów doszło już do osłabienia struktur kostnych, co jest zupełnie naturalnym procesem, ale nie pozwala na stabilne osadzenie implantów.

Zdecydowanie bliższą rzeczywistości wyceną, która uwzględni standardowe przygotowanie, wykonanie pełnej odbudowy i koszty, które tak czy inaczej trzeba będzie ponieść, jest 20-25 tysięcy złotych.

Czy mniej implantów to niższa cena?

Odbudowę całej szczęki na implantach wykonuje się najczęściej w systemach all-in-4 albo all-in-6. Jak same nazwy wskazują, pierwszy wymaga osadzenia 4, a drugi 6 implantów. To mogłoby sugerować, że all-in-4 jest rozwiązaniem tańszym, ale w rzeczywistości różnica często jest niewielka. Wszystko dlatego, że choć osadzenie pełnego łuku na 4 implantach jest możliwe, to może wymagań użycia innych implantów albo na przykład wiązać się z mniejszym komfortem bądź ograniczoną trwałością.

All-in-6 jest rozwiązaniem preferowanym w większości przypadków i paradoksalnie może być też to system łatwiejszy do wykorzystania, więc jego cena nie będzie proporcjonalnie wyższa w stosunku do mniej rozbudowanego.

Im wcześniej, tym lepiej

Tym, co może pozwolić ograniczyć koszty, jest jak najwcześniejsze działanie. I nie chodzi o to, że techniki implantologiczne będą taniały – są one już na tyle rozwinięte, że ich ceny się raczej nie zmieniają. Jednak braki zębowe przekładają się też na procesy resorpcji kości i ogólne osłabienie szczęki i żuchwy, więc po dłuższym czasie, żeby osadzić implanty, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych zabiegów chirurgicznych, które generują określone koszty.

Jak ograniczyć cenę odbudowy całej szczęki na implantach?

Nie ma na to dobrego sposobu. Najlepsze, co można zrobić, to po prostu porozmawiać ze swoim stomatologiem. Przygotowanie pełnej wyceny jest możliwe dopiero po diagnostyce i skonstruowaniu planu leczenia, dlatego mając wyraźnie ograniczony budżet lepiej zaznaczyć do od razu. Choć odbudowa szczęki na implantach jest znakomitym rozwiązaniem, to w najlepszych gabinetach stomatologicznych dentyści będą w stanie znaleźć bardziej dostępne alternatywy.

Zdecydowanie nie należy decydować się na konkretny model implantów tylko dlatego, że będzie to nieco tańsze, ponieważ przede wszystkim należy skupić się na cenie i trwałości stosowanych rozwiązań.

Pewną ścieżką postępowania może być wybór innego materiału korony. Tutaj możliwości są większe, a korona jest elementem, który – choć wcale nie zaleca się tego robić w sposób rutynowy – może zostać później relatywnie łatwo zmieniona, natomiast implanty, które stanowią rusztowanie odbudowy, powinny być zawsze jak najlepsze.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.