Loading...
Ciąża

In vitro – ratunek dla kobiet, które chcą zajść w ciążę

Kobieta siedzi i rozmawia z ginekologiem o in vitro

Zabieg zapłodnienia in vitro spotyka się z różnego rodzaju podejściem – tak, jak wszystko, co jest związane z ciążą. Nie każdy się z tym zgadza i nie każdy chciałby z tego skorzystać – ale nie można zaprzeczyć temu, że to właśnie dzięki tej metodzie każdego roku tysiące kobiet na całym świecie zachodzi w upragnioną ciąże.

Jest to jeden z najważniejszych wynalazków, które powstały na przestrzeni lat – to dzięki temu powstają rodziny i nie dochodzi do traum u kobiet, które inaczej nie byłyby w stanie nigdy mieć dziecka. Tylko panie zdają sobie sprawę z tego, jak silny bywa ten instynkt – jeżeli nam się nie udaje to możemy stracić w ten sposób nawet chęci do dalszego życia.

Nie dla każdego oczywiście posiadanie dziecka jest tak ważne – nie ma nic złego w tym, że wiele kobiet w ogóle się na to nie decyduje. Medycyna powinna jednak dalej rozwijać się w tym kierunku, ponieważ zawsze znajdą się takie panie, dla których bycie matką to sens życia. Powinny one móc realizować swoje cele – bezpiecznie i mając pewność, że nic złego im się nie stanie. In vitro zapewnia im taką właśnie opcję.

Na czym to polega?

In vitro to w najprostszych słowach zapłodnienie, do którego dochodzi poza organizmem kobiety – dopiero później komórka jest umieszczana w jej macicy. Czy mowa tutaj o 100% skuteczności? Niestety nie i to właśnie dlatego konieczne jest dalsze kontynuowanie badań – być może któregoś dnia naukowcy opracują taką metodę, która umożliwi każdej kobiecie skuteczne donoszenie ciąży. Obecnie jednak dalej musimy liczyć się z tym, że nawet kilka prób wykonania zabiegu in vitro zakończy się źle. To właśnie dlatego w trakcie trwania tego procesu tak ważne jest emocjonalne wsparcie – zarówno ze strony rodziny, jak i psychologa.

Kobieta musi w tym okresie – oraz wcześniej – zachowywać się tak, jakby zachowywała się podczas naturalnej ciąży. Nie wolno jej pić alkoholu i palić – musi o siebie dbać, dobrze się odżywiać i zażywać rozsądne dawki ruchu. Bardzo ważny jest spokój – im więcej stresu, tym istnieje niestety większe prawdopodobieństwo komplikacji.

Czy warto próbować?

Po in vitro sięgamy dopiero wtedy, gdy wielomiesięczne próby poczęcia dziecka kończą się niepowodzeniem – wcześniej żaden lekarz nie pozwoli nam nawet brać udziału w przygotowaniach do takiego zabiegu. To jednak oczywiste, bo jeżeli mamy szansę na naturalne poczęcie to powinniśmy z tego korzystać – dla naszego organizmu zawsze będzie to przecież zdrowsze. Zabieg in vitro należy specjalistom. W Katowicach polecamy Klinikę Leczenia Niepłodności Zięba Clinic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.