Loading...
ChorobyDom i rodzina

Inhalacje z soli fizjologicznej – właściwości i zastosowanie

Kobieta wykonująca inhalacjię z soli fizjologicznej

Inhalacje to doskonały zabieg do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Użycie soli fizjologicznej wzmacnia prozdrowotne właściwości zabiegu. To bardzo dobry sposób na skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających wydzielin. Dzięki temu sprawdza się podczas leczenia infekcji. Ponadto ma działanie nawilżające śluzówkę. Z powodzeniem można stosować inhalacje w celu leczenie kataru, kaszlu, a także przeziębienia. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat właściwości oraz zastosowania inhalacji z soli fizjologicznej.

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Jest bardzo łagodny. Chlor oraz sód są jednymi z podstawowych składników płynu pozakomórkowego. Dzięki temu organizm traktuje te związki jako naturalne. Pozwala to na wykorzystanie ich dobroczynnych właściwości. Sól fizjologiczna jest stosowana do nawadniania organizmu. Wykorzystuje się ją także to uzupełniania ilości elektrolitów w organizmie. Można ją podać dożylnie przez kroplówkę. Pozwala to na szybkie uzupełnienie płynów ustrojowych.

Sól można podawać także jako zastrzyk. Musi być jednak połączona z innymi lekami lub substancjami. Pozwala to na skuteczne zaaplikowanie i przyjęcie przez organizm. Najczęściej sól fizjologiczna jest wykorzystywana w domu. Podaje się ją drogą wziewną. Służy do tego zabieg inhalacji oraz nebulizacji. Sól fizjologiczną z przeznaczeniem do inhalacji można kupić w aptece. Ma formę małych ampułek. Otwarte opakowanie powinno zostać od razu zużyte. Powoduje to szybka utrata sterylności. Niewykorzystany płyn jest dobrym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych bakterii. Dlatego otwartego opakowania z solą nie wolno przechowywać. Niewykorzystane, należy wyrzucić.

Jakie jest zastosowanie inhalacji z solą fizjologiczną?

Główna właściwość inhalacji z soli fizjologicznej to nawilżanie. Doskonale działa na błony śluzowe układu oddechowego. Bardzo dobrze sprawdza się jako terapia dla osób cierpiących na infekcje górnych dróg oddechowych. Łagodzi podrażnienia błony oraz naskórka. Nawilża. Rozrzedza i upłynnia zalegającą wydzielinę. Przyspiesza to wydalanie jej z organizmu. Nebulizacja dróg oddechowych z solą fizjologiczną sprawdzi się przy obfitym katarze, bólu zatok, a nawet schorzeniach oskrzeli. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy infekcji gardła. Można stosować także przy problemie jesiennych przeziębień.

Prawidłowe stosowanie inhalacji pomaga w łagodzeniu uciążliwych objawów chorobowych. Może sprawdzić się przy kaszlu. Pomaga także na ból głowy. Przywraca komfort oddychania. Ułatwia spokojny sen. To bardzo szybka metoda leczenia. Jest również bardzo bezpieczna przy podawaniu leków. To nieodłączny element leczenia nawet bardzo poważnych schorzeń, np. zapalenie płuc. Sprawdza się również jako terapia chorób przewlekłych, np. mukowiscydozy oraz astmy.

Na czym polega nebulizacja solą fizjologiczną?

Prawidłowa nebulizacja dróg z solą fizjologiczną nie jest skomplikowana. Ważne, aby zakupić dobry inhalator. Umożliwi odpowiednie wykonanie terapii. Najważniejszą częścią inhalatora jest nebulizator. To pojemnik na lek. W nim zostaje rozdrobiona sól fizjologiczna. Przybiera formę aerozolu, który wnika bezpośrednio do dróg oddechowych. Forma lekkiej mgiełki skutecznie rozrzedza zalegającą wydzielinę. To znacznie ułatwia usuwanie jej z dróg oddechowych. Sól do inhalacji przynosi ulgę i poprawia samopoczucie chorego. Ma działanie uspokajające na podrażnione i zaognione błony śluzowe.

Jak wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej?

Inhalatory stały się częstym elementem wyposażenia domowej apteczki. Ich popularność stale rośnie, dzięki propagowaniu mody na nieinwazyjne metody leczenia. Inhalacje z solą fizjologiczną należą do tego typu form terapii. To metoda w pełni bezpieczna i niedroga. Można ją wykonywać samodzielnie.

Nie jest konieczne odbycie wizyty u lekarza ani nie trzeba czekać na wystawienie recepty. Sól do inhalacji jest łatwo dostępna w każdej aptece. Nie wymaga żadnego druku od specjalisty.

Wykonanie inhalacji jest banalnie proste. Należy napełnić pojemnik na lek (nebulizator) ampułką z solą fizjologiczną. Założyć specjalną maskę od inhalatora na twarz i uruchomić urządzenie. Ampułki mają zwykle standardową pojemność 5 ml. To ilość odpowiadająca jednemu zabiegowi. Po zakończeniu inhalacji urządzenie powinno zostać wyłączone, a następnie oczyszczone. To przygotowuje je do następnej sesji terapii. Opakowanie po ampułce można wyrzucić do kosza, zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi segregacji.

Jak często można powtarzać zabieg z solą fizjologiczną?

Nebulizacja dróg jest skuteczną i bezpieczną metodą. Pomaga przy infekcji. Sprawdza się przy uciążliwym katarze oraz zapaleniu zatok. Najlepiej wykonywać zabiegi w seriach dwa lub trzy razy dziennie. Ilość należy dostosować do stopnia zaawansowania infekcji i uciążliwości dolegliwości.

Cały zabieg powinien trwać około 10 minut. Dokładny czas zależy od zastosowanego nebulizatora. Nie powinno się wykonywać inhalacji z solą fizjologiczną tuż przed snem. Może to spowodować trudności w uśnięciu i brak komfortu w nocy. Ułatwia odkrztuszanie wykorzystanego roztworu chlorku sodu. Ostatni zabieg najlepiej zaplanować na kilka godzin przed planowanym położeniem się do łóżka. Sesje inhalacyjne nie powinny być przeprowadzane bezpośrednio po posiłku. Mogłoby to spowodować pojawienie się nudności, a nawet wymiotów. Dotyczy to szczególnie dzieci. Inhalacje najlepiej przeprowadzić w odstępie godziny, dwóch od spożycia posiłku.

Dziewczynka wykonująca inhalacjię z soli fizjologicznej
Źródło: freepik.com

Czy inhalacje można stosować u niemowlaka?

Katar u niemowlaka to problem, który spędza sen z powiek niejednego rodzica i opiekuna. U tak małego człowieka nie można stosować sposobów sprawdzających się u osób dorosłych. Musi być to coś niesamowicie delikatnego i bezpiecznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie inhalacja dziecka solą fizjologiczną. To metoda, która nie ma żadnych skutków ubocznych. Jest obojętna dla ludzkiego organizmu.

Doskonale sprawdzi się przy łagodzeniu kataru i innych objawów infekcji nawet u niemowlaka. Pomaga przy zwalczaniu kaszlu. Zwykle inhalator stosowany u dorosłych może być z powodzeniem wykorzystany także u małych dzieci, niezależnie od wieku. Jedynie wymagane może być posiadanie maski odpowiedniej wielkości ze względu na gabaryty głowy.

W jaki sposób przeprowadzić inhalacje u dzieci?

Sól fizjologiczna wykazuje się całkowitą obojętnością dla tkanego ludzkiego organizmu. To pozwala na wykorzystanie jej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Sprawdzi się nawet u niemowląt.

Katar jest uciążliwą dolegliwością. Może być też groźny. Utrudnia swobodne oddychanie. Jest to szczególnie istotne przed nocnym odpoczynkiem. Warto inhalować dziecko przy użyciu soli fizjologicznej. Wykonanie tego zabiegu jest proste, nawet u najmłodszych. U małych dzieci inhalowanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub półleżącej. Zapewnia to przechylenie głowy na bok. Maska od nebulizatora ma uniemożliwioną zmianę pozycji na poziomą. Zapobiega to wylaniu się roztworu z pojemnika przymocowanego do maski. Zabieg należy wykonywać pomiędzy posiłkami.

Najlepiej w odstępie dwóch godzin po jednym i minimum pół godziny przed kolejnym. Zapobiega to pojawieniu się nudności, a nawet wymiotów. Nie można przeprowadzać inhalacji dziecka solą fizjologiczną bezpośrednio przed snem. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Drobne krople roztworu mogą spowodować kaszel. To przyczynia się do znacznego dyskomfortu w nocy.

Jakie są przeciwskazania do stosowania inhalacji solą fizjologiczną?

Wodny roztwór soli jest całkowicie neutralny dla organizmu ludzkiego. Nie każde schorzenie pozwala na korzystanie z tej metody leczenia. Są choroby, przy których należy unikać inhalacji.

Należą do nich:

  • ropne zapalenie zatok i migdałów,
  • choroby nowotworowe,
  • gruźlica,
  • niewydolność oddechowa,
  • krwotoki występujące w obrębie dróg oddechowych,
  • stany zapalne z wysoką gorączką.

To choroby i objawy, które wykluczają leczenie się na własną rękę i stosowanie inhalacji jako profilaktyki. Należy pamiętać także, żeby inhalator był całkowicie sprawny. Uszkodzonego urządzenia nie wolno używać. Przeprowadzenie zabiegu należy zawsze wykonywać w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. W przypadku poważniejszych schorzeń należy skonsultować stosowanie inhalacji z lekarzem.

Jakie inne schorzenia można leczyć inhalacją z soli fizjologicznej?

Inhalator jest urządzeniem, które zdecydowanie warto mieć w domu. Z powodzeniem może być wykorzystywany przez całą rodzinę. Mogą go używać zarówno niemowlaki, jak i osoby starsze. Korzystanie z niego ma działanie lecznicze oraz profilaktyczne. Nebulizacja solą fizjologiczną jest wykorzystywana coraz częściej.

Polecana jest również przez lekarzy specjalistów. Zabiegi inhalacji można przeprowadzać samodzielnie, a ich wykonanie jest szybkie i łatwe. Można zareagować już przy pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia lub symptomów innych chorób. Inhalacje z powodzeniem pomogą przy: alergiach wziewnych, przesuszeniu śluzówki, zapaleniu gardła, stanów zapalnych dróg oddechowych. Pomogą również w leczeniu astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, dyskinezy rzęsek. Rodzaj schorzenia determinuje rodzaj używanej soli oraz jej dawkowanie. Korzystanie przy poważniejszych schorzeniach wymaga konsultacji ze specjalistą.

Jaka jest cena soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczną najlepiej kupować w jałowych, niewielkich ampułkach. Są one wolne od zanieczyszczeń, bakterii, czy innych drobnoustrojów. Koszt jednej ampułki to około 70-90 groszy. Pojemność standardowo wynosi 5 ml. Wystarcza na przeprowadzenie jednego zabiegu. Roztwór traci swoją jałowość po otwarciu. Powoduje to konieczność zużycia fiolki od razy. Niewykorzystaną i otwartą fiolkę należy wyrzucić.

Płyn zanieczyszczony drobnoustrojami traci swoje prozdrowotne właściwości. Dlatego do inhalacji najlepiej wybierać jak najmniejsze ampułki. Najlepiej sprawdzą się te o pojemności 5 ml. Inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a taka pojemność będzie idealna dla jednego zabiegu. Korzystanie z terapii przy użyciu roztworu chlorku soli jest jedną z najtańszych metod profilaktyki prozdrowotnej.

Jakie są rodzaje soli fizjologicznej?

Najbardziej popularną i najczęściej używaną solą fizjologiczną jest izotoniczny, wodny roztwór chlorku sodu. Ma stężenie 0,9%. Jest dostępny w aptekach. Najczęściej występuje w małych, jednorazowych ampułkach o pojemności 5 ml. Można też dostać w formie sprayu, kroplach do nosa oraz proszku do sporządzenia roztworu samodzielnie.

Do inhalacji z solą fizjologiczną stosowany jest najpowszechniej roztwór 0,9%. Korzysta się z jednorazowych, małych ampułek. Mają 5 ml i jest to dawka odpowiadająca jednemu zabiegowi. W medycynie może być stosowany także bardziej nasycony roztwór NaCl. Nazywany jest solą hipertoniczną. Ma stężenie od 1% do 10%. Zależy to od dolegliwości, która będzie leczona. Inhalacje z użyciem soli hipertonicznej należy konsultować z lekarzem. Zwykle są stosowane przy leczeniu przewlekłych chorób płuc i oskrzeli, np. mukowiscydoza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.