Loading...
Dom i rodzina

Interwencja logopedyczna dla najmłodszych — kiedy warto podjąć działania?

Dziecko z gryzakiem logopedycznym

Kiedy nasza pociecha nie umie jeszcze mówić, rzadko przychodzi nam go głowy, że może potrzebować pomocy logopedycznej. W kolejce do gabinetu specjalisty spotkamy zazwyczaj rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz dorosłych po różnego rodzaju urazach. Warto jednak wiedzieć, że niemowlęta również mogą potrzebować profesjonalnej opieki w tym zakresie. Kiedy wczesna interwencja logopedyczna jest wskazana? Co możemy zrobić, aby pomóc naszemu dziecku w kształtowaniu prawidłowej wymowy?

Zabawki logopedyczne — w co warto zainwestować?

Nim zdecydujemy się na wizytę u logopedy, możemy zadbać o prawidłowy rozwój aparatu mowy u dziecka za pomocą specjalistycznych, atestowanych zabawek dla niemowląt. Gryzak logopedyczny to produkt medyczny stanowiący skuteczne narzędzie terapeutyczne. Służy do wsparcia prawidłowych bodźców połykania i ssania u najmłodszych. Twardy, fakturowany gryzak logopedyczny ARK zachęca dziecko do zabawy i wspiera prawidłowe kształtowanie się zgryzu. Co więcej, wzmacnia wrażenia sensoryczne, pobudza do ruchu szczękę oraz język i zachęca dziecko do jedzenia. Gryzak terapeutyczna sprawdza się również u dzieci ząbkujących. Przynosi maluchom ulgę, łagodząc ból dziąseł i uśmierzając uczucie swędzenia.

Innym przydatnym gadżetem, stanowiącym pomoc logopedyczną może być specjalny kubek, angażujący mięśnie twarzy dziecka i pobudzający je do wysiłku. Warto zainwestować również w łyżeczki przeznaczone dla niemowląt.

Wczesna interwencja logopedyczna — dla kogo?

Do specjalisty powinni zgłosić się rodzice dzieci z ciąż zagrożonych oraz tych, które przyszły na świat z pomocą cesarskiego cięcia. Wizyta u logopedy jest szczególnie wskazana, jeśli nasza pociecha posiada wrodzone wady anatomiczne, szczególnie w okolicach twarzy. Z konsultacją nie powinno się zwlekać również w przypadku dzieci, które w pierwszych miesiącach życia przeszły ciężkie choroby.

Wizyta kontrolna wskazana jest szczególnie dla niemowląt z grup ryzyka, ale również dla każdego malucha, które rodzice troszczą się o prawidłowy rozwój. Profilaktyka zapobiega nieprawidłowemu kształtowaniu się narządu mowy i ułatwia właściwą artykulację w przyszłości.

Niemowlak u logopedy — jak przebiega wizyta?

Podczas pierwszej wizyty logopeda przeprowadza rozmowę z rodzicami. Pyta o przebieg ciąży, okoliczności narodzin dziecka, ewentualne komplikacje z tym związane oraz sposób karmienia.

Podczas właściwego badania, specjalista ocenia:

  • budowę aparatu mowy,
  • siłę mięśni artykulacyjnych,
  • funkcje pokarmowe: ssanie oraz połykanie,
  • drożność oddechową,
  • reakcje na dźwięki.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości logopeda zaleca ćwiczenia oraz masaże. Wiele z nich rodzice mogą przeprowadzać sami w domu. Co więcej, specjaliści sugerują również zakup gryzaków terapeutycznych i innych zabawek logopedycznych.

W prawidłowym rozwoju narządu mowy dziecka niezwykle ważną rolę odgrywa karmienie piersią. Niemowlę przyjmuje pokarm, korzystając z pokarmowej funkcji ssania. Ćwiczy przy tym mięśnie odpowiedzialne za kształtowanie się aparatu mowy. Co więcej, naturalne karmienie odbywa się z zachowaniem odpowiedniej pozycji, pobudzającej mięśnie do pracy. Z tych względów logopeda często zaleca współpracę z fizjoterapeutami oraz ekspertami od laktacji.

Jeśli podejrzewamy u swojego dziecka jakiekolwiek problemy ze ssaniem czy przełykaniem, warto skonsultować się ze specjalistą. W trosce o narząd mowy malucha warto zakupić specjalne zabawki terapeutyczne, takie jak gryzaki logopedyczne. Wczesna profilaktyka w tym zakresie chroni dziecko od problemów z wymową w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.