Loading...
Uroda

Jak aplikować perfumy i jak dobrać swój unikalny zapach?

Kobieta aplikuje na siebie swoje ulubione perfumy

Perfumy to małe skarby. Od wieków ludzie kochają piękne, unikalne kompozycje zapachowe. Ich zadaniem jest podkreślić osobowość, wyróżnić, roztoczyć aurę tajemniczości. Dla wielu osób perfumy stają się znakiem rozpoznawczym. Dzisiaj podpowiemy, jak ich używać i jak znaleźć swój wyjątkowy zapach.

Skóra a aplikacja perfum

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – zapach nanosimy na czystą i suchą skórę. I tu ciekawostka: warto dbać o skórę całego ciała, regularnie ją nawilżać i peelingować, by pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu perfumy będą dłużej się utrzymywać. Jeżeli twoja skóra z natury jest sucha i produkuje niewielkie ilości sebum, wówczas warto zaaplikować na nią wcześniej balsam lub olejek – najlepiej bezwonny. A to dlatego, że tłuszcze świetnie przewodzą i utrzymują zapachy.

Na jakie części ciała aplikować perfumy?

Najlepiej celować w te miejsca, gdzie naczynia krwionośne ułożone są płytko pod skórą, bo tam krew mocno pulsuje, a perfumy mogą dzięki temu lepiej „pracować“. Możesz wybrać ulubione miejsca według uznania: szyję, przeguby dłoni, dekolt, kark, zgięcia kolan i łokci, a nawet skronie.

Jeżeli nie chcesz, aby perfumy miały bezpośrednią styczność ze skórą, skraplaj włosy i odzież.

Jak dozować perfumy?

Wysokiej jakości perfumy, takie jak Black Opium są wydajne i nie wymagają dużej ilości, by były wyczuwalne przez wiele godzin. Dlatego pamiętaj, by perfumy aplikować zawsze z umiarem – wystarczą dwa lub trzy pryśnięcia. Jeżeli przesadzisz z aplikacją zapachu, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Nie dość, że będziesz pachnieć zbyt intensywnie, to jeszcze możesz nabawić się bólu głowy.

Pamiętaj, że największą sztuką jest sprawić, by nuta perfum była wyczuwalna, ale nie narzucała się. To ma być coś na rodzaj twojego „śladu“, który ma po tobie zostawać, a nie cię wyprzedzać.

W jaki sposób aplikujemy perfumy?

Z odległości mniej więcej 10-20 centymetrów. Spryskanych miejsc nie należy pocierać, ale pozwolić skórze wchłonąć zapach. Co ważne: perfumy rozwijają swój bukiet stopniowo, dlatego zaaplikuj je minimum godzinę przed wyjściem z domu lub spotkaniem.

Nie należy również mieszać perfum. To szczególnie ważne w przypadku odzieży. Nawet, jeżeli nie spryskujesz bezpośrednio ubrania, to zapach i tak na nim osiądzie. Dlatego przed ponowną aplikacją upewnij się, że nie wymieszasz różnych nut zapachowych, co może skończyć się niefortunnie. Uważaj także na kosmetyki i perfumowane proszki. Niektóre z nich pachną niezwykle mocno, co może kontrastować z perfumami.

Stawiaj wyłącznie na markowe perfumy

Tak, dobre perfumy to często spory wydatek, ale w tym wypadku poniesiony koszt będzie się zwracał. Markowe perfumy są bardzo wydajne, wystarczy niewielka ilość, by pachnieć przez cały dzień. Trudno podrobić unikalne nuty zapachowe, poza tym – masz pewność, że do ich przygotowania użyto najwyższej jakości składników. Przykładem może być wspominany już zapach Yves Saint Laurent Black Opium. To woda perfumowana, która łączy w sobie trzy grupy nut zapachowych. Nuta głowy (wyczuwalna po otwarciu flakonika) to różowy pieprz, kwiat pomarańczy i gruszka. Nuta serca (uwalnia się później) to kawa, jaśmin, gorzki migdał, lukrecja, a nuta bazy, czyli ta najbardziej trwała, to wanilia, paczula, cedr, oraz drzewo kaszmirowe. Zapach roztacza aurę zmysłowości i tajemniczości. Nie jest nachalny, ani ciężki. Doskonale sprawdza się dla energicznych i odważnych kobiet. To świetny wybór na randkę lub wyjątkową okazję, gdy zechcesz poczuć się, jak królowa. Mówi się, że to perfumy zainspirowane muzyką, która gra w duszy. Będą idealnym prezentem dla siebie lub bliskiej osoby, bo zamknięto je w oryginalnym, brokatowym flakoniku. Staną się ozdobą każdej kolekcji.

Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej?

W przypadku perfum, stężenie olejków zapachowych jest bardzo wysokie, to 20-40% składu, co oczywiście sprawia, że perfumy są tak kosztowne. To jednak produkt nie dla każdego – ich zapach jest skondensowany, wyjątkowo mocny i intensywny, dlatego łatwo przesadzić z nadmierną aplikacją. Nie martw się jednak – perfumy nie są dostępne w regularnej sprzedaży, najczęściej pojawiają się jako gratka dla kolekcjonerów, dostępne w miniaturowych flakonikach.

Z kolei woda perfumowana jest produktem, który zaraz po perfumach, zawiera największe stężenie olejków eterycznych – średnio to 10-15%, a więc sporo. To sprawia, że woda perfumowana utrzymuje się na ciele, włosach lub odzieży przez wiele godzin, a czasem nawet dni.

Na rynku znajdują się jeszcze wody toaletowe, w których zawartość olejków wynosi od 5 do 10%. Są mniej intensywne i bardziej ulotne, ale też dobre na co dzień.

Jak wybrać swój zapach?

To kwestia bardzo indywidualna, ale warto wiedzieć, że perfumy można pogrupować według różnych nut zapachowych. Najczęściej wyróżnia się zapachy kwiatowe, cytrusowe, orientalne i drzewne. Zaczynając swoją przygodę z perfumami, warto zapoznać się z każdym rodzajem, aby przekonać się, w którym poczujesz się najlepiej i który będzie odzwierciedlał twoją osobowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.