Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Jak bardzo można wierzyć informacjom medycznym z internetu?

Wraz z rozwojem techniki komputerowej coraz łatwiejsze staje się tworzenie stron lub wręcz całych serwisów internetowych. Jak w tym gąszczu laik medyczny może ocenić wiarygodność informacji? Jest to praktycznie niemożliwe.

Na szczęście od kilku lat obserwuje się stałą poprawę na tym polu i wcale nie największe i najpopularniejsze strony są najbardziej godne zaufania. Lekarze czują się niestety nieraz zagrożeni w kontakcie ze świetnie przygotowanymi pacjentami. Szczególnie jeśli sami nie mieli ostatnio zbyt dużo czasu aby odświeżyć swoje wiadomości. Jednak pacjent dobrze poinformowany chętniej aktywnie uczestniczy w swoim leczeniu. Daje to znacznie lepsze rezultaty niż terapia nie współpracującego chorego. Jednak informacje zdobyte w internecie lub w prasie powinno się zawsze traktować z dystansem i skonsultować ze swoim lekarzem. Podczas badań wiarygodności komputerowych serwisów medycznych poczyniono również inną ciekawą obserwację.

Okazało się mianowicie, że pacjenci z nowotworami wykorzystują internet, poza poszukiwaniem informacji o nowych lekach i badaniach klinicznych, szukając tak zwanych grup wsparcia. Kontakt z ludźmi w podobnej sytuacji jest im bowiem niezmiernie potrzebny, a jak się okazuje lekarze zupełnie lekceważą tą sferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.