Loading...
Blog eksperckiUroda

Jak bezpiecznie opalać się w solarium? Czy to w ogóle możliwe?

Kobieta korzystająca z solarium

Całoroczna, piękna opalenizna to marzenie każdej kobiety. Jednak w Polsce możliwe jest to do osiągnięcia jedynie korzystając z solarium. Wady takiego rozwiązania są często powielane i powszechnie się o nich mówi, czy jednak istnieje możliwość bezpiecznego korzystania ze sztucznej opalenizny bez narażania się na problemy skórne i powstawanie czerniaków? Jak opalać się na solarium w granicach zdrowego rozsądku? Dziś właśnie o tym!

Solarium – korzyści sztucznego opalania

Najczęstszym powodem stojącym za tak wielką popularnością solarium, jest oczywiście chęć uzyskania pięknego odcienia opalenizny bez względu na porę roku. Wiele osób decyduje się również na sztuczną opaleniznę, by wyrównać koloryt całego ciała po opalaniu się na słońcu, np. w kostiumie kąpielowym.

Najczęściej jednak klienci korzystają z solarium w okresie zimowym, by podtrzymać opaleniznę zdobytą latem – w okresie jesiennym i zimowym zwykle całkowicie ona znika, a skóra staje się znów naturalnie jasna. Jeżeli matka natura nie obdarzyła nas ciemną karnacją, to niestety, opalenizną w okresie zimowym możemy cieszyć się jedynie korzystając z solarium!

Największą zaletą opalania w solarium jest fakt, że możemy wybrać kilka możliwości zdobycia pięknej opalenizny, np.:

  • Opalanie tradycyjne – klient leży w tzw. kapsule, w której zamontowane są lampy emitujące promienie UV, dlatego konieczne jest założenie specjalnych okularów zabezpieczających na oczy. Wystarczy od kilku do kilkunastu minut w trakcie kilku wizyt, i już można cieszyć się pięknie brązową i opaloną skórą.
Bezpieczne korzystanie z solarium
Źródło: Pixabay.com
  • Opalanie natryskowe – jest to jeden z najnowszych sposobów na uzyskanie opalenizny, i polega na natryskowym pokrywaniu skóry specjalną substancją która w kontakcie ze skórą utrzymuje się około tygodnia, nie brudząc niczego i stapiając się z nią, dając bardzo naturalny efekt.

Wybór opalania w solarium jest kwestią całkowicie indywidualną, a przy wyborze kierować się warto swoim komfortem i bezpieczeństwem. Jeżeli zależy nam na równomiernie opalonej skórze, najlepszym rozwiązaniem będzie opalanie natryskowe. Jeżeli natomiast chcemy opalić się szybko i wyrównać opaleniznę na całym ciele, solarium i tradycyjna kapsuła będzie idealna.

Solarium – przeciwwskazania

Korzystanie z solarium niesie za sobą również pewne zagrożenia i przeciwwskazania, które trzeba mieć na uwadze. Solarium stanowczo nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób o bardzo jasnej karnacji (fototyp I celtycki), jak również tych, którzy borykają się z problemami skórnymi, np. trądzikiem różowatym, uczuleniem, wysypką czy bielactwem skóry. Wzrasta również świadomość odnośnie znamion i pieprzyków, które pod wpływem promieni UV emitowanych przez lampy mogą zacząć sprawiać problem, i zmienić się nawet w raka skóry, czyli czerniaka.

Solarium i zagrożenia powikłań – na co uważać?

Przeciwwskazaniem do opalania na solarium jest także korzystanie z niektórych kosmetyków zawierających określone substancje, takie jak np. retinol, dziurawiec czy kwasy hydroksylowe. Może to spowodować powstanie stałych przebarwień na skórze czy nawet pogłębienie stanów zapalnych, więc warto unikać tych kwestii jeżeli zależy nam na sztucznej opaleniźnie. Nie powinno się również korzystać z solarium w trakcie miesiączki, a już na pewno zakazane jest korzystanie z tego rozwiązania będąc w ciąży. Największym zagrożeniem regularnego korzystania z solarium jest przede wszystkim przyspieszenie starzenia się skóry, która znacznie się wysusza pod wpływem regularnego napromieniowania UV bez zabezpieczeń.

Czy warto korzystać z takiego rozwiązania?

Solarium jest bardzo popularne, głównie przez wzgląd na możliwość szybkiego uzyskania pożądanego kolorytu i opalenizny skóry. Jednak należy pamiętać o przestrzeganiu zasad oraz o przeciwwskazaniach do wizyt – zignorowanie tej kwestii może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi skóry. Dodatkowo warto skonsultować się z obsługą solarium, jeżeli nie jesteśmy pewni czy aby na pewno bezpiecznie możemy korzystać z solarium i opalać się wedle potrzeb.

O autorze:
Aleksandra Bingo – pisarka,
autorka licznych artykułów i felietonów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Zdrowa i promienna skóra, Agata Ziemnicka, wyd. Burda Książki, 2019 r.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.