Loading...
Zdrowie

Jak chronić oczy podczas częstej pracy przy monitorze?

Kobieta dba o swoje oczy po dni w pracy

Spędzanie licznych godzin przed ekranem monitora przyczynia się do zwiększenia zmęczenia naszych oczu. Co więcej, intensywna praca przed komputerem podnosi ryzyko wystąpienia wad wzroku i chorób oczu. Warto zadbać o kondycję naszego wzroku, jeszcze zanim doświadczymy nieprzyjemnych dolegliwości. Zastanawiasz się, jak chronić oczy podczas częstej pracy przy monitorze? Poznaj porady ekspertów!

Objawy zmęczonych oczu

Wśród objawów zmęczonych oczu najczęściej wymienia się dolegliwości takie jak:

  • odczuwanie dyskomfortu,
  • uczucie piasku w oczach,
  • suchość lub pieczenie oczu.

Zmęczonym oczom mogą także towarzyszyć objawy niespecyficzne takie jak ból głowy, karku czy kręgosłupa. Niektórzy pacjenci deklarują także zaburzenia widzenia, osłabienie ostrości czy uczucie napięcia emocjonalnego.

Objawy zmęczonych oczu występują coraz częściej, w miarę jak wydłuża się czas naszej pracy przy komputerze, a ustępują po odpoczynku np. po przespanej nocy czy podczas urlopu.

Dlaczego nasze oczy męczą się podczas pracy przy komputerze?

Znanych jest wiele potencjalnych przyczyn, które mogą skutkować zmęczeniem oczu. Wśród nich wymienia się najczęściej brak snu, który przyczynia się do zmęczenia całego organizmu. Warto podkreślić, że równie istotnym czynnikiem jest czas spędzony przed monitorem. Nasze oczy, które wpatrują się przez dłuższy czas w jedno miejsce, przez rzadsze mruganie są mniej nawilżone. Ponadto skupianie wzroku na jednym obiekcie zwiększa napięcie mięśni gałki ocznej. Może to być dodatkowo potęgowane przez niewłaściwe oświetlenie czy odblaski z ekranu.

Jak chronić oczy podczas pracy przy monitorze?

Już nawet 2 godziny pracy dziennie przed ekranem komputera męczy nasze oczy. Ważne jest zatem zadbanie o nasz wzrok od samego początku pracy przy monitorze. Poniżej przedstawiamy listę sprawdzonych porad.

  • Pamiętaj o regularnych przerwach

Niewątpliwie zwiększająca się liczba godzin pracy przed ekranem negatywnie wpływa na wzrok. Jednym z rozwiązań, które może poprawić tę sytuację, jest przestrzeganie regularnych przerw od patrzenia w monitor komputera, a także na inne urządzenia elektryczne.

Co ciekawe, w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (z 01.12.1998 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, osoby noszące okulary, a pracujące powyżej 4 godzin przed monitorem, mają prawo do regularnej przerwy! Po każdej przepracowanej godzinie “okularnikom” przysługuje 5 minut przerwy od pracy przed ekranem komputera.

Co więcej, American Optometric Association rekomenduje zasadę 20-20-20. Polega ona na tym, że co 20 minut pracy z bliska, należy popatrzeć przez co najmniej 20 sekund na przedmiot lub obiekt znajdujący się w odległości co najmniej 20 stóp (powyżej 6 m).

  • Zadbaj o nawilżenie

Zgodnie z tym, co wspomniano wyżej, praca przy monitorze przyczynia się do tego, że rzadziej mrugamy. W konsekwencji film łzowy nie jest prawidłowo rozprowadzany po gałce ocznej i nie pełni swojej ochronnej roli. Z tego względu po pracy przy komputerze możemy odczuwać suchość oczu i szybsze ich zmęczenie. Aby temu zapobiec, warto stosować odpowiednie krople nawilżające oczy.

  • Odpowiednia korekcja

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne, także przy pracy przy monitorze nie powinieneś z nich rezygnować.  Podstawą są tutaj zalecenia specjalisty, który na podstawie zdiagnozowanej wady wskaże, kiedy noszenie okularów jest niezbędne. Nierzadko (np. przy krótkowzroczności) szkła korekcyjne należy nosić cały czas. W innych przypadkach potrzebować możemy okularów wyłącznie do czytania czy do pracy właśnie przed ekranem monitora.

Koniecznie należy stosować się do zaleceń okulisty. Nieprzestrzeganie tych zaleceń będzie sprzyjać nieprawidłowym nawykom takim jak mrużenie oczu czy przybliżanie twarzy do monitora. Takie zachowania będą nie tylko nasilać odczuwanie zmęczenia, ale także mogą doprowadzić do pogłębienia się podstawowej wady wzroku.

Wybierając okulary do pracy przed ekranem monitora, warto także wybrać takie, które są do tego specjalnie przystosowane. Mowa tu o szkłach z powłoką antyrefleksyjną. Te okulary redukują odblaski i odbicia światła, które mogą być uciążliwe dla oczu.

Jeśli poszukujesz okularów, wybierz się do sprawdzonego optyka. Listę polecanych specjalistów znajdziesz tutaj. Dobry specjalista pomoże Ci dobrać okulary zgodne z Twoją wadą, ale też takie, które będą wygodne w noszeniu, a także atrakcyjne wizualnie.

Podsumowując, długa praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasz wzrok. Zwiększa ona ryzyko wad wzroku np. krótkowzroczności. Przyczynia się także do szybszego odczuwania zmęczenia oczu – przede wszystkim suchości i bólu oczu. Aby chronić wzrok, wprowadź konieczne zmiany w swoim środowisku pracy, a także zadbaj o odpowiednie nawilżenie oczu i rób przerwy od pracy. Jeśli masz zalecone okulary korekcyjne, pamiętaj o ich regularnym noszeniu.

Bibliografia:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
  • American Optometric Association. Computer vision syndrome. Dostęp online 04.07.2022.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.