Loading...
Dom i rodzina

Jak czyścić materac? 3 sprawdzone sposoby

Dziecko śpi na czystym materacu


Wygodny i odpowiednio dobrany materac to gwarancja zdrowego snu, ale przecież nasz komfort podczas wypoczynku zależy także od stopnia jego czystości. Z czasem materac może stać się siedliskiem roztoczy i bakterii, mających niemały wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak się ich pozbyć? Oto garść sprawdzonych sposobów na odświeżenie materaca.

Jeśli zależy nam na spokojnym, regenerującym odpoczynku, powinniśmy czyścić materac regularnie co trzy miesiące, a wszelkie nowe plamy usuwać na bieżąco. Dlaczego jest to takie ważne? Trzeba pamiętać, że zaschnięte plamy trudniej usunąć, a gruntowne czyszczenie raz na kilka miesięcy pomoże nam utrzymać należytą czystość i higienę materaca. Trzeba pamiętać, że nasze ciało wydziela pot i pozostawia resztki łuszczącego się naskórka, a to stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów, roztoczy i bakterii. Do tego dochodzą jeszcze plamy pozostawiane przez nas, nasze pociechy czy domowe czworonogi. Jak zapanować nad tym bałaganem i porządnie wyczyścić materac?

Krok pierwszy, czyli czyszczenie materaca odkurzaczem

Regularne odkurzanie to absolutna podstawa, jeśli chodzi o utrzymywanie materaca w czystości. W ten sposób szybko pozbędziemy się kurzu i pyłu, a także roztoczy i ich odchodów. Warto używać odkurzacza z filtrem antyalergicznym, który zatrzymuje zanieczyszczenia wewnątrz i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się w powietrzu. Materac powinniśmy odkurzać przynajmniej co 3 miesiące, ale jeśli mamy na to czas, warto robić to przy każdej zmianie pościeli.

Czyszczenie materaca na mokro

Niestety nasze materace nie specjalnie przepadają za wodą. Trudno je dobrze odsączyć i wysuszyć, a wilgoć na materacu może wiązać się z brzydkim zapachem stęchlizny, którego trudno się pozbyć. To jasne, że niektóre zabrudzenia można usunąć tylko na mokro, ale czyszcząc materac, powinniśmy raczej oszczędnie posługiwać się płynami. Dobrym sposobem na odświeżenie materaca jest pranie za pomocą urządzenia do czyszczenia parowego. Dzięki niemu nie tylko usuniemy zabrudzenia, ale i zdezynfekujemy powierzchnię materaca. Alternatywą jest odkurzacz piorący, który sprawnie odciąga wilgoć.

3 domowe sposoby na czyszczenie materaca

Wszystko to brzmi dość prosto, ale co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką ani myjki parowej, ani odkurzacza piorącego? Jeśli nasz materac ma zdejmowany pokrowiec, wystarczy zdjąć go i po prostu wyprać w pralce. Trzymajmy się jednak zaleceń producenta i pamiętajmy o ustawieniu odpowiedniej temperatury wody. A co, jeśli pokrowca nie da się zdjąć? W takim wypadku plamy można usunąć za pomocą kilku sprawdzonych, domowych sposobów.

1. Soda oczyszczona – jak wyczyścić nią materac?

Soda oczyszczona to całkowicie naturalny i ekologiczny środek o właściwościach piorących. Za jej pomocą szybko i sprawnie usuniemy wszelkie zabrudzenia z materaca, zniwelujemy wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Sodę można rozrobić z wodą utlenioną, a do uzyskanego roztworu dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Jedną torebkę sody należy rozpuścić w około 100 ml wody utlenionej, a następnie przelać preparat do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać nim plamę. Materac zostawiamy na kilka godzin, do całkowitego wyschnięcia, a potem delikatnie usuwamy pozostałości sody szczotką lub odkurzaczem.

2. Soda, woda utleniona i biały ocet

To mieszanka niezawodna, jeśli chodzi o usuwanie starych lub uporczywych plam. Aby pozbyć się zabrudzeń i odświeżyć materac wystarczy równomiernie posypać jego powierzchnię sodą. A następnie skropić całość octem i pozostawić do wyschnięcia. Po kilku godzinach odkurzamy materac, a jeśli plamy wciąż są widoczne, nanosimy na nie odrobinę wody utlenionej za pomocą gąbki i czyścimy okrężnymi ruchami.

3. Woda i sok z cytryny

Doskonałe rezultaty uzyskamy używając odplamiacza enzymatycznego. Preparaty tego rodzaju dostępne są w sklepach, ale bardzo podobny możemy wykonać sami w domu. Wystarczy zmieszać wodę z sokiem z cytryny, by uzyskać środek skuteczny w walce z trudnymi plamami. Można dodać do niego także kilka kropel olejku eukaliptusowego lub herbacianego, który dezynfekuje i pozostawia przyjemny aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.