Loading...
Choroby

Jak dbać o stopę po operacji haluksa?

Zalecenia po operacji haluksów są bardzo restrykcyjne i powinny zostać spełnione

Przygotowujesz się do operacji haluksów? Chcesz wiedzieć, jak należy dbać o stopy po zabiegu? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z rekonwalescencją po zoperowaniu palucha koślawego. Warto zaznaczyć, że są to jedynie najistotniejsze wskazówki, a o innych wskazaniach należy szczegółowo porozmawiać z lekarzem.

Aby stopa uzyskała pełną sprawność po operacji, należy odpowiednio się nią zająć i to jeszcze przed powrotem do domu. Pamiętaj, że brak właściwego postępowania pooperacyjnego może sprawić, że stopa nie odzyska optymalnej funkcji a w skrajnym przypadku haluksy mogą pojawić się ponownie. O czym warto zatem pamiętać, aby do tego nie doszło? Sprawdź.

Powrót do domu

Po dojściu do auta, z którego wyruszysz do domu, nałóż od razu na zmrożony okład na zoperowaną stopę. Następnie przymocuj go przy pomocy bandażu elastycznego. Będąc w samochodzie, ustaw nogę tak, aby znajdowała się na jak najwyższej wysokości. Przed samą podróżą weź również leki przeciwobrzękowe. Przygotuj się na to, że pierwsze dni po operacji mogą nie być łatwe. Spodziewaj się puchnących nóg, dolegliwości bólowych oraz problemów z poruszaniem się – jest to całkowicie normalne. Pamiętaj również, że obrzęki z czasem znikną. Jeżeli ból będzie bardzo silny, zażyj dodatkowo zalecone przez lekarza leki przeciwbólowe.

Kontrola temperatury ciała

U pacjentów po operacji haluksów często odnotowuje się podwyższoną temperaturę ciała, do około 37,5°C. Jest to charakterystyczne po tym zabiegu i nie należy się tym zbytnio przejmować. Kiedy jednak osiągnie ona 38°C, należy skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach konieczne będzie najpewniej zastosowanie dodatkowych leków oraz wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

Zażywanie leków w nocy

Przez pierwsze noce po operacji mogą przydać Ci się leki przeciwbólowe. Nie bój się ich stosować. Zdarza się, że uciążliwy i dotkliwy ból wybudza pacjentów ze snu. Warto wówczas sięgnąć po tabletki i popić je wodą – po kilkunastu minutach powinieneś ponownie zasnąć. Dodatkowo, jeśli lekarz tak zaleci, możesz zażyć lek nasenny.

Specjalne buty

Przez około 6 tygodni od zabiegu, a więc do momentu powstania zrostu kostnego, należy nosić obuwie pooperacyjne. Zminimalizuje ono obciążenia operowanej stopy. Samo obuwie tego typu wyróżnia się tym, że nie posiada przedniej części podeszwy, wskutek czego palce nie stykają się z podłożem. W konsekwencji ciężar nie zostaje przeniesiony na nie podczas stąpania. Takie obuwie wykonane jest z miękkiej pianki, a do tego posiada zapięcie na rzep, co zapewnia stopie odpowiednią stabilizację.

Kule ortopedyczne

Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz korzystać z ortopedycznych kul. Przydadzą się one zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji. Warto mieć również przynajmniej jedną kulę podczas spacerów, zakupów czy też spotkań w restauracjach – tak na wszelki wypadek.

Zakaz kąpieli

Ważne jest, aby rany pooperacyjne nie miały styczności z wodą. Poddając się zatem różnym zabiegom pielęgnacyjnym, należy stopę odpowiednio zabezpieczyć. Dopiero dzień po zdjęciu szwów można zdecydować się na normalną kąpiel, oczywiście w przypadku operacji, które nie wymagają specjalistycznego opatrunku. Następuje to z reguły w trzecim tygodniu po operacji. Do tego momentu należy stopę odkażać przy zmianie opatrunku.

Odkażanie rumiankiem

Część Pacjentów na wizytach pyta, czy stopę warto odkażać przy użyciu naparu z rumianku. Aby go uzyskać, saszetkę ziół należy zalać połową szklanki wrzątku. Całość trzeba trzymać pod przykryciem przez 10-15 minut, a następnie ostudzić. W przygotowanym naparze Pacjenci chcą moczyć płatek kosmetyczny i delikatnie przetrzeć nim obszar po operacji. W przypadku operacji stopy nie jest to wskazane i nie należy tego robić. Na stopie założone są jałowe opatrunki stabilizujące operowane palce, zatem stanowczo nie poleca się ich zdejmowania. Dodatkowo samodzielne działania w okolicy rany pooperacyjnej mogą zwiększać ryzyko jej infekcji.

Klin między palcami

Przez cztery tygodnie po operacji należy zadbać o to, aby istniała przerwa między I a II palcem stopy. Pierwszy palec trzeba ustawić w prostej osi, natomiast reszta palców powinna być oddzielona od niego. Można to zrobić stosując separator, choć fachowo założony opatrunek a później tzw. taping lepiej spełnia tą funkcję. Ustawienie palucha prosto jest konieczne ze względu na procesy, które zachodzą w tej części stopy podczas operacji oraz już po jej przeprowadzeniu.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

We wczesnym okresie pooperacyjnym należy rozpocząć rehabilitację. Najczęściej zaczyna się ją w 3.-4. tygodniu od zabiegu. W przypadku haluksów jej plan opracowuje się indywidualnie i może się on różnić intensywnością oraz sposobami usprawniania kończyny. Jego przebieg zależy od typu wykonanej operacji oraz innych czynników m.in. od wieku i stanu pacjenta, jego kondycji fizycznej oraz motywacji do działania. Podczas rehabilitacji wykonuje się ćwiczenia, które wzmacniają stawy oraz zwiększają zakres ruchów. Bardzo ważnym jej elementem jest tzw. terapia manualna prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę. Dodatkowo pewne ćwiczenia Pacjent wykonuje samodzielnie w domu.

Inne zabiegi

W niektórych przypadkach warto zastosować metody, które dodatkowo przyspieszą gojenie ran, zmniejszą obrzęki oraz zwiększą ruchomość stopy. Doświadczony fizjoterapeuta dobierze je indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Maści, opaski uciskowe i plastry silikonowe

Warto zadbać również o same blizny. Aby szybciej się goiły, można wspomóc to opaskami uciskowymi. Dobrym pomysłem jest ich natłuszczanie przy pomocy maści (np. Contratubex) i plastrów silikonowych, zaraz po zagojeniu rany. Warto wykonywać te czynności, ponieważ blizna nie posiada naturalnego sebum. Około 2 miesiące po operacji można też zastosować ekstrakt z cebuli morskiej. Niektórzy pacjenci korzystają także z preparatów kolagenowych oraz zabiegów laserem KTP i VPL.

Profilaktyka przeciwzakrzepowa

W ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej należy też przyjmować zastrzyki przez kilka tygodni po operacji haluksów. Istotne jest to, że można je wykonywać całkowicie samodzielnie. Należy wówczas określony preparat podawać podskórnie, w fałd skóry brzucha, raz dziennie, o tej samej porze.

Zamiana obuwia

Nie musisz nosić obuwia pooperacyjnego przez cały czas. Po około 6 tygodniach możesz zamienić je na normalne, wygodne buty. Ważne jednak, aby miały one szerokie noski i nie uciskały palców. Dobrze by było, gdyby posiadały one też grubszą i płaską podeszwę. Świetnie zdają tutaj egzamin m.in. adidasy. Należy zapomnieć jednak o szpilkach i nosić je wyłącznie okazjonalnie po pełnym zagojeniu stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.