Loading...
Dzieci

Jak dobrać odpowiednią matę do przewijania do potrzeb rodziców i dziecka?

Kobieta przewija dziecko na odpowiedniej macie do przewijania

Świeżo upieczeni rodzice, bądź tacy, którzy dopiero spodziewają się swojego pierwszego dziecka, często nie czują się wystarczająco pewnie przy wyborze odpowiednich akcesoriów wchodzących w skład wprawki dla maluszka. Spowodowane jest to często epatowaniem całkiem sporej ilości reklam produktów dla niemowląt oraz artykułów tematycznych, które poruszają te kwestie często w wykluczający się wzajemnie sposób.

Jednak mata do przewijania to element, którego nie powinno zabraknąć w pokoju noworodka. Jak ją wybrać, aby spełniała zarówno oczekiwania rodziców, jak i zapewniała dziecku komfort?

Mata do przewijania – na co zwrócić uwagę?

Każda rodzina ma swoje indywidualne potrzeby, więc również wybór najlepszej maty do przewijania nie będzie jednoznaczny. Na początek warto zadać sobie pytanie: na czym Maluch ma być przewijany? Na twardym, dedykowanym przewijaku, umieszczonym na przykład na komodzie czy ramie łóżeczka? A może na miękkim łóżku? Zastanowienie się nad tą kwestią rozwieje wiele wątpliwości. 

Jeżeli rodzice posiadają twardszy przewijak, to mata nie musi być już dodatkowo usztywniana. Może być wykonana z ceraty lub tkaniny – ponieważ przewijak jest najczęściej wodoodporny i oprawiony w ceratę, nie ma obaw, że mógłby się przemoczyć i przeciec. Dlatego materiałowa mata w tym wypadku również się sprawdzi, a przy ewentualnym zabrudzeniu wystarczy ją wyprać według instrukcji. 

Mata do przewijania na łóżko może być dodatkowo usztywniana, a jej zaletą będzie zdecydowanie jej wodoodporna powierzchnia, aby uniknąć zamoczenia łóżka lub innej, miękkiej powierzchni. W razie potrzeby można na niej dodatkowo umieścić matę lub pieluszkę materiałową, dla komfortu dziecka. 

Jaki rozmiar maty do przewijania wybrać?

Najczęściej mata do przewijania nie różni się znacząco swoim rozmiarem w obrębie produktów tej kategorii. Jest to spowodowane tym, że zwykle wykorzystywana jest przy opiece nad najmłodszymi dziećmi – te starsze są już później odpieluchowywane, dlatego nie korzystają z mat. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić jej rozmiar i porównać ze wzrostem dziecka. Na samym początku na pewno wystarczy mata w rozmiarze około 50 x 70 cm. Gdy niemowlę urośnie, warto kupić nieco większą, szczególnie jeżeli w perspektywie jest jej dalsze użytkowanie – wtedy można wybrać taką, która będzie mieć około metra długości. 

Czy wzór maty do przewijania jest istotny?

Obecnie produkty dla niemowląt charakteryzują się bogatym wzornictwem, przyjemnymi, pastelowymi kolorami i ilustracjami, które przyciągają wzrok nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Chociaż noworodek czy małe niemowlę nie doceni ciekawego wzoru maty do przewijania, to może docenić go rodzic – a to również jest bardzo ważne. Kompletowanie wyprawki dla dziecka według własnego gustu i upodobań, w konkretnym stylu pasującym na przykład do aranżacji pokoju dziecka, jest dodatkową przyjemnością. Dlatego nie warto z niej rezygnować – niech mata do przewijania będzie miłym elementem wystroju, który podoba się także przede wszystkim rodzicom Malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.