Loading...
Sport

Jak dobrać rower do wzrostu?

Męzczyzna dobiera rower do wzrostu dziecka

Rower to doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego. W ostatnich latach ta forma aktywności cieszy się ogromną popularnością. Jednocześnie, by faktycznie czerpać przyjemność z jazdy rowerem powinno się zadbać o odpowiednie dobranie pojazdu do osoby, która będzie z niego korzystać. Czynnikiem determinującym wybór roweru może być wzrost kolarza. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, dowiecie się z niego jak dobrać rower do wzrostu.

Wybór roweru do wzrostu – o czym pamiętać?

Znalezienie dla siebie właściwego roweru to kwestia decydująca o późniejszym komforcie jazdy. Czynnik, który powinniśmy mieć na uwadze, ponieważ właściwy wybór ramy i wielkości jednośladu będzie decydować o tym czy jazda będzie komfortowa. Wybierając rowery możemy spotkać się z ich różnicowaniem bądź to pod kątem wielkości ramy, bądź też pod kątem wielkości kół gdzie można wyróżnić takie opcje jak:

Jeśli chodzi o podział dotyczący wielkości ram również jest wyraża się ich wielkość w calach i dostępne są rowery od 14 do 23 cali.

Podstawowa zasady wyboru – jaka rama będzie właściwa

Przez lata wypracowane zostały metody, które mają ułatwiać wybór wielkości roweru w zależności od wzrostu. Wybór ramy można dokonać stosując się do prostej zasady. Zaczyna się od mierzenia odległości między podłożem a kroczem, stojąc boso na podłodze przy ścianie. Uzyskany w ten sposób wynik należy przemnożyć przez współczynnik uzależniony od tego jaki rodzaj roweru będzie się chciało kupić:

  • dla roweru górskiego 0.57
  • dla roweru terkkingowego 0,63
  • dla roweru szosowego 0.66

Wynik, który zostanie uzyskany następnie należy podzielić przez 2,54 i będzie można uzyskać informację w calach jaka powinna być odpowiednia dla danej osoby rama roweru. Ta prosta zasada pozwoli w domowych warunkach ocenić jaki rower będzie właściwy. Za wielkością ramy pójdzie również wielkość opon

Rama rowerowa

Właściwy rower dla dziecka

Nieco inne metody stosuje się jeśli chodzi o wybór roweru dla dziecka. W przypadku juniorskich rowerów dużo częściej dopasowuje się rower nie do długości nogi zaś do całego wzrostu dziecka. Jednocześnie decyzja nie dotyczy wyboru wielkości ramy zaś zwraca się uwagę na rozmiar koła. Można więc powiedzieć, że wybór ma nieco inny charakter niż w przypadku rowerów dla osób dorosłych, gdzie zazwyczaj wielkość kół to w standardzie 26 albo 28 cali. Rowery juniorskie kończą się zaś dla większości producentów na rowerach 24 cale.

Jaka wielkość kół w zależności od wzrostu dziecka

Szukając odpowiedniego roweru dla dziecka można zwracać uwagę na wzrost dziecka i w ten sposób powinno się dobierać koła. Najmniejsze rowery dla 2-3 latków mających około 100 cm to rowery na kołach 14 calowych. Dla dzieci, które mają między 100 a 110 cm wzrostu właściwym wyborem będą rowery, które mają 16 cali. Koła 20 calowe przeznaczone będą dla dzieci, które mają wzrost między 110 a 130 cm. Natomiast kolejny krok to wybór rowerów 24 cale, który  będzie właściwy w przypadku dzieci mających między 130 a 150 cm wzrostu. Dla starszych dzieci, zazwyczaj już nastolatków przeznaczone będą koło 26 cali, ale w tym przypadku już w grę wchodzi pomiar omawiany wcześniej, który pozwoli dobrać we właściwy sposób również wielkość ramy, którą będzie miał wybrany rower.

Zakup roweru to rzecz jasna spora inwestycja i to niezależnie czy chodzi o rower dziecięcy czy dla osoby dorosłej. Dlatego warto poświęcić czas na właściwe dopasowanie roweru do wzrostu użytkownika, co będzie miało wpływ na komfort jego użytkowania i sprawi, że przejażdżki rowerowe będą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.