Loading...
Choroby

Jak dobrać soczewki kontaktowe? W ten sposób wybierzesz najlepsze soczewki dla siebie

Soczewki kontaktowe.

Szeroki wybór dostępnych na rynku soczewek kontaktowych sprawia, że wybranie najlepszej opcji może okazać się niemałym problemem. Jeżeli stoisz przed takim wyborem, koniecznie udaj się do okulisty, ponieważ rodzaj soczewek nie jest dobierany wyłącznie do wady wzroku, ale również stopnia jej zaawansowania oraz do częstotliwości noszenia szkieł kontaktowych. I chociaż wizyta u specjalisty będzie konieczna, to wciąż warto wiedzieć jakie elementy należy poruszyć podczas finalnej decyzji, aby wybrać szkła kontaktowe spersonalizowane do Twoich potrzeb.

Częstotliwość noszenia – jak często planuję używać soczewek i czy zależy mi na ich całodobowym trybie?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie soczewki wybrać, musisz ustalić jaki czas oraz tryb noszenia będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. W zależności od własnych potrzeb możesz wybrać szkła jednorazowe lub wielokrotnej wymiany, do których zaliczyć możemy soczewki:

 • jednodniowe,
 • tygodniowe,
 • dwutygodniowe,
 • miesięczne.

Zastanów się również, czy zależy Ci na ciągłym wymienianiu soczewek czy może wolisz nosić stałe szkła kontaktowe, których nie trzeba zdejmować przez okres 30 dni lub kilku miesięcy. Pamiętaj jednak, że noszenie stałych szkieł kontaktowych nie jest wskazane dla wszystkich wad wzroku i wymaga ścisłej kontroli lekarskiej ze względu na większą inwazyjność tej metody.

Środowisko – w jakim otoczeniu będę najczęściej nosić szkła kontaktowe?

Środowisko, w jakim przebywasz na co dzień może wpływać na to, czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Przeanalizuj, czy miejsca, w których przebywasz na co dzień nie wiążą się z nadmierną ekspozycją wzroku na pyły, wodę lub inne zanieczyszczenia. Rozważ wszystkie elementy, które mogłyby osadzać się na soczewce, prowadząc do podrażnienia, suchości oka oraz innych, poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje miejsce pracy lub nauki uniemożliwia noszenie soczewek, to zastanów się nad korzystaniem z okularów ochronnych i skonsultuj swoje wątpliwości w trakcie wizyty u okulisty.

Rodzaj wady wzroku – czy dolega mi astygmatyzm?

Jeżeli planujesz w najbliższym czasie dobieranie soczewek, musisz wziąć pod uwagę czy występuje u Ciebie astygmatyzm. Jest to bardzo trudna do skorygowania wada wzroku, która wynika z nieprawidłowej budowy rogówki oka.1 Osoby zmagające się z astygmatyzmem widzą rzeczywistość w sposób rozmyty i zakrzywiony. Ta dolegliwość bardzo często połączona jest z występowaniem dodatkowych wad wzroku, dlatego noszenie soczewek w jej przypadku może być nieco utrudnione.

Pamiętaj, że zakup soczewek w przypadku występowania astygmatyzmu musi być skonsultowany z okulistą lub optometrystą. W wielu przypadkach, osoby borykające się z astygmatyzmem nie mogą nosić jednakowych pod względem grubości soczewek sferycznych. W takiej sytuacji okulista może zalecić noszenie torycznych szkieł kontaktowych, które charakteryzują się różną grubością w różnych miejscach danej soczewki.

Kondycja zdrowotna – czy mam alergie lub inne dolegliwości oczu?

W trakcie konsultacji lekarskiej okulista z pewnością przebada Twój wzrok pod kątem występowania dodatkowych dolegliwości lub schorzeń, które mogłyby wpływać na możliwość noszenia soczewek lub ich rodzaj. Zgodnie z informacjami, które zostały opublikowane na portalu na-oczy.pl schorzenia, takie jak zespół suchego oka czy nadmierne przekrwienie gałki ocznej mogą nasilać się w przypadku noszenia szkieł kontaktowych.2

Dolegliwości, które mogłyby wpływać na możliwość noszenia przez Ciebie soczewek, to między innymi:

 • alergie,
 • przekrwienie oka,
 • starczowzroczność,
 • choroba Stargardta,
 • zespół suchego oka.

Efekt wizualny – czy chcę aby soczewki, zmieniały kolor moich oczu?

Gdy już wiesz, jaka moc, krzywizna soczewki oraz jej rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy, możesz rozważyć również czy szkła będą pełnić dla Ciebie wyłącznie funkcję praktyczną czy może zależy Ci również na aspekcie wizualnym. W wielu drogeriach oraz sklepach internetowych możesz kupić soczewki, które oprócz korekty wady wzroku będą zmieniały również kolor Twoich oczu.

Pamiętaj jednak, aby takie soczewki kupować wyłącznie w sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią miejscach. Wiele tego typu produktów pełni wyłącznie funkcję wizualną i nie jest dostosowanych do korygowania wzroku, a wyłącznie do zmiany wyglądu gałki ocznej.

Higiena – jak często chcę pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji szkieł?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj soczewek wybierzesz oraz jak często będziesz je nosić, to pamiętaj, że stosowanie szkieł kontaktowych musi być połączone ze szczególną dbałością o higienę. Regularne wymienianie soczewek, stosowanie się do zaleceń producenta oraz stosowanie odpowiedniego płynu do mycia szkieł to podstawowe czynniki, które są niezbędne, aby korzystanie z soczewek kontaktowych było bezpieczne dla zdrowia. Jeżeli nie będziesz stosować się do zasad higieny, może grozić Ci rozwój infekcji bakteryjnej, owrzodzenia, grzybica lub uszkodzenie soczewki. Wszystkie te przypadłości mogą prowadzić do poważnych w skutkach uszkodzeń narządu wzroku.3

Możesz wziąć pod uwagę, że za najbardziej higieniczne uznawane są szkła jednorazowe, wtedy każdego dnia nakładana jest na oczy świeża, nienoszona wcześniej soczewka, co zapobiega utrzymywaniu się na jej powierzchni ewentualnych zanieczyszczeń czy bakterii. Rozwiązanie to chociaż higieniczne, ma również swoich przeciwników. Wiele osób skarży się na fakt, że jednodniowe szkła kontaktowe są droższe i znacznie cieńsze niż te wielokrotnego użytku, przez co znacznie łatwiej wsuwają się pod powiekę. Trzeba również pamiętać o posiadaniu zapasu soczewek, aby mieć możliwość założenia ich każdego dnia.

Kilka wskazówek jak uniknąć komplikacji przy wyborze

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad i skonsultujesz jakość swojego wzroku ze specjalistą, to wybór soczewek nie powinien stanowić dla Ciebie problemu. Gdy już wybierzesz szkła kontaktowe, pamiętaj o stosowaniu się do zasad, dzięki którym unikniesz ewentualnych komplikacji, wynikających z nieprawidłowo przestrzeganej higieny czy niestosowania się do zaleceń producenta soczewek.

Korzystając z soczewek, pamiętaj o stosowaniu się do poniższych zasad:

 • Konsultuj wybór lub ewentualną zmianę soczewek ze specjalistą. Okulista będzie w stanie dokładnie określić moc, promień krzywizny soczewki oraz dostosować inne parametry, które nie są możliwe do ustalenia samodzielnie.
 • Dobieraj moc soczewki do oka. Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać soczewki do okularów, które nosisz, to musisz pamiętać, że moc soczewki nie jest tożsama z mocą okularów. Zastosowanie tej samej skali może sprawić, że szkła, które nosisz nie będą spełniały swoich funkcji.
 • Systematycznie wymieniaj soczewki na nowe. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta i unikaj noszenia soczewek dłużej niż jest to wskazane na ich opakowaniu. Jeżeli nie zastosujesz się do tej zasady to może rozwinąć się u Ciebie infekcja, grzybica lub inne, poważne schorzenia w obrębie narządu wzroku.
 • Kupuj soczewki ze sprawdzonych źródeł. Unikaj noszenia szkieł kontaktowych, zakupionych w niesprawdzonych źródłach lub sklepach internetowych, które nie są aptekami czy drogeriami. Produkty zakupione w takich miejscach ciężko zweryfikować pod względem bezpieczeństwa.
 • Przestrzegaj zasad higieny. Pamiętaj, żeby nie zakładać soczewek, które noszą na sobie ślady jakichkolwiek zanieczyszczeń i unikać przedostawania się brudów na powierzchnię oka. Jeżeli zadbasz o odpowiednią higienę to prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek komplikacji na skutek noszenia soczewek kontaktowych będzie niewielkie.

Źródła i bibliografia

 1. https://www.researchgate.net/publication/260873287_The_visual_and_functional_impacts_of_astigmatism_and_its_clinical_management
 2. https://na-oczy.pl/zespol-suchego-oka/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4379041/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.