Loading...
Uroda

Jak dobrze nitkować zęby?

Uśmiechnięta kobieta ze zdrowymi zębami

Prawidłowa higiena jamy ustnej to bez wątpienia najprostszy sposób na utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Poprawne szczotkowanie potrafi usunąć znaczną część zalegającej płytki nazębnej, jednak jak się okazuje, żadna szczoteczka nie jest skuteczna w stu procentach. Jako zabieg uzupełniający dla szczotkowania, zalecamy skorzystanie z nitkowania. Jest ono niemalże tak ważne, jak szczotkowanie, jednak często nie do końca wiemy jak samodzielnie wykonać nitkowanie. Na całe szczęście dziś pokażemy wam, dlaczego jest ono tak ważne i jaką technikę warto zastosować!

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne dla zachowania poprawnego zdrowia jamy ustnej. Dlaczego? Otóż już kilka minut po spożyciu jakiegokolwiek posiłku, bakterie obecne w jamie tworzą płytkę nazębną. Jej zwiększona obecność, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. To właśnie nitkowanie umożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków i sprawienie, że bakterie nie będą mogły destrukcyjnie wpływać na nasze zdrowie. Nie próbujcie nawet okłamywać stomatologa, że dbacie o nitkowanie zębów, jeżeli tego nie robicie. Każdy lekarz zauważy czy znajduje się to w waszym zestawie codziennego higieny jamy. Co sprawia, że jest to tak widoczne? To dość proste — w przestrzeniach międzyzębowych dojdzie do powstania kamienia nazębnego, przebarwień czy nawet pierwszych oznak próchnicy.

Poprawna technika nitkowania

Skoro wiecie już, dlaczego nitkowanie zębów jest tak ważne, to należy zastanowić się jak zrobić to samodzielnie. Pamiętajcie jednak, że możecie zapytać o to swojego dentystę, tak jak w https://ficlinic.pl/oferta/profilaktyka/. Stomatolodzy poprzez odpowiedni instruktaż higieny jamy ustnej pomoże wam w rozwiązaniu wszystkich problemów, także tych związanych z nitkowaniem.

Aby jednak rozpocząć samodzielne nitkowanie, należy uciąć około 40-50 centymetrów nici i owinąć jej końce wokół palców wskazujących. Następnie musicie delikatnie umieścić nić dentystyczną pomiędzy zębami. Nie próbujcie jednak wprowadzać nitki pionowo w kierunku dziąsła — często prowadzi to do drobnego uszkodzenia dziąsła i kłopotliwego krwawienia. Gdy już oprzecie nić na ścianie zęba, powinniście przesuwać nić w górę i w dół każdego z zębów. Nie zapomnijcie, aby też oczyścić tylne powierzchnie zębów! Aby jednak uniknąć przenoszenia bakterii, przed dalszym nitkowaniem wymienić kawałek nici na nowy i pozbyć się starego. Dzięki temu macie pewność, że utrzymacie właściwą higienę przestrzeni międzyzębowych i nie rozwinie się w nich próchnica!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.