Loading...
Dzieci

Jak dobrze zaplanować ciążę?

kobeta która planowała ciąże trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy

Artykuł partnera.

Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Im starsza jest pacjentka, tym mniejsza szansa na poczęcie i doprowadzenie ciąży do zakończenia w postaci narodzin zdrowego dziecka. Dlatego tak ważne staje się świadomie planowane rodzicielstwo. Stoisz przed wyborem nowej ścieżki życia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ten poradnik powstał z myślą o Tobie.

Zgodność z cyklem owulacyjnym

Każda kobieta, która rozpoczyna starania o dziecko, powinna działać w zgodzie ze swoim cyklem menstruacyjnym. Największa szansa na zapłodnienie jest mniej więcej w połowie cyklu, bo wówczas dochodzi do owulacji. Ustalenie dni płodnych wcale nie jest łatwe, bo dużo zależy od tego, jak regularne są cykle. Tymczasem niewielkie zaburzenia mogą być wywołane przez tak prozaiczne czynniki jak podróżowanie, przeziębienie czy stres.

Jak przekonują specjaliści z Centrum Medycznego MAMI, obserwowanie cyklu warto również poszerzyć o codzienne pomiary temperatury oraz obserwowanie śluzu szyjkowego. Można w ten sposób poznać własne ciało.

Samo „okienko” dni płodnych jest dość wąskie, bo obejmuje samą owulację, około 3 doby przed i dobę po niej. W ich ustaleniu mogą jednak pomóc aplikacje ciążowe oraz testy owulacyjne, które można zakupić w każdej drogerii czy aptece.

Kompleksowe badania ginekologiczne i inne

Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie ogólnej kondycji organizmu poprzez morfologię krwi. Poza tym warto również postarać się o przeprowadzenie innych testów diagnostycznych,
w tym:

  • kontroli tarczycy,
  • badania w kierunku toksoplazmozy,
  • badania pod kątem HIV.

Na etapie starania się o dziecko, ale także długo przed tym, należy wykonać podstawowe badania ginekologiczne, w tym cytologię czy USG.

Z pewnością pomocne będzie również dokonanie oznaczenia grupy krwi wraz z czynnikiem Rh. To ważna informacja dla lekarza, który będzie prowadził ciążę. Służy to wykluczeniu konfliktu serologicznego.

Dieta i suplementy diety

Dieta i styl życia mają ogromny wpływ na organizm człowieka. Dlatego kobiety, którym zależy na poczęciu, powinny zwrócić na to szczególną uwagę.

Postaw na zdrowy styl życia, pij dużo wody, jedz warzywa i owoce. Unikaj żywności przetworzonej, soli i cukrów prostych. Dieta powinna być różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Możesz też wspomagać się witaminami (po konsultacji lekarskiej) i suplementami diety.

Kobietom planującym ciążę poleca się na przykład kwas foliowy, jod, żelazo, a także kwasy omega – 3, magnez i witaminę D3. To pierwsze jest szczególnie ważne w kontekście prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.