Loading...
Uroda

Jak działa płyn micelarny i kiedy warto go stosować?

Płyn micelarny

Kosmetykiem ponadczasowym i niezastąpionym w swoim działaniu jest płyn micelarny. Świetnie sprawdza się jako pierwszy krok pielęgnacyjny w codziennym demakijażu. Produkt ten jest bardzo pożądany i stosowany przez wiele kobiet, uwielbiających taką formę pozbywania się zanieczyszczeń przy wykonywaniu swojego rytuału pielęgnacji. To jeden z najczęściej stosowanych produktów do oczyszczania twarzy. Jednak jak dokładnie działa ten kosmetyk i kiedy warto go stosować? Choć wydaje się to oczywiste, płyn micelarny często nadal jest źle użytkowany. Przez to nie spełnia swoich prawidłowych funkcji, a może nawet doprowadzić do pogorszenia się stanu cery.

Czym dokładnie jest płyn micelarny?

Jest to kosmetyk posiadający w swoim składzie micele, odpowiedzialne za skuteczne usuwanie makijażu i zanieczyszczeń ze skóry. Można go porównać w swoim działaniu do połączenia mleczka i płynu do demakijażu, a także toniku. Z pewnością jest to kosmetyk wielofunkcyjny. Nie tylko oczyszcza cerę, ale także dba o nią, nie naruszając warstwy hydrolipidowej naskórka. Wielką zaletą omawianego produktu jest również fakt, iż jego stosowanie nie wymaga używania wody. Potrzebny jest jedynie wacik kosmetyczny. Jeśli produkt jest właściwie używany, będzie świetnym wyborem w przypadku cer wrażliwych i podrażnionych.

Najczęściej płynu micelarnego używa się w celu demakijażu. Sprawdza się też doskonale jako element codziennej porannej pielęgnacji skóry, aby przygotować ją do makijażu, albo do oczyszczenia skóry z sebum i zanieczyszczeń po całym dniu.

Co ważne, nie zostawia po sobie uczucia ściągnięcia skóry, co doskwiera szczególnie osobą z suchą i wrażliwą cerą. W przeciwieństwie do niektórych pieniących się środków myjących, które mogą pozbawić naszą skórę naturalnych olejków, pozostawiając ją suchą i podrażnioną, woda micelarna oczyszcza skórę z makijażu i zanieczyszczeń. Nie narusza jej naturalnej równowagi. Skutecznie usuwa makijaż, oczyszcza, odblokowuje pory, tonizuje i zwiększa nawilżenie skóry w jednym kroku. Jest delikatny, nie wymaga spłukiwania. Nic więc dziwnego, że mimo tego, iż wygląda jak zwykła woda, kosmetyk ten zdobył taką popularność wśród zarówno specjalistów od skóry i makijażu, jak i klientek interesujących się pielęgnacją skóry.

Jak działa płyn micelarny?

Kosmetyk ten swoje działanie opiera na wcześniej wspomnianych micelach, które są mikroskopijnymi kuleczkami zawieszonymi w roztworze wodnym. Te kuliste cząsteczki, niezauważalne gołym okiem, tworzą związki chemiczne o własnościach amfifilowych. Oznacza to, że posiadają cząsteczki zdolne do silnego oddziaływania, zarówno z cząsteczkami rozpuszczalników polarnych – np. wody, jak i niepolarnych – np. węglowodorów.

Działają na dwa sposoby:

  • Działanie hydrofilowe – jest to zewnętrza funkcja odpychająca tłuszcz, a przyciągająca wodę,
  • a także działanie hydrofobowe – cząsteczki tworzące wnętrze miceli odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami.

Micele zatem działają trochę na takiej samej zasadzie, jak magnes. Przyciągają do siebie tłuszcz w postaci nadmiaru sebum, a jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym inne zanieczyszczenia. Dlatego też radzą sobie na przykład z wodoodpornym tuszem. Przy tym płyn micelarny nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka, czyli bariery ochronnej skóry.

Skład płynów micelarnych dostępnych na rynku

W zależności od producenta, płyn micelarny jest wzbogacony w różne substancje aktywne wspomagające jego podstawowe działanie. Mają one różne właściwości. Dla przykładu kwas hialuronowy silnie nawilża i pozostawia skórę miękką, d-panthenol (pro-witamina B5) to substancja łagodząca i kojąca, która wspomaga proces regeneracji skóry. Z kolei mannitol ogranicza ilość wolnych rodników, zmniejsza uszkodzenia komórek i zwalcza procesy zapalne, a ramnoza koi skórę i ma wszechstronne działanie odmładzające, będąc także silnym antyoksydantem.

W składzie większości płynów micelarnych znajdziemy także ekstrakty z roślin (np. orchidei, świetlika czy ogórka).

Śledząc skład, możemy napotkać też ekstrakty wodno-glicerynowe. Gliceryna ma silne właściwości nawilżające i zatrzymujące wilgoć w skórze, pomaga też składnikom aktywnym przenikać w głąb skóry.

Niewątpliwą zaletą niektórych produktów jest brak kompozycji zapachowych i barwników a ponadto zawierają minimalną ilość konserwantów. W szerokiej gamie płynów micelarnych znajdziemy też opcje hipoalergiczne i dla osób ze skórą o specjalnych potrzebach.

To dzięki wyżej wymienionym składnikom pomocniczym płyn micelarny ma tak wszechstronne działanie. Działa bowiem jak:

  1. Mleczko do demakijażu, które zmywa makijaż i nawilża skórę,
  2. Żel i pianka do mycia twarzy, które pozbywają się zanieczyszczeń i działają antyseptycznie,
  3. Tonik, który odświeża skórę i neutralizuje jej pH,
  4. oraz płyn do demakijażu wrażliwej skóry wokół oczu.

Składniki te czynią także płyn micelarny naturalnym i nieinwazyjnym płynem dedykowanym każdemu rodzajowi cery.

Płyn micelarny – jedynie do demakijażu?

Wbrew ogólnej opinii, płyn micelarny nie służy jedynie do usuwania makijażu z twarzy. Nawet jeżeli w ogóle nie mamy na sobie makijażu, używanie tego kosmetyku wciąż jest rekomendowane jako stały element rytuału pielęgnacyjnego. Zanieczyszczenia na naszej skórze nie pochodzą tylko z produktów przeznaczonych do makijażu. Jest to również nadmiar sebum czy osiadłe metale ciężkie pochodzące z powietrza. Płynem micelarnym można też usunąć krem z filtrem, bez potrzeby zmywania go wodą.

Jak używać płynu micelarnego?

Kobieta stosująca płyn micelarny
Źródło: freepik.com

Użycie płynu micelarnego jest proste i nie wymaga specjalnych przygotowań. Do aplikacji płynu micelarnego najlepiej używać bardzo chłonnego przedmiotu, takiego jak płatek kosmetyczny, aby produkt mógł łatwiej wchłonąć brud. Wystarczy nanieść na płatek niewielką jego ilość i kolistymi ruchami usunąć za jego pomocą z twarzy zanieczyszczenia. Warto powtarzać tę czynność wymieniając płatek, aż w końcu będzie on czysty.

Jeżeli płyn micelarny jest używany do demakijażu oczu, należy stosować go w taki sposób, by nie dostał się do oczu i nie spowodował ich podrażnienia. Najlepiej nasączony płatek kosmetyczny nałożyć na powiekę, po czym lekko docisnąć i trzymać w ten sposób przez chwilę, aż do pozbycia się zanieczyszczeń. Resztki kosmetyków i zabrudzeń można usunąć, ściągając ostrożnie płatek w dół.

Po użyciu płynu można od razu nałożyć krem lub serum kosmetyczne, jest to bowiem kompletny kosmetyk do demakijażu – najpierw wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczania, a następnie je zwęża i zamyka. Nie ma więc potrzeby użycia toniku. Mogą ewentualnie po niego sięgnąć osoby z cerą trądzikową.

Płynu micelarnego nie trzeba zmywać. Wręcz nie należy, chyba że nasza cera jest bardzo wrażliwa i nawet łagodny skład kosmetyku może ją podrażniać.

Tonik a płyn micelarny

Tonik i płyn micelarny, to dwa produkty które często się ze sobą myli. Jaka właściwie jest różnica? Przede wszystkim tonik, w przeciwieństwie do płynu micelarnego, jest zazwyczaj roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym. Stosuje się go podczas ostatniego etapu demakijażu. Zarówno tonik, jak i płyn micelarny odświeżają cerę i neutralizują pH skóry, aby przywrócić jej właściwy, kwaśny odczyn. Oba kosmetyki zwężają też i zamykają pory, zapobiegając powstawaniu wyprysków.

Uważa się, że płyn micelarny tylko oczyszcza skórę, a tonik przywraca równowagę pH Jednak płyn micelarny w większości przypadków spełnia także funkcje toniku. Zatem nie jest koniecznie użycie go po oczyszczeniu twarzy płynem micelarnym.

Jak dobrać płyn micelarny do rodzaju skóry?

Płyn micelarny może być stosowany przy każdym rodzaju skóry. Jest szczególnie korzystny dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i podrażnienia skóry. Ze względu na swoją delikatną naturę woda micelarna jest kosmetykiem kojącym i poprawiającym stan skóry. Nie zawiera drażniących chemikaliów. Dzięki temu nie pozbawi skóry naturalnych lub „dobrych” olejków potrzebnych do utrzymania nawilżenia i równowagi. W rzeczywistości, jeśli jest używany prawidłowo (i nie zostanie spłukany po użyciu), skóra nie będzie narażona na potencjalnie agresywne minerały wody z kranu i śladowe substancje chemiczne, które mogą zepsuć poziom pH.

Na rynku znajdziemy płyny micelarne dedykowane dla różnych rodzajów skóry, nie tylko wrażliwej. Pojawiają się płyny przeznaczone specjalnie dla cery wrażliwej, tłustej, suchej, mieszanej, a także naczyniowej, alergicznej i atopowej. Różnią się one swoimi dodatkowymi składnikami, które np. redukują pracę gruczołów łojowych czy obkurczają rozszerzone naczynka i zmniejszają zaczerwienienie skóry. Micele w kontakcie ze skórą mogą uwolnić te składniki aktywne. Ich działanie na cerę jest różne. Dlatego warto sprawdzać uwagę na to, czy wybrany przez nas płyn micelarny jest dedykowany naszemu rodzajowi cery.

Osoby mieszkające w większych miastach mogą także zwrócić uwagę na kosmetyki, które działają neutralizująco na zanieczyszczenia ze środowiska, takie jak smog czy metale ciężkie w powietrzu.

Powtarzający się pytaniem jest to, czy płyn micelarny nadaje się do ceny trądzikowej. Jeśli masz cerę trądzikową, możesz użyć wody micelarnej przeznaczonej do skóry tłustej i trądzikowej. Ponieważ jest delikatny, z łatwością usuwa zabrudzenia i sebum na twarzy, powstrzymując nadmiar jego wydzielania, a także nie przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.

Czym się kierować, wybierając płyn micelarny?

Oprócz rodzaju cery, są też inne czynniki, nad którymi warto się pochylić szukając w drogerii odpowiedniego dla siebie płynu micelarnego. Warto spojrzeć przede wszystkim na skład kosmetyku. Oczywiście, nie każdy z nas jest kosmetologiem, a niektóre nazwy chemiczne mogą wywoływać niezrozumienie. Jednak żeby uniknąć negatywnego wpływu na naszą skórę, spoglądamy na to, czy wybrany przez nas płyn ma w składzie SLS, parabenów i podobnych substancji. Im bardziej naturalny płyn, a także im krótsza lista składników, tym lepiej dla nas. 

Jeżeli jest to dla nas istotne, na opakowaniu rozglądajmy się za specjalnym oznaczeniem, informującym że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Osoby nakierowane na etyczny zakup szukają także oznaczenia Fair Trade. Oznacza ono, że kosmetyk nie został wyprodukowany przez osoby pracujące w tragicznie złych warunkach. Etyczny zakup wiąże się jednak często z wyższą ceną.

Zawsze należy zwrócić uwagę na datę ważności. Kosmetyki z naturalnym składem i bez konserwantów bowiem mają z reguły krótki termin zdatności do użycia.

Czego płyn micelarny nie robi?

Nie pieni się – ponieważ płyn micelarny nie zawiera dużej ilości środków powierzchniowo czynnych (w porównaniu do tradycyjnych mydeł i środków czyszczących), nie tworzy piany. Może to prowadzić do przekonania, że nie otrzymujemy „czystości”, bowiem jesteśmy przekonani, że piana jest nieodzownym elementem czyszczenia. Jednak jest poniekąd przeciwnie. Jak wspomniano wcześniej, niektóre środki powierzchniowo czynne (powodujące pianę) mogą podrażniać skórę, podczas gdy płyn micelarny wykonuje to, robiąc coś przeciwnego.

Nie usuwa mocniejszego makijażu – płyn micelarny to mocny produkt, ale ma swoje ograniczenia. Usunięcie wodoodpornego tuszu do rzęs i ciężkiego podkładu może wymagać czegoś z nieco silniejszym działaniem. Tak więc należy zacząć od mocniejszego środka do demakijażu, a następnie użyć wody micelarnej.

Płyn micelarny jest zawsze dobrym i uniwersalnym wyborem. Warto włączyć jego używanie w swoją codzienną pielęgnację, zwłaszcza że jego użycie naprawdę jest proste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.