Loading...
Badania

Jak działa ultrasonografia i dlaczego jest tak skuteczna?

Kobieta jest na badaniu ultrasomografem u lekarza

Odpowiednia diagnostyka chorób jest podstawą skuteczniejszego leczenia. Badania USG, dzięki swym licznym zaletom, w ostatnich latach stały się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w medycynie.

Najnowsze aparaty ultrasonograficzne pozwalają na bardzo szczegółową diagnostykę różnych problemów. Przy pomocy ultrasonografu diagnozuje się szeroki wachlarz chorób i wad rozwojowych. Jest to metoda szybka, skuteczna i bezbolesna, do tego wszechstronna i dokładna.

Ultrasonografia, zwana popularnie badaniem USG, wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie uwidacznia granice narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich bez konieczności stosowania środków kontrastowych. Ultrasonograf jest podstawą diagnostyki w wielu obszarach medycyny.

Czym jest badanie ultrasonograficzne?

To jedno z podstawowych badań diagnostycznych, pozwalające zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. To badanie obrazowe, opierające się na wykorzystaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ucha człowieka.

Fale te mogą przenikać przez komórki, nie wpływając negatywnie na działanie organizmu. Podczas badań wykorzystuje się fale o częstotliwości w zakresie 2-50 MHz o różnej mocy.

Ultrasonograf działa na zasadzie echa – wytwarza, wysyła, odbiera, a następnie pokazuje rozkład sygnałów, które odbijają się od narządów i tkanek. Obraz powstaje w wyniku wystąpienia różnic w możliwości pochłaniania fal ultradźwiękowych przez tkanki i narządy w organizmie.

Przewodzenie impulsów jest łatwe, szybkie i skuteczne, natomiast widoczny na ekranie monitora obraz – czytelny i dokładny. Obecnie wykonuje się badania ultrasonograficzne różnych fragmentów ciała: jamy brzusznej, piersi, serca, węzłów chłonnych, stawów, mięśni i wszystkich ludzkich narządów.

Trzeba dodać, iż USG jest metodą bardzo dokładną. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie nawet niewielkich zmian w narządach człowieka.

Obecnie, badanie USG jest wykonywane bardzo często, ze względu na ogromną skuteczność i nieinwazyjność dla organizmu. Pomaga w diagnostyce zmian chorobowych, ocenie rezultatów leczenia czy ogólnej profilaktyce zdrowotnej. Jest też kluczowe dla kobiet w ciąży – pozwala niezwykle dokładnie ocenić rozwijający się płód.

Jak działa ultrasonograf?

Działanie aparatu USG opiera się na wykorzystaniu zjawisk falowych. Sam ultrasonograf składa się z emitera i odbiornika fali ultradźwiękowej. Emiter wysyła falę o określonej częstotliwości w miejsce, które ma być poddane badaniu. Tam fale ulegają rozproszeniu, a następnie odbijają się od granicy ośrodka i błyskawicznie wracają do odbiornika.

Fale wykorzystywane przez aparaty USG poruszają się z prędkością 1540 m/s. Ta stała prędkość pozwala łatwo określić, jaka jest odległość od miejsca, w którym nastąpiło odbicie fali.

Fale ultradźwiękowe, rozchodzące się w tkankach, ulegają szeregowi przemian, które zależą od właściwości ośrodka, zwłaszcza od jego gęstości. Fale te mogą ulegać odbiciu, załamaniu, ugięciu, rozproszeniu i pochłonięciu. Dzięki nakładaniu się na siebie tych zjawisk, możliwe jest uzyskanie czytelnego obrazu ultrasonograficznego.

Jakie są zalety tego badania?

Badanie ultrasonograficzne ma mnóstwo zalet, stąd jego popularność w wielu dziedzinach medycyny. Po pierwsze, jest to bardzo bezpieczne badanie.

Niewiele jest badań, które nie oddziałują w sposób szkodliwy i nie powodują niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, a USG do takich właśnie należy. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, a do tego bardzo łatwo dostępne. Aparaty znajdują się w wielu gabinetach lekarskich i przychodniach.

Niewątpliwym plusem jest też szybkość wykonania. Pacjent kładzie się na leżance, diagnosta nakłada na głowicę aparatu specjalny żel, a następnie przykłada ją do badanej części ciała. Wynik od razu jest widoczny na ekranie.

Badanie jest dostępne w placówkach NFZ lub prywatnych, a jego koszt nie jest wysoki, gdy porównamy go z kosztem innych badań obrazowych, na przykład rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Wszystko to sprawia, że badanie jest bardziej dostępne dla pacjentów. Aparaty USG znajdują się w karetkach pogotowia, szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich.

Istotny jest fakt, że USG pozwala odczytać wyniki w czasie rzeczywistym, w momencie wykonywania pomiarów. Dzięki temu jest najszybszą dostępną metodą diagnostyczną. Nie bez znaczenia jest też fakt, że USG można wykonywać wielokrotnie, bez ryzyka komplikacji zdrowotnych u pacjenta.

Liczba dostępnych wariantów urządzeń na rynku jest również zaletą tej metody. Klasyczne, stacjonarne aparaty dobrze sprawdzają się w gabinetach lekarskich. Można jednak wybrać przenośne, na kółkach, które z łatwością mogą być transportowane między różnymi salami.

Istnieją też aparaty „kieszonkowe” o niewielkich rozmiarach, używane przez lekarzy do wykonywania badań poza szpitalem, w domu czy w miejscu wypadku. Nie jest to najtańszy sprzęt, jednak aspekt praktyczny ich wykorzystania wart jest swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.