Loading...
Zdrowie

Jak działają defibrylatory? Zasady bezpiecznego stosowania

Czerwony defibrylator wisi na ścianie

Defibrylatory to wysokiej jakości sprzęt medyczny, którego celem jest ratowanie życia pacjenta. Jego działanie opiera się na stymulacji, która umożliwia przywrócenie akcji serca w przypadku jego nagłego zatrzymania. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, kiedy można skorzystać z pomocy defibrylatorów!

  1. Na czym polega działanie defibrylatora?
  2. Kiedy konieczne jest skorzystanie z defibrylatora?
  3. Na czym polega automatyczny defibrylator zewnętrzny?
  4. Czy defibrylator AED jest bezpieczny?
  5. Gdzie można znaleźć defibrylatory AED?

Defibrylatory pozwalają na próbę przywrócenia prawidłowego działania mięśnia sercowego. Mogą być stosowane podczas migotania komór oraz częstoskurczu komorowego bez tętna. Defibrylator jest urządzeniem mającym na celu swego rodzaju reset serca z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Na czym polega działanie defibrylatora?

Defibrylatory są uznawane za skuteczne urządzenia pomagające podczas nagłego zatrzymania krążenia. Jest stosowany w sytuacji, gdy komórki serca teoretycznie działają prawidłowo, lecz sam mięsień nie kurczy się. W efekcie dochodzi do zatrzymania procesu pompowania krwi.

Zatrzymując na sekundę jego pracę, można dać organizmowi szansę na spontaniczne przywrócenie akcji serca. 

Kiedy konieczne jest skorzystanie z defibrylatora?

Nowoczesne defibrylatory generują impulsy elektryczne o tak dopasowanej ilości energii, aby skutecznie oddziaływać na mięsień sercowy. Dzięki temu wygaszone mogą być nieprawidłowe oraz chaotyczne skurcze, a w ich miejsce ponownie wraca miarowy rytm serca.

Używanie defibrylatora wymaga od ratownika, lekarza lub osoby korzystającej z AED przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najważniejszą kwestią jest niedotykanie pacjenta podczas stymulacji. Dodatkowo należy umiejętnie umieścić elektrody, tak aby miały szansę skutecznie wpłynąć na pracę serca.

Cały te proces jest bezpieczny dla osoby wykonującej defibrylację, a ryzyko przypadkowego porażenia jest znikome.

Na czym polega automatyczny defibrylator zewnętrzny?

Defibrylatory automatyczne to nowoczesne, bardzo proste w obsłudze urządzenia mające na celu uratowanie życia w sytuacji, gdy oczekiwanie na karetkę byłoby zbyt ryzykowne.

Tego rodzaju defibrylator ma za zadanie poinstruować osobę bez wykształcenia medycznego oraz przeprowadzić z nią cały ten proces. Wizualnie lub głosowo instruuje po kolei, jakie czynności należy wykonywać. Samo działanie AED jest podobne do klasycznego defibrylatora. Dzięki odpowiednio umieszczonym elektrodom przekazywany jest impuls elektryczny do mięśnia sercowego.

Czy defibrylator AED jest bezpieczny?

Zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny prawidłowo zastosowany jest w pełni bezpieczny. Wraz z zastosowaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej można ogromnie zwiększyć szansę osoby poszkodowanej na przeżycie i powrócenie do pełnej sprawności.

Jeśli defibrylacja z wykorzystaniem AEG została wykonana w pierwszej minucie po utracie przytomności, jej skuteczność to aż 90%.

Warto zabezpieczyć miejsce przed podjęciem reanimacji oraz defibrylacji. Po sprawdzeniu, czy poszkodowany nie reaguje i nie można znaleźć tętna, należy natychmiast rozpocząć resuscytację.

Gdzie można znaleźć defibrylatory AED?

Nagłe zatrzymanie krążenia może mieć różnorodne podłoże. W wielu sytuacjach zdarza się w losowych miejscach. Z tego względu defibrylatory AED można znaleźć w wielu miejscach użyteczności publiczne, w galeriach handlowych i wielu innych lokalach. Zazwyczaj punkt w którym powieszony jest defibrylator AED jest oznaczony w sposób widoczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.