Loading...
Dom i rodzina

Jak i kiedy sadzić astry?

Siedzenie kwiatów jakimi są astry w doniczkach

Astry to piękne, efektowne, wieloletnie byliny. Jedynym wyjątkiem są astry chińskie, które są gatunkiem jednorocznym. Astry uprawiane są jako rośliny ozdobne, idealnie sprawdzają się w ogrodach na rabatach, jak i w bukietach i wazonach. W zależności od odmiany zaczynają kwitnąć już pod koniec wiosny, latem i jesienią. Astry są kwiatami, które od dziesiątek lat można spotkać w przydomowych ogródkach, ponieważ nie są skomplikowane w uprawie, a za to pięknie zdobią ogrody i są roślinami miododajnymi dla pszczół i motyli.

Jak wyglądają astry i co warto o nich wiedzieć?

Na początku warto wspomnieć o tym, że astry to kwiaty, które podzielone są na ponad 150 gatunków. Jest więc to naprawdę spora rodzina, której nazwa to astrowate. Należą do niej gatunki zarówno euroazjatyckie, jak i amerykańskie. Trzeba jednak wiedzieć, że te północno-amerykańskie odmiany nie zaliczają się już do astrów, ale mają swoje zupełnie nowe nazwy i rodzaje. Chodzi na przykład o astry wirginijskie, nowoangielskie czy krzaczaste. Ten nowy podział nie bardzo jednak przyjął się w sklepach ogrodniczych. Niemniej jednak dobrze jest posiadać wiedzę o tym, że niektóre astry mają już swoje zupełnie nowe nazwy.

Jak wyglądają astry? Roślina rośnie do nie więcej niż trzy metry. Kwiaty mają nieco gwieździsty kształt. Zmieniają się one, jak zresztą wygląd liści, z dosłownie każdym gatunkiem. Dla wszystkich rodzajów astrów jednak charakterystyczna jest przynajmniej jedn rzecz. Chodzi tutaj o kwiatostany w formie swoistych koszyczków. Czasem są one, niesłusznie zresztą, uważane za pojedyncze kwiaty. A to nieprawda. Koszyczki takie rozwijają się pojedynczo albo grupowo. Rosną na końcach nieco owłosionych łodyg. Kwiaty mogą mieć różne kolory, najczęściej jednak są białe, fioletowe albo ciemno różowe.

Jak sadzić astry?

Naturalnym środowiskiem występowania astrów są obszary półkuli północnej o umiarkowanym klimacie, jednakże w ogrodach uprawiane są niemalże na całym świecie.

Astry ogrodowe, pomimo różnego okresu kwitnienia mają bardzo zbliżone wymagania odnośnie miejsca, gdzie będą rosły i cieszyły oko. Stanowisko, gdzie sadzimy astry powinno być nasłonecznione, gdyż w półcieniu nie będą kwitły tak obficie, jak w pełnym słońcu. Sadząc je powinniśmy pamiętać o zachowaniu względnych odległości między kwiatami, co uchroni je przed powstawaniem groźnych dla nich chorób. Gleba, w której astry będą czuły się idealnie powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna. Niektóre odmiany lubią gleby bogate w wapń (szczególnie gatunki alpejskie).

Z uwagi na nasłonecznione miejsce powinniśmy pamiętać o intensywnym podlewaniu kwiatów i nawożeniu ich. Pozwoli to zachować piękny wygląd kwiatów i będą one długo cieszyły oko. Byliny co kilka lat warto wykopywać z ziemi celem oddzielenia zewnętrznych, młodych części kępy i posadzenia ich w nowym miejscu.

Astry to w większości rośliny mrozoodporne, jednak warto je okrywać na zimę, a odwdzięczą się pięknymi barwami kolejnego lata. Astry wyglądają bardzo dekoracyjnie sadzone pojedynczo, jak i również w grupach. Występują także odmiany, które wspaniale prezentują się na skalniakach i przydomowych skarpach.

Przypomnijmy raz jeszcze najważniejsze wymagania glebowe astrów. Sadząc te kwiaty warto zadbać aby gleba:

  • miała stosunkowo luźnej budowy,
  • była z bardzo dobrą przepuszczalnością,
  • cechowała się stosunkowo wysoką zawartością składników mineralnych i odżywczych,
  • miała zawartość próchnicy od średniej do wysokiej,
  • była świeża albo lekko wilgotna.

Kiedy sadzić astry?

Idealną porą na sadzenie astrów jest okres zaczynający się już w marcu i trwający do maja. W okresie wakacyjnym należy się wstrzymać z sadzeniem tych kwiatów, by jesienią – we wrześniu do listopada zasadzić odmiany wiosenne. To właśnie od wybranej odmiany zależy kiedy sadzić astry.

Astry można wysiewać także z nasion i warto zrobić to już w lutym w korytka i trzymać do połowy kwietnia co najmniej na słonecznym parapecie, a najlepiej w ogrzewanej szklarni nie zapominając o zapewnieniu im odpowiedniej wilgotności podłoża. Astry z początku rozwijają się dość wolno, jednak gdy dorosną do swoich końcowych rozmiarów, ich docelowe miejsce sadzenia powinno obejmować 3-4 rośliny na metr kwadratowy podłoża.

Jaki jest okres kwitnienia astrów?

Niektóre odmiany astrów wymagają podwiązywania i należy o tym pamiętać jak sadzimy astry. Wysokie astry można także formować poprzez przycięcie w lipcu ich pędów do połowy. Wówczas łodygi nabiorą siły, a kwiaty staną się niesamowicie okazałe i piękne. Wiąże się to jednak z opóźnieniem kwitnienia o około 2 tygodnie.

Astry kwitną zazwyczaj od sierpnia do października. Usuwanie na bieżąco koszyczków nasiennych wspomoże powstawanie kolejnych pąków kwiatowych. Kiedy wszystkie już uschną, późną jesienią należy ściąć całe pędy tuż nad ziemią.

Astry to bardzo popularne i piękne kwiaty, które wspaniale ożywiają jesienne ogrody. Warto znaleźć dla nich kawałek ziemi w ogrodzie.

Jak komponować astry z innymi roślinami?

Przepiękna kompozycja jaką tworzą astry z różnych kolorów

Astry to kwiaty typowo dekoracyjne. Mogą robić naprawdę niesamowite wrażenie, jeśli tylko odpowiednio je posadzimy i zapewnimy im dobre towarzystwo innych roślin. Można je bowiem komponować z innymi bylinami. Najlepiej tymi, które kwitną w tym samym czasie, choć oczywiście nie jest to żadna konieczność. Idealnym sąsiedztwem dla kwiatów, o których mowa w tym artykule, są:

  • jeżówki,
  • dalie,
  • floksy,
  • stróżki,
  • róże,
  • kocanki ogrodowe,
  • proso rózgowe.

Dzięki swojej różnorodności astry nigdy nie wyglądają nudno, nawet jeśli nie łączymy ich z innymi grupami roślin. Ich różne odcienie pięknie ze sobą współgrają, tworząc często barwne kobierce. Jeśli tylko wybierzemy dla nich odpowiednie stanowisko i zapewnimy należyta opieką, to przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się z tych kolorowych bylin.

Niskie gatunki astrów warto posadzić na obramowaniu rabat w jednym rzędzie. Ich tłem niech będą wysokie pojedyncze kwiaty pośrodku. Taka kompozycja z pewnością zwróci uwagę każdego gościa w naszym ogrodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że długie łodygi zazwyczaj wymagają jakiegoś podparcia.

Niektóre odmiany zrzucają liście od dołu, co jednocześnie wiąże się z ich przerzedzaniem. Można tego w jakiś sposób uniknąć przez regularne podlewanie. Jednak takie zrucanie liści to proces jak najbardziej naturalny. Jednak aby takie gatunki nie burzyły nam całej estetyki, to warto posadzić je bardziej w głębi. Przed nimi posadźmy zwarte szeregi niższych odmian, aby skutecznie zakrywały ogołocone części łodyg.

Galeria zdjęć

Piękne astry rosnące na łące czerpiące moc ze słońca

Delikatne kwiaty jakimi są astry rosnące na łąkach

Przepiękne astry koloru fioletowego rosnące na łące

Białe kwiaty, astry w pięknym białym kolorze

Kolorowe kompozycje jakie tworzą astry w bukiecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.