Loading...
Dom i rodzina

Jak i kiedy sadzić astry?

Siedzenie kwiatów w doniczki.

Astry to piękne, efektowne, wieloletnie byliny. Jedynym wyjątkiem są astry chińskie, które są gatunkiem jednorocznym. Astry uprawiane są jako rośliny ozdobne, idealnie sprawdzają się w ogrodach na rabatach, jak i w bukietach i wazonach. W zależności od odmiany zaczynają kwitnąć już pod koniec wiosny, latem i jesienią. Astry są kwiatami, które od dziesiątek lat można spotkać w przydomowych ogródkach, ponieważ nie są skomplikowane w uprawie, a za to pięknie zdobią ogrody i są roślinami miododajnymi dla pszczół i motyli.

Jak sadzić astry?

Naturalnym środowiskiem występowania astrów są obszary półkuli północnej o umiarkowanym klimacie, jednakże w ogrodach uprawiane są niemalże na całym świecie.

Astry ogrodowe, pomimo różnego okresu kwitnienia mają bardzo zbliżone wymagania odnośnie miejsca, gdzie będą rosły i cieszyły oko. Stanowisko, gdzie sadzimy astry powinno być nasłonecznione, gdyż w półcieniu nie będą kwitły tak obficie, jak w pełnym słońcu. Sadząc je powinniśmy pamiętać o zachowaniu względnych odległości między kwiatami, co uchroni je przed powstawaniem groźnych dla nich chorób. Gleba, w której astry będą czuły się idealnie powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna. Niektóre odmiany lubią gleby bogate w wapń (szczególnie gatunki alpejskie).

Z uwagi na nasłonecznione miejsce powinniśmy pamiętać o intensywnym podlewaniu kwiatów i nawożeniu ich. Pozwoli to zachować piękny wygląd kwiatów i będą one długo cieszyły oko. Byliny co kilka lat warto wykopywać z ziemi celem oddzielenia zewnętrznych, młodych części kępy i posadzenia ich w nowym miejscu.

Astry to w większości rośliny mrozoodporne, jednak warto je okrywać na zimę, a odwdzięczą się pięknymi barwami kolejnego lata. Astry wyglądają bardzo dekoracyjnie sadzone pojedynczo, jak i również w grupach. Występują także odmiany, które wspaniale prezentują się na skalniakach i przydomowych skarpach.

Kiedy sadzić astry?

Idealną porą na sadzenie astrów jest okres zaczynający się już w marcu i trwający do maja. W okresie wakacyjnym należy się wstrzymać z sadzeniem tych kwiatów, by jesienią – we wrześniu do listopada zasadzić odmiany wiosenne. To właśnie od wybranej odmiany zależy kiedy sadzić astry.

Astry można wysiewać także z nasion i warto zrobić to już w lutym w korytka i trzymać do połowy kwietnia co najmniej na słonecznym parapecie, a najlepiej w ogrzewanej szklarni nie zapominając o zapewnieniu im odpowiedniej wilgotności podłoża. Astry z początku rozwijają się dość wolno, jednak gdy dorosną do swoich końcowych rozmiarów, ich docelowe miejsce sadzenia powinno obejmować 3-4 rośliny na metr kwadratowy podłoża.

Jaki jest okres kwitnienia astrów?

Niektóre odmiany astrów wymagają podwiązywania i należy o tym pamiętać jak sadzimy astry. Wysokie astry można także formować poprzez przycięcie w lipcu ich pędów do połowy. Wówczas łodygi nabiorą siły, a kwiaty staną się niesamowicie okazałe i piękne. Wiąże się to jednak z opóźnieniem kwitnienia o około 2 tygodnie.

Astry kwitną zazwyczaj od sierpnia do października. Usuwanie na bieżąco koszyczków nasiennych wspomoże powstawanie kolejnych pąków kwiatowych. Kiedy wszystkie już uschną, późną jesienią należy ściąć całe pędy tuż nad ziemią.

Astry to bardzo popularne i piękne kwiaty, które wspaniale ożywiają jesienne ogrody. Warto znaleźć dla nich kawałek ziemi w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.