Loading...
Sport

Jak kupić rowerek biegowy?

Rowerek biegowy dla dziecka

Jeszcze kilkanaście lat temu kompletnie nieznane w Polsce, dziś są jednym z „musthave’ow” współczesnego malucha — rowerki biegowe to jeden z najczęstszych prezentów na pierwsze lub drugie urodziny dziecka. Nic dziwnego, to fantastyczny sprzęt sprawiający dziecku mnóstwo radości, a przy tym doskonałe przygotowanie do późniejszej jazdy na rowerze o dwóch kółkach.

Co to jest rowerek biegowy?

Rowerek biegowy to rodzaj niewielkiego roweru bez pedałów. Dziecko siedząc na siodełku odpycha się nogami od ziemi. Z tego względu budowa roweru jest ciut inna niż standardowego — m.in. siodełko jest dużo niżej, by maluch swobodnie sięgał nogami do podłogi.

Zalety rowerków biegowych

Rower biegowy świetnie ćwiczy równowagę dziecka oraz ruchy naprzemienne. Dzięki temu stymuluje układ przedsionkowy, a także wymusza pracę obu półkul mózgowych. Oznacza to m.in. że jazda na rowerku biegowym może być przydatna w terapii dzieci z zaburzeniami z ze spektrum autyzmu, a także problemami z integracją sensoryczną.

Dziecko ćwiczy umiejętności przydatne później w prawdziwej jeździe na rowerze — skręcanie, hamowanie. Uczy się także zasad ruchu drogowego oraz ogólnego zachowania na drodze.
Wyposażenie malucha w rowerek biegowy jest także dużym ułatwieniem dla rodziców — dziecko jest na nim w stanie bez trudu pokonać odległość znacznie większą niż na piechotę. Dzięki temu można wybrać się gdzieś dalej bez wózka.

Rodzaje rowerków biegowych

Rowerki biegowe wykonane są albo z drewna, albo podobnie jak zwykłe rowery — z metalu lub włókien węglowych. Występują w różnych rozmiarach oraz posiadają różnorodne wyposażenie.
Rowerki drewniane wyglądają bardzo stylowo. Są przyjemne w dotyku i ekologiczne. Niestety wiele z nich jest dosyć toporna i ciężka. Rowerki metalowe nie prezentują się tak uroczo, ale z reguły są dość praktyczne.

Waga — podstawowy parametr

Kupując rowerek biegowy warto zwrócić uwagę na jego wagę. Ponieważ jego użytkownikami są najczęściej dzieci o wadze 10-15 kilogramów — każdy dekagram się liczy. Im lżejszy rowerek, tym łatwiej dziecku będzie sobie z nim poradzić. Oprócz tego, że dziecko na rowerku jeździ, czasami musi go podnieść, czasami przenieść. Może się zdarzyć też tak, że z różnych powodów dziecko nagle odmówi dalszej jazdy na rowerku. Warto być więc przygotowanym na niesienie do domu zarówno dziecka, jak i jego rowerka.

Regulowana wysokość — gwarancja długiej przydatności

Dzieci korzystają z rowerków od mniej więcej 18 do 36 miesięcy, czasami dłużej. Warto by zakupiony rowerek biegowy nadawał się zarówno dla szkraba wysokości 86 cm, jak i ponad 100 cm przedszkolaka. Zapewnia to regulowana wysokość siodełka, jak i kierownicy. Ważne by obie te wysokości można było regulować. Regulowana wysokość siodełka to standard, natomiast wiele rowerków biegowych nie ma regulowanej kierownicy, co oznacza, że większemu dziecku może być niewygodnie.

A co z oponami?

Rowerki biegowe mogą być wyposażone w bezdętkowe opony lub zwykłe kółka. Nie ma to wielkiego znaczenia — z reguły poleca się więc te bezdętkowe, by uniknąć problemów z ich zmianą.

Czy hamulec jest potrzebny?

Większość, szczególnie młodszych dzieci, w ogóle nie korzysta z hamulca w rowerku — z powodzeniem da się na nim zahamować nogami i taką metodę wybierają prawie wszystkie maluchy. Hamulec może być przydatny dla starszych dzieci, które są w stanie skutecznie go użyć. Dla niektórych dzieci może mieć znaczenie fakt, że rower z hamulcem wygląda bardziej „dorośle”.

Dodatkowe wyposażenie, Dodatkowe wyposażenie rowerka biegowego to dobry sposób na to, by zwiększyć jego atrakcyjność, gdy minie pierwsza fala zachwytów tym sprzętem. Można wtedy dokupić koszyk, bagażnik, uchwyt na bidon lub dzwonek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.