Loading...
Choroby

Jak leczyć bruksizm?

Chłopiec leży na fotelu stomatologicznym

Niestety, coraz więcej osób cierpi na bruksizm… Czym objawia się ta dolegliwość? Jakie są najważniejsze czynniki, które ją powodują? Jak wygląda profesjonalne leczenie bruksizmu?

Bruksizm to nic innego, jak niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami. Niektórzy bagatelizują ten problem. Dlaczego jednak nie wolno go traktować po macoszemu? Między innymi ze względu na fakt, że powikłania mogą być bardzo opłakane w skutkach. Z czym muszą liczyć się pacjenci, którzy potraktowali ten temat zbyt ulgowo? Dochodzi do zaawansowanego starcia, a także nadmiernego pękania zębów. Może to finalnie prowadzić do nieodwracalnego zapalenie miazgi, co jest bardzo poważną dolegliwością. To jednak nie wszystko. Nieleczony bruksizm to również wzrost ruchomości zębów, które są znacznie bardziej rozchwiane w porównaniu do poprzedniego okresu. Warto zwrócić uwagę również na powstawanie ubytków w zębach, kruszenie się szkliwa, choroby przyzębia itp. Nie tylko w obrębie jamy ustnej pojawiają się przykre dolegliwości. Pacjenci muszą liczyć się z bólami głowy, szyi, barku, pleców. Doskwierają im także szumy w uszach, zaburzenia równowagi, czy przykurcze mięśniowe.

Co jest przyczyną tej choroby? Bruksizm bardzo często pojawia się w przypadku osób, które mają nieleczone wady zgryzu. Ta dolegliwość wynika również z dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, a także węzłów urazowych. Jeśli chodzi o czynniki ogólne, to zaliczamy tutaj duży stres, życie w ciągłym napięciu itd.

Co trzeba zrobić, aby leczenie bruksizmu było skuteczne? Na początek trzeba wybrać odpowiednią klinikę stomatologiczną. Pracują tam fachowcy dla których leczenie bruksizmu nie stanowi wielkiej tajemnicy. Dobry dentysta ma na celu przywrócenie optymalnych warunków zwarciowych. Jest to po prostu niezbędne, żeby wyeliminować czynniki, powodujące niekontrolowane zgrzytanie albo zaciskanie zębów. Ponadto fachowcy stosują szyny relaksacyjne, które mają na celu zmienić położenie żuchwy oraz zmniejszyć spadek napięcia mięśni żucia. Bardzo ważne jest też to, aby starać się wyeliminować ze swojego codziennego życia stres. Nie jest to łatwe, ale naprawdę bardzo mocno pomaga w trakcie efektywnego leczenia bruksizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.