Loading...
ChorobyKręgosłup

Jak leczyć choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa? O roli rehabilitacji

Kobieta z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, poddająca się rehabilitacji

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i ograniczenia funkcji ruchowych, która występuje w populacji. Prowadzi ona do szeregu objawów obejmujących poranną sztywność, ból oraz ograniczenia ruchomości stawów kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się już po 30 roku życia, co świadczy o tym że narażone na te dolegliwości są nie tylko osoby starsze, lecz praktycznie każdy dorosły.

Jakie są przyczyny pojawienia się dolegliwości kręgosłupa?

Zrozumienie przyczyny procesów degeneracyjnych obejmujących stawy kręgosłupa, wymaga zapoznania się z anatomią struktur, które wchodzą w ich skład. Stawy międzykręgowe są zbudowane z tkanek zapewniających odpowiednią ruchomość, amortyzację i ochronę przed naturalnymi procesami ścierania. Funkcję tę pełnią krążki międzykręgowe i stawy międzywyrostkowe. Ich obecność pomiędzy poszczególnymi kręgami kostnymi, zbudowanymi z tkanki kostnej, umożliwia przemieszczanie się kręgów względem siebie (a co za tym idzie możliwość ruchów, takich jak zgięcie, wyprost i rotacje), a także zabezpieczenie przed niszczącymi siłami docisku osiowego. Bez obecności struktur, które warunkują amortyzację dochodziłoby do mechanicznych procesów niszczenia kręgów przy każdym ruchu. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa dochodzi do uszkodzenia chrząstek stawowych, ścierania powierzchni kostnych, a w konsekwencji inicjacji się nieprawidłowych procesów naprawczych, w wyniku których powstają wyrośla kostne, widoczne w badaniach obrazowych. Do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, które są najbardziej powszechne biorąc pod uwagę ten rodzaj dolegliwości, dochodzi podczas podnoszenia ciężarów o zbyt dużej masie, intensywnego sportu a także naturalnych zmian degeneracyjnych pojawiających się wraz z osłabieniem tkanki łącznej, z której zbudowany jest krążek międzykręgowy. Te ostatnie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa bardzo często wynikają z procesów starzenia, zachodzących w naszym organizmie. Ze względu na budowę anatomiczną ciała człowieka, choroba ta obejmuje w większości przypadków dolny odcinek pleców i pojawienie się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego.

Objawy i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa objawia się dolegliwościami bólowymi, które posiadają charakter promieniujący do pośladków i kończyn, drętwieniem, mrowieniem i ograniczeniem ruchomości stawów. W przypadku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, częstym objawem jest również osłabienie kończyn dolnych podczas normalnych aktywności dnia codziennego.

Leczenie stosowane w tej jednostce chorobowej obejmuje:

  • farmakoterapię,
  • leczenie operacyjne,
  • fizjoterapię.

Rola rehabilitacji w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

Mężczyzna z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa na rehabilitacji
Źródło: Pexels.com

Fizjoterapia jest metodą terapii, której zastosowanie daje w wielu przypadkach najlepsze efekty. W procesie rehabilitacji u pacjenta ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, stosuje się ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową oraz elastyczność mięśni. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, terapia skupia się na zwiększeniu zakresów ruchów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, rozluźnieniu mięśni przyczepiających się do przedniej ściany miednicy. U większości pacjentów w przebiegu choroby następuje też osłabienie prostowników kręgosłupa, więc terapia ukierunkowana jest na wzmocnienie tych partii mięśni.

Rehabilitacja jest szczególnie istotna, jeśli u pacjenta pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, ponieważ efekt jaki można osiągnąć terapią poprowadzoną w sposób prawidłowy, ma charakter długoterminowy. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa trwa do końca życia, dlatego aktywizacja pacjenta umożliwia podniesienie poziomu funkcjonalności, w takich czynnościach jak chód czy obowiązki domowe. Oprócz tego, fizjoterapia i cały proces rehabilitacyjny charakteryzuje się holistycznym spojrzeniem na pacjenta, wyeliminowaniem niepoprawnych nawyków posturalnych, zmniejszeniem masy ciała i uśmierzeniem dolegliwości bólowych. Ćwiczenia wykonywane w trakcie terapii skutkują wzmocnieniem siły mięśniowej, a co za tym idzie odciążeniem powierzchni stawowych. Terapia i ćwiczenia wykonywane w wodzie, dzięki jej wyporności, dają podobny rezultat.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, stosuje się również szeroko pojętą fizykoterapię, która obejmuje hydroterapię oraz prądy stałe i zmienne. Zabiegi te, dzięki właściwościom przeciwbólowym pozwalają ograniczyć stosowanie doraźnych leków doustnych z kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Fizjoterapia szansą dla pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi

Skuteczność całego procesu rehabilitacji uzależniona jest od zaangażowania pacjenta i odpowiednio dobranej terapii, która trwa najczęściej całe życie. Wzrost poziomu komfortu, sprawności i zmniejszenie dolegliwości bólowych sprawia, że rehabilitacja w tej jednostce chorobowej jest konieczna i niezbędna. W połączeniu odpowiednim leczeniem farmakologicznym jest kluczem do zachowania sprawności fizycznej i samodzielności do końca życia.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://fizjoplaner.pl/

Źródło:

  • Efektywność rehabilitacji w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, Izabela Wróblewska, Katarzyna Bieszcz-Płostkonka, Jerzy Błaszczuk, Donata Kurpas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.