Loading...
ChorobyDom i rodzinaSport

Jak leczyć łokieć tenisisty?

kobieta leżąca na macie

Wielu z nas od dłuższego czasu uprawia regularnie różne dyscypliny sportowe. Niestety aktywność fizyczna może wiązać się z różnymi niechcianymi kontuzjami oraz urazami. Niejednokrotnie podczas aktywności fizycznej pojawić mogą się bóle w mięśniach, stawach, kościach lub ścięgnach. Niestety, te dolegliwości nie występują tylko z powodu uprawiania sportu. Wiele z nich pojawić się może w czasie wykonywania codziennych czynności.

Kto narażony jest na łokieć tenisisty?

Grupą szczególnie podatną na tego typu obrażenia są pracownicy fizyczni, biurowi, mechanicy i informatycy, którzy nieustannie wykonują powtarzalne ruchy. Dookoła choroby „łokieć tenisisty” krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, twierdzący, że schorzenie to dotyka osoby grające w tenisa. Nic bardziej mylnego. Jest to choroba, z którą zmaga się wielu polskich pracowników, a od dłuższego czasu uważana jest za chorobę zawodową.

Na czym polega schorzenie?

Łokieć tenisisty, z łac. lateral epicondylitis, to potoczna nazwa określająca zapalenie nadkłykcia bocznego, które polega na problemach mięśni prostowników nadgarstka. Bardzo ważne zmiany degeneracyjne mają miejsce w ścięgnistym przyczepie przy promieniowym prostowniku nadgarstka krótkiego. Choroba objawia się bólem z boku łokcia, który pojawia się w momencie wykonywania ruchów nadgarstka – w czasie zaciskania czegoś, podnoszenia części grzbietowej lub w momencie obracania dłoni. Gdy stadium jest zaawansowane, ból może wystąpić nawet podczas spoczynku ręki.

sztuki walki

W leczeniu „łokcia tenisisty” stosowana jest rehabilitacja, która ma na celu zmniejszyć dolegliwości bólowe. Istotną rolę spełnia także fizykoterapia. Odpowiednio dobrane zabiegi, takie jak na przykład:

  • biostymulacja laserowa;
  • elektroterapia;
  • fala uderzeniowa;
  • ultradźwięki (fonoforeza);
  • krioterapia;
  • magnetoterapia

stymulują produkcję kolagenu, co wpływa na poprawę jakości ścięgna, a także powodują rekonstrukcję właściwego unaczynienia okolicy części ciała zmienionej chorobowo.

W fizykoterapii na organizm pacjenta oddziałuje się za pomocą różnych czynników – bodźców naturalnych i tych, wytworzonych sztucznie. Jest to podstawowa metoda leczenia wykorzystywana w leczeniu łokcia tenisisty, ale może być także elementem leczenia uzupełniającego.

Etapy leczenia

Pierwszym etapem jest skupienie się na bólu pacjenta i chęć zminimalizowania jego odczuwalności, z zachowaniem możliwie pełnego zakresu ruchu pacjenta. Kolejnym krokiem jest próba zwiększenia wytrzymałości mięśni ręki. Warto pamiętać, że schorzenie, o którym mowa, może być dla pacjenta problemem długotrwałym, przewlekłym oraz trudnym w pełnym leczeniu zachowawczym. Początkowa terapia dąży do dokładnej analizy funkcjonalnej osoby, zmagającej się z łokciem tenisisty. Następnie wybierane są odpowiednie techniki leczenia oraz właściwe zabiegi fizykoterapeutyczne, będące zazwyczaj częścią manualnej kuracji czy też terapii używanej do miękkich tkanek.

Problemy związane z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej są współcześnie coraz częstszym powodem wizyt u lekarzy i fizjoterapeutów. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia tego schorzenia jest laseroterapia. Laser jest bezbolesną, efektywną i dość szybką formą leczenia, a dodatkowo nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo jest to zabieg, z którego skorzystać można niezależnie od wieku.

Aby efekty leczenia były jeszcze szybciej widoczne, metodę laserową można zastosować w połączeniu ze specjalistycznym masażem bądź z innymi fizykoterapeutycznymi zabiegami. Kompleksowa terapia leczenia łokcia tenisisty to także odpowiednio dobrane zaopatrzenia ortopedyczne. Odciąży ono staw łokciowy, a co więcej, istotnie zmniejszy uczucie bólu pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.