Loading...
Choroby

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

Uzależniony od narkotyków

Narkomania uważana jest za jedną z najgroźniejszych chorób współczesnego świata. Sinle uzależnienie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, powoduje przymus przyjmowania coraz większych dawek środka odurzającego, co w skrajnych przypadkach prowadzi do upośledzenia funkcji życiowych, a nawet do śmierci.

Zażywanie substancji psychoaktywnych jest tak groźne, ponieważ organizm uodparnia się na działanie narkotyku, a co za tym idzie, dla osiągnięcia stanu odurzenia potrzebuje coraz większych dawek. W konsekwencji uzależniony całe życie podporządkowuje zażywaniu narkotyku, a nawet jeśli zauważy swój problem, często nie jest w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie.

Detoks narkotykowy remedium na uzależnienie

Leczenie uzależnienia od narkotyków jest długie, żmudne i trudne, głównie dla osoby uzależnionej. Przebiega w trzech etapach, z których pierwszym jest całkowite oczyszczenie organizmu ze wszelkich środków psychoaktywnych. Oczyszczenie trwa kilka lub kilkanaście dni. Po odtruciu następuje faza łagodnego przechodzenia w stan abstynencji, prowadząca do podjęcia leczenia terapeutycznego i utrzymania trzeźwości.

Schemat wyjścia z uzależnienia różni się w zależności od rodzaju środków psychoaktywnych, zażywanych przez pacjenta. Jedne substancje, takie jak heroina, morfina, kodeina czy opium, nazywane są opiatami, a więc środkami o działaniu otępiennym. Druga grupa działa w opozycji do opiatów, a więc pobudza do działania, tak jak amfetamina, kokaina, czy mefedron.

Decydując się na detoks narkotykowy w ośrodku DetoksFenix, pacjent zostaje poddany leczeniu dopasowanemu do rodzaju uzależnienia.

Środki farmakologiczne używane w trakcie detoksu

Dużym problemem w leczeniu uzależnienia od narkotyków jest stosowanie środków farmakologicznych, które również mogą uzależniać. W ten sposób wychodząc z jednego uzależnienia, pacjent popada w drugie. Nie jest to sytuacja rzadka, ponieważ środki o działaniu uspokajającym, takie jak metadon czy klonidyna, stosowane są powszechnie w wielu ośrodkach odwykowych, również tych państwowych. Kluczem do sukcesu jest więc takie prowadzenie leczenia, w którym pacjent otrzymuje tylko niezbędne środki farmakologiczne, należące do grupy nieuzależniających, jak np. naltrekson (w leczeniu opioidów).

Podstawowe trudności w leczeniu uzależnienia od narkotyków

Mówi się, że pierwszym krokiem do wyleczenia jest zrozumienie własnego problemu. W przypadku osób nadużywających środków psychoaktywnych świadomość ta przychodzi często już na zaawansowanym etapie uzależnienia, kiedy narkoman nie może poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością i zaczyna tracić kontakt z realnym światem. Wiele narkotyków bardzo szybko uzależnia. Początkowa faza ciekawości i delikatnego odurzenia prowokuje do podejmowania kolejnych prób zdobycia i zażycia narkotyku, co z biegiem czasu z ochoty przekształca się w przymus zażywania. Dodatkowym motywatorem do wzięcia kolejnej dawki narkotyku są nieprzyjemne dolegliwości po jego odstawieniu, szczególnie dotkliwe w przypadku abstynencji od środków pobudzających. Pojawiające się stany depresyjne i lękowe, omamy, wymioty, zaburzenia łaknienia czy drżenia kończyn skutecznie zachęcają do sięgnięcia po kolejną dawkę. Z tego powodu podjęcie leczenia przez osobę uzależnioną jest bardzo trudne, a wiele osób rezygnuje z detoksu już po kilku dniach od jego rozpoczęcia. Ogromne znaczenie ma więc wspieranie leczenia od pierwszych chwil, aby umocnić uzależnionego w postanowieniu wyjścia z nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.