Loading...
Uroda

Jak myć zęby by chronić je przed próchnicą?

Kobieta z białymi zebami bez pruchnicy uśmiech się do aparatu

Próchnica kojarzy się przede wszystkim z ciemnymi plamkami na zębach, stąd większość z nas dopiero wtedy udaje się do dentysty, zwłaszcza jeśli zmianom towarzyszy też ból zęba. Niestety taka postać próchnicy oznacza już zaawansowane stadium choroby. Ubytek może sięgać nawet w głąb zęba. Czy próchnicę można wykryć wcześniej? Jak jej skutecznie zapobiegać?

Jak tworzą się ubytki próchnicze?

Próchnica jest chorobą zakaźną, która dotyka ponad 90% społeczeństwa. Powodują ją bakterie próchnicze (głównie z rodzaju Streptococcus mutans) zamieszkujące naszą jamę ustną. Bakterie te wraz z cząstkami pokarmowymi i składnikami śliny tworzą płytkę nazębną. Jest to bezbarwny lub lekko żółtawy nalot, który tworzy się na zębach już w kilka godzin po ich umyciu. Możemy go łatwo wyczuć pod językiem – powierzchnia zębów staje się wtedy bardziej szorstka. 

Jak właściwie dochodzi do powstawania ubytków próchniczych? Otóż bakterie płytki nazębnej przetwarzają dostępne w jamie ustnej cukry proste do kwasów organicznych. Kwasy obniżają pH w jamie ustnej i sprzyjają tym samym powstawaniu ubytków próchniczych. Na początku dochodzi do tzw. demineralizacji szkliwa zębów, czyli stopniowej utracie ważnych składników mineralnych. Proces demineralizacji szkliwa to początek rozwoju próchnicy, która na tym etapie jest jeszcze odwracalna. Najczęściej objawia się pod postacią białych, szorstkich plamek na zębach. Nieleczona, zaczyna postępować, docierając ostatecznie do głębszych warstw zęba. Dochodzi wtedy do powstania głębokich ubytków, które nierzadko powodują ból zęba i uwidaczniają się pod postacią ciemnych plam. W tym miejscu warto też wspomnieć o tzw. próchnicy międzyzębowej, która ze względu na umiejscowienie, nie jest widoczna gołym okiem. Przez długi czas może rozwijać się niezauważona i nierzadko daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy ubytek jest już duży i wymaga leczenia stomatologicznego.

Jak przeciwdziałać powstawaniu próchnicy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy za próchnicę odpowiadają bakterie płytki nazębnej. Dlatego aby przeciwdziałać jej powstawaniu, należy systematycznie, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie myć zęby. W ten sposób usuniemy zalegający osad wraz z bakteriami. Stomatolodzy zalecają aby mycie zębów trwało minimum 2-3 minuty. Dlaczego? Otóż płytka nazębna odkłada się na naszych zębach przez cały czas i choć nie możemy całkowicie zahamować tego procesu, to poprzez odpowiednio częste mycie zębów możemy znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. 

Podczas codziennej higieny jamy ustnej powinniśmy pamiętać nie tylko o szczotkowaniu zębów, ale również o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych, ponieważ tam odkłada się najwięcej płytki nazębnej i bakterii. Do tego celu doskonale sprawdzą się szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne lub irygator do zębów, który dodatkowo wspiera zdrowie dziąseł. I choć wydaje się to oczywiste, to niestety nie zawsze udaje nam się przestrzegać tych zasad. Nierzadko myjemy zęby za krótko, zbyt pobieżnie i niedokładnie. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzą nam nowoczesne urządzenia, jak szczoteczki soniczne, które w porównaniu do szczoteczek manualnych usuwają kilka razy więcej płytki nazębnej. Docierają lepiej do trudno dostępnych miejsc, a także masują dziąsła, poprawiając ich wygląd i ukrwienie. Co więcej, większość mozolnej pracy wykonują za nas. Ich regularne używanie już w krótkim czasie poprawia wygląd i zdrowie całej jamy ustnej. Po pierwszym użyciu możemy zauważyć, że zęby są dłużej czyste i wyraźnie gładsze.

Czy warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej?

Za wyborem szczoteczki sonicznej przemawia wiele argumentów. Oprócz tego, że większość pracy wykonują za nas, to robią to lepiej i dokładniej niż szczoteczki manualne. Są więc świetnym wyborem dla osób, które:

  • obserwują u siebie zwiększoną tendencję do tworzenia się ubytków próchniczych,
  • mają kłopot z opanowaniem techniki mycia zębów zwykłą szczoteczką manualną lub myją zęby niewystarczająco długo,
  • mają skłonność do szybkiego tworzenia się kamienia nazębnego,
  • pragną przywrócić zębom naturalny, biały kolor.

Czy szczoteczki soniczne są dobre dla każdego? Zdecydowanie tak. Najczęściej wyposażone są w kilka programów pracy, na przykład program wspomagający usuwanie przebarwień, delikatny program do wrażliwych zębów, program polerujący, czy specjalny tryb przeznaczony do masażu dziąseł. Dzięki temu przy pomocy jednego urządzenia możemy z łatwością zadbać o różne potrzeby jamy ustnej.

Poszczególne modele oprócz rodzaju trybów pracy różnią się także prędkością ruchów. Szybkie ruchy włókien niebywale dokładnie i precyzyjnie usuwają osad nazębny. Co więcej, ruch wymiatający jaki wykonuje szczoteczka soniczna jest delikatny dla dziąseł i szkliwa. Dlatego też ze szczoteczek sonicznych mogą korzystać osoby o wrażliwych dziąsłach, czy z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Warto podkreślić, że im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje tym szybciej i dokładniej czyści zęby. Znacznie lepiej radzi sobie również z usuwaniem przebarwień i pomaga ograniczyć tworzenie się kamienia nazębnego. Najszybsze modele wykonują nawet 96 000 ruchów na minutę. Dzięki takiej prędkości w zaledwie kilka minut możemy bardzo dokładnie wyszczotkować zęby i dotrzeć do każdego zakamarka w jamie ustnej. Choć maksymalna prędkość szczoteczki sonicznej jest ważna, to warto pamiętać że jej szybkość zawsze dopasowujemy do wrażliwości i aktualnych potrzeb jamy ustnej. Aby w pełni sprostać potrzebom naszych zębów i dziąseł, warto postawić na model w którym prędkość możemy zmieniać, wybierając spośród kilku dostępnych programów pracy. Takie rozwiązanie niezwykle ułatwia korzystanie ze szczoteczki. Dobrym przykładem takich szczoteczek są szczoteczki soniczne SEYSSO.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór szczoteczek sonicznych. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej najlepszej dla siebie, sprawdź ranking szczoteczek sonicznych, w którym znajdziesz najpopularniejsze i najchętniej kupowane modele. Poznasz ich najważniejsze cechy oraz potencjalne plusy i minusy.

W takim zestawieniu znajdziesz szczoteczki w różnym przedziale cenowym, na przykład do 200 zł, do 300 zł do 500 zł. Dzięki tym istotnym informacjom, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.