Loading...
Choroby

Jak należy się przygotować do badania glukozy?

Pobrana krew do badanie glukozy

Glukoza jest ważną substancją chemiczną, dzięki której mamy energię do funkcjonowania na co dzień. Jeżeli jednak jej obserwujemy podwyższone stężenie glukozy we krwi lub jej zbyt niewielkie ilości, jest to poważnym ostrzeżeniem ze strony naszego organizmu. Jak badać stężenie cukru? O czym świadczy wzrost stężenia glukozy, a o czym jego za mała ilość?

Poziom glukozy we krwi – dlaczego jest taki ważny?

Glukoza to cukier prosty będący podstawowym paliwem dla naszego organizmu. Jeżeli nie dostarczymy w ciągu dnia odpowiedniej ilości i jakości posiłków, szybko odczujemy to w postaci złego samopoczucia, osłabienia czy trzęsących się rąk. Z drugiej strony jednak nadmiar glukozy we krwi również nam nie służy i nierzadko stanowi objaw poważniejszego procesu chorobowego. Aby utrzymać jej prawidłowy poziom powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile jemy w ciągu dnia, ale również na to, jakie produkty pojawiają się na naszym talerzu. Te naturalne, nieprzetworzone nasycą nas na dłużej i jednocześnie zapewnią energię na długi czas w sposób ciągły, bez gwałtownych wahań ilości tego cukru w naszej krwi.

Badanie glukozy – kiedy należy się na nie zdecydować?

Jeżeli nie mamy problemów ze zdrowiem, badanie glukozy powinno być jednym z podstawowych corocznych testów, jakie przechodzimy celem sprawdzenia, w jakiej jesteśmy kondycji. W takiej sytuacji poziom cukru bada się zazwyczaj na czczo, lub na czczo oraz po spożyciu płynnej glukozy lub jakiegoś produktu spożywczego – test ma na celu sprawdzenie, jak nasz organizm radzi sobie z utrzymaniem prawidłowych poziomów tego cukru zarówno gdy jesteśmy głodni, jak i po posiłku.

W sytuacji, gdy borykamy się z problemami ze zdrowiem, częstotliwość badania glukozy powinna być ustalona przez naszego lekarza. Zwykle będzie to również więcej, niż tylko pojedynczy coroczny test. W takiej sytuacji powinniśmy potraktować zalecenia priorytetowo i postępować zgodnie z tym, co powie nam specjalista.

Wysoki lub niski poziom glukozy we krwi – co oznacza?

Badanie glukozy może mieć trzy rezultaty: albo mieścimy się w normie, albo jesteśmy poniżej lub powyżej prawidłowych wartości. Podwyższony poziom glukozy we krwi może świadczyć o tym, że nasze ciało nie radzi sobie z jej przetwarzaniem na energię lub nie wytwarza dostatecznie dużej ilości insuliny, co jest sygnałem wskazującym na obecność choroby, na przykład insulinooporności czy cukrzycy. Zbyt niski poziom również jest wskaźnikiem, że coś może być z nami nie tak. Badanie poziomu cukru, w którym znajdujemy się poniżej normy może oznaczać problem z niedoczynnością tarczycy, chorobami kory nadnerczy, a także niewydolnością przysadki mózgowej.

Badanie na stężenie glukozy – jak się przygotować?

Jeżeli wybieramy się na oznaczenie stężenia glukozy we krwi żylnej, powinniśmy odpowiednio przygotować się do badania. Zarówno w sytuacji, gdy krew zostanie pobrana nam raz, jak i wtedy gdy stanie się to dwukrotnie, powinniśmy pojawić się na badaniu na czczo. Oznacza to, że na 8-12 godzin przed wykonaniem badania nie powinniśmy nic jeść ani pić, za wyjątkiem wody. Z tego względu rekomenduje się również, aby podobne testy przeprowadzać rano, a przed samym pobraniem krwi odpocząć przez 10 do 15 minut. Gdy nasze badanie jest dwuetapowe, po pierwszym pobraniu krwi zostaniemy poproszeni o wypicie roztworu glukozy lub spożycie jakiegoś posiłku i ponowne zgłoszenie się na test.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.