Loading...
Zdrowie

Jak obniżyć cholesterol – 4 nawyki, które możesz zmienić od zaraz!

Mężczyzna odmawia zjedzenia hamburgera i frytek, które powodują cholesterol całkowity podwyższony

Artykuł partnera.

Cholesterol całkowity powyżej normy to powód do niepokoju, ale i do wdrożenia odpowiednich działań zmierzających do tego, by obniżyć jego poziom. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i szukasz sprawdzonych sposobów na to, jak obniżyć cholesterol, przeczytaj nasz artykuł. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wskazówki pomogą Ci zadbać o zdrowie!

Podwyższony cholesterol – dlaczego warto z nim walczyć?

Hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu, jest niebezpieczny dla zdrowia. Cholesterol – zwłaszcza LDL, nazywany „złym cholesterolem” – osadza się w naczyniach, tworząc tzw. blaszkę miażdżycową, która prowadzi do zwężenia tętnicy, a w konsekwencji niedokrwienia i chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazały, że zmniejszenie stężenia LDL-C w surowicy prowadzi do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz zgonu z tych powodów. To chyba dostateczna motywacja do tego, by zadbać o swoje zdrowie.

Jak obniżyć cholesterol za pomocą farmakoterapii?

Jeżeli podczas badania profilu lipidowego okazało się, że cierpisz na wysoki poziom cholesterolu, z pewnością lekarz przepisał Ci odpowiednie leki, zwykle są to statyny. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami i nie przerywać nawet, gdy poziom cholesterolu się unormuje, bo przerwanie terapii może prowadzić do powrotu do punktu wyjścia. Wszelkie wątpliwości związane z dawkowaniem, efektami ubocznymi itp. należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Cholesterol – jak obniżyć jego poziom innymi sposobami?

Przyjmowanie leków warto połączyć też ze zmianami w stylu życia. Niewłaściwe zachowania i nawyki odbijają się na zdrowiu i skutkują jego pogarszającą się kondycją. Aby obniżyć wysoki cholesterol całkowity, warto wdrożyć kilka podstawowych nawyków:

  1. Wprowadź do codziennej rutyny aktywność fizyczną – każda dawka ruchu jest ważna, ale aby skutecznie wpływać na profil lipidowy, trening powinien angażować wiele mięśni, mieć umiarkowaną aktywność, być wykonywany minimum trzy razy w tygodniu i trwać 30-60 min. Dotyczy to oczywiście sprawnych osób. Jeśli Twoja kondycja jest za słaba, trenuj krócej i stopniowo zwiększaj czas treningów.
  2. Dbaj o odpowiednią dietę – to najważniejszy punkt. Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych realnie wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego w Twoim organizmie. Zrezygnuj więc z tłuszczy zwierzęcych na rzecz roślinnych, zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie, postaw na strączki i pełnoziarniste produkty, ogranicz tłuste produkty mięsne, słodycze, fast foody czy tłusty nabiał.
  3. Wprowadź do codziennego jadłospisu stanole roślinne – stanole zmniejszają zdolność organizmu do wchłaniania cholesterolu z pożywienia. Aby zapewnić sobie ich odpowiednią podaż, możesz korzystać z żywności funkcjonalnej: margaryny, napojów jogurtowych lub serków do smakowania marki Benecol. Już w 2-3 tygodnie zauważysz widoczną poprawę w poziomie cholesterolu całkowitego.

Wypracowanie kilku wymienionych wyżej nawyków sprawi, że Twój poziom cholesterolu będzie miał szasnę znacząco się obniżyć. Oczywiście możesz też wypróbować sposób babci na obniżenie cholesterolu, czyli picie ziół, nie wiadomo jednak, na ile to skuteczna metoda. Pomocne może być też zredukowanie masy ciała, co oczywiście warto robić z głową i opracowanym przez specjalistę planem.

* Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

1 Sobień B. Jak powstaje blaszka miażdżycowa? Online: https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62038,jak-powstaje-blaszka-miazdzycowa. Dostęp: 14.02.2023.

2 Kłosiewicz-Latoszek L. Czy warto obniżać poziom cholesterolu. Online: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-warto-obnizac-poziom-cholesterolu/. Dostęp: 14.02.2023.

3 Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Wpływ wysiłku fizycznego na profil lipidowy. Online: https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/wplyw-wysilku-fizycznego-na-profil-lipidowy-2/. Dostęp: 14.02.2023.

4 European Food Safety Authority. Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. Online: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can. Dostęp: 14.02.2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.