Loading...
Dom i rodzina

Jak opóźnić okres naturalnie i bezpiecznie?

Kobieta zastanawiająca się, jak opóźnić okres

Ludzki organizm od setek lat jet zagadką, która nie została do końca rozwiązana. Składa się on z wielu skomplikowanych układów, które są niezbędne do tego, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Nauką, która zajmuje się budową narządów i układów ciała człowieka nazywana jest anatomią. Czasami używa się nazwy antropotomia, która pochodzi z języka greckiego. Anthropos – człowiek. Anatomia zajmuje się głównie badaniem i opisywaniem narządów, które spełniają wspólną funkcję i poszczególnych części ustroju. Kolejną dziedziną nauki zajmującą się badaniem ludzkiego organizmu jest antropologia fizyczna. Zajmuje się ona zmiennością cech anatomicznych i fizjologicznych człowieka w czasie i przestrzeni.
Żeński układ rozrodczy jest dość skomplikowany. Służy głównie do wytwarzania komórek płciowych żeńskich. Podczas zapłodnienia stwarza odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu płodu. Ze względu na umiejscowienie narządy dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. to właśnie z żeńskim układem rozrodczym najbardziej związana jest miesiączka.

Czym jest miesiączka? Dlaczego się pojawia?

Miesiączka jest inaczej nazywana menstruacją, krwawieniem miesięcznym, albo potocznie okresem. Jest to zjawisko polegające na regularnym złuszczaniu się nabłonka macicy, czyli endometrium. Dzieje się to pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych, głównie estrogenów i progesteronu. Wynika to z układów wzajemnych sprężeń zwrotnych między gonadami, przednim płatem przysadki mózgowej i podwzgórzem. Gonada to gruczoł płciowy produkujący komórki rozrodcze, czyli gamety.

Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie i wydzielanie hormonów. Natomiast podwzgórze to niewielka struktura mózgu, która znajduje się w brzusznej części międzymózgowia. W przypadku miesiączki można spotkać się z terminem cyklu miesiączkowego bądź cyklu menstruacyjnego.

Są to zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Zachodzą one w ustalonym rytmie biologicznym przy pomocy układu nerwowo hormonalnego. Cykl menstruacyjny występuje tylko u kobiet dojrzałych płciowo, czyli po pokwitaniu, ale przed przekwitaniem. Pojawia się on z reguły u dziewczynek około 12 lub 13 roku życia. Natomiast ustaje w różnym wieku najczęściej u kobiet, które ukończyły 45 lat i więcej.

Dzięki temu, że cykl menstruacyjny się pojawia, kobieta wie, że jej układ rozrodczy funkcjonuje prawidłowo. Jest to niezbędne do posiadania dzieci. Menstruacja u zdrowej kobiety, powinna pojawiać się co 28 dni. Zazwyczaj trwa kilka dni. Jednak czasami cykl się opóźnia, a okres się nie pojawia w danym terminie. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, to na opóźnienie miesiączki mogą mieć wpływ inne czynniki.

Przyczyny opóźnienia okresu

Ludzki organizm jest zbudowany tak, że wszystkie układy się ze sobą łączą, w mniejszym lub większym stopniu. Podobnie jest z układem rozrodczym,który jest ściśle związany z układem hormonalnym i nerwowym. W związku z tym okres może opóźniać się pod wpływem kilku okoliczności.

  • Ciąża. W momencie, gdy zachodzi do zapłodnienia, cykl menstruacyjny chwilowo ustaj. Nabłonek złuszczający się w czasie okresu jest niezbędny do rozwoju i ochrony płodu.
  • Stres. W dzisiejszych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak jego nadmierność może doprowadzić do rozregulowania cyklu menstruacyjnego i wtedy miesiączka się nie pojawi.
  • Zażywanie antybiotyków i silne choroby. Leczenie jakiejś dolegliwości również może wpłynąć na to, że okres się spóźni. W trakcie choroby organizm znacznie się osłabia, a dodatkowo musi się bronić przed wirusami i bakteriami.
  • Podróże, zmiany klimatyczne i czasowe powodują nie tylko rozregulowanie rytmu snu, ale także mogą wpłynąć na cykl menstruacyjny. Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że musi dostosować się do wszelkich zmian. Jeśli kobieta często podróżuje może spodziewać się opóźnień miesiączki.
  • Bezwzględna dieta. Wiele kobiet stosuje różnego rodzaju diety, by zgubić kilka kilogramów. Oprócz ograniczeń jedzeniowych wprowadzają intensywne ćwiczenia fizyczne oraz często suplementy, które mają wspomóc odchudzanie. Tym sposobem organizm musi się przystosować do zmian, które nagle zostały wprowadzane.
  • Wiek. Pierwsze, jak i ostatnie miesiączki również mogą być nieregularne. W przypadku dziewczynek cykl menstruacyjny się dopiero pojawił i organizm jeszcze sobie z tym nie radzi. Podobnie jest w przypadku pań, które za chwilę pożegnają się z okresem. Będzie się  on pojawiał nieregularnie, aby w końcu zniknąć na stałe.

Opóźnienie okresu nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Jeśli zaburzenia pojawiają się często najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Nieregularny cykl menstruacyjny może prowadzić do wielu problemów jak, chociażby poczęcie dziecka.

Opóźnienie miesiączki domowymi sposobami i konsultacja z lekarzem
Źródło: freepik.com

Jak zatrzymać okres? Po co kobiety to robią?

Miesiączka to nie tylko złuszczanie się nabłonka macicy, ale również wydzielanie krwi z pochwy. Dla wielu pań te dni są trudne. Bardzo często z okresem związane są silne bóle brzucha oraz wahania nastroju. Ponadto zwiększa się ilość wydalanego moczu, co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Również higiena wymaga wielorazowego udania się do łazienki. W trakcie miesiączki panie najchętniej schowałyby się pod kocem i tam czekały na zakończenie menstruacji. Jednak z reguły nie jest to możliwe.

W przypadku kiedy panią czeka ważne wydarzenie raczej woli nie przechodzić w tym czasie najgorszych dni miesiąca. Wiele z nich zastanawia się jak opóźnić okres, najlepiej domowymi sposobami. Tak właściwie nie jest to możliwe. Owszem istnieją teorie, że okres można opóźnić jedząc spore ilości witaminy C albo pijąc herbatę z czarnej malwy, czy kąpiąc się w gorącej wodzie. Również seks z partnerem ma wpłynąć na to, że okres się przesunie. Jednak nie tak to działa. Wszystkie wymienione metody spowodują, że miesiączka pojawi się kilka lub kilkanaście godzin szybciej niż powinna. W takim wypadku również o tyle samo czasu szybciej się zakończy. Wpłynie więc to na przesunięcie miesiączki, ale raczej nie o to chodzi kobietom. Jednak nie zawsze te sposoby się sprawdzają, a okres przychodzi w terminie.

W tej sytuacji po raz kolejny nasuwa się pytanie: jak można opóźnić okres domowymi sposobami? Odpowiedź jest prosta. Nie da się. W domu można jedynie stosować środki, które pomogą uporać się ze skutkami ubocznymi miesiączki. Na bóle menstruacyjne sprawdza się herbata z pokrzywy albo tabletki rozkurczowe. Może pomóc również gorąca kąpiel, jednak uśmierzając ból może także wpłynąć na zwiększenie krwawienia.

Najczęściej kobiety chcą zatrzymać lub przesunąć okres, jeśli czeka je podróż służbowa lub poślubna, wakacje, ważne spotkanie, rozmowa o pracę bądź ślub. Takie sytuacje często związane są ze stresem albo ekscytacją. Niepotrzebne są wtedy paniom dodatkowe komplikacje. Raczej żadna z nich nie chce martwić się o to, czy na wakacjach będzie mogła popływać albo ubrudzi sobie krwią suknię ślubną.

Skoro nie ma możliwości przesunięcia okresu domowymi sposobami, to czy są metody, które na to pozwolą? Tak.

Jak zatrzymać okres? Bezpieczne metody przesunięcia okresu

Wiadomo już, że nie da się zatrzymać okresu, jeśli jednak jest taka konieczność to można to zrobić. Okres można przesunąć za pomocą środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych odbywa się na określonych zasadach. Pierwszą dawkę przyjmuje się w pierwszym dniu krwawienia. Następne powinno przyjmować się o stałej porze przez 21 dni. Przez kolejny tydzień przerywa się branie tabletek. W tym czasie pojawia się miesiączka. Po upływie 7 dni należy wrócić do przyjmowania tabletek.

Jeśli jednak kobieta chce przesunąć okres to może to zrobić właśnie za pomocą środków antykoncepcyjnych. Wystarczy, że nie przerwie przyjmowania tabletek podczas umownego tygodnia. W takim wypadku uda się zatrzymać okres na 21 dni.

Przesunąć okres można także, jeśli kobieta zacznie przyjmować tabletki antykoncepcyjne szybciej niż powinna. Wtedy okres pojawi się kilka dni wcześniej. Jednak tego typu zabiegi warto skonsultować z ginekologiem.

Podsumowanie, czyli fakty i mity o tym, jak przesunąć miesiączkę

Przede wszystkim należy pamiętać, że okres jest u kobiety rzeczą naturalną i bez konkretnej przyczyny lepiej nie próbować go zatrzymać. Jeśli zajdzie już taka konieczność, to nie ma sensu szukania domowych sposobów na zatrzymanie okresu, bo takie zwyczajnie nie istnieją. Na przesunięcie miesiączki nie pomoże herbata, seks, czy alkohol. Okres można zatrzymać jedynie poprzez tabletki antykoncepcyjne, które zapisywane są przez lekarza na receptę. Niestety nie każda kobieta może je przyjmować, więc jeśli będzie chciała rozpocząć terapię hormonalną może spodziewać się szerokiego wywiadu w gabinecie lekarskim.
Niedawno na rynku pojawiły się tabletki antykoncepcyjne, które stosuje się ciągle przez 91 dni. Nowe opakowanie rozpoczyna się bez żadnej przerwy. Tabletki podzielone są na dwie części: 84 różowe i 7 białych. Miesiączka występuje tylko podczas spożywania białych tabletek. Tylko raz na kwartał!

Zatrzymanie okresu za pomocą tabletek nie ma szkodliwego wpływu na organizm kobiety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.