Loading...
Uroda

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Kobieta dba o swoją cerę trądzikowym

Cera z trądzikiem to cera tłusta o intensywnej produkcji sebum. Jego nadmierna ilość powoduje pojawianie się różnych form wykwitów skórnych, w tym zmian ropnych i stanów zapalnych. W takim przypadku ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja skóry, ale i dobrze wybrany podkład do cery trądzikowej, który pozwoli bezpiecznie zamaskować widoczne niedoskonałości.

Jak dbać o cerę z trądzikiem?

Cera trądzikowa wymaga oczyszczania i delikatnej pielęgnacji. Ta nazbyt silna i intensywna może bowiem uszkodzić skórę i spotęgować powstawanie wyprysków i zmian ropnych. Podstawowa pielęgnacja powinna polegać na odpowiednim oczyszczeniu twarzy, usunięciu martwego naskórka, stosowaniu toników oraz systematycznym nawilżaniu cery.

Czynności te pozwolą usunąć nadmiar sebum i ograniczyć tworzenie się stanów zapalnych. Dobrze też stosować produkty wysuszające, nakładane bezpośrednio na wyprysk. Istotne jest także to, aby do wykonania makijażu dobrać odpowiedni podkład do cery trądzikowej. Powinien on nie tylko zamaskować niedoskonałości twarzy, ale i nie pogorszyć kondycji skóry.

Podkład do cery trądzikowej

Podkład do cery trądzikowej nie powinien być produktem wybranym losowo. Kosmetyk ten musi bowiem nie tylko ukryć wypryski, ale i regulować ilość wydzielanego sebum. Powinien być lekki, nieco płynny i nie obciążać skóry. Nie powinien też zawierać konserwantów ani blokować ujścia gruczołów łojowych.

Warto sięgać po takie produkty, które zawierają substancje nawilżające i antybakteryjne, dzięki czemu ograniczą trądzikowe stany zapalne i przyspieszą gojenie zmian na skórze. Powinniśmy także wybierać te kosmetyki, które nie zawierają sztucznych barwników i silikonów. Te ostatnie wygładzają skórę, ale jednocześnie tworzą na niej powłokę zatykającą pory.

Jak czyścić twarz trądzikową?

Mycie twarzy powinno odbywać się rano i wieczorem przy użyciu delikatnych środków, takich jak pianki, żele, płyny micelarne. Usuwają one nadmiar sebum i normalizują jego wydzielanie przez gruczoły. Nie należy jednak stosować kosmetyków, które w swoim składzie zawierają alkohol. Może on powodować powstawanie podrażnień i nadmiernie wysuszać skórę.

Nie powinniśmy też używać do mycia zwykłego mydła w kostce. Prawidłowe pH zdrowej skóry jest lekko kwaśne. Cera trądzikowa ma z kolei pH zbliżone do zasadowego, podobnie jak zwykłe mydło. W efekcie skumulujemy niekorzystne działanie nieprawidłowego pH, utrudniając naszej skórze regenerację i normalizowanie się jej stanu.

Czy peeling to dobry pomysł?

Usuwanie martwego i zrogowaciałego naskórka jest wskazane przy każdym typie skóry, także trądzikowej. W jej przypadku nie powinniśmy jednak używać peelingu mechanicznego. Podrażni on skórę i „rozniesie” po twarzy bakterie, intensyfikując powstawanie zmian ropnych. Peeling ten możemy stosować tylko wtedy, gdy na twarzy nie mamy wyprysków!

Dla skóry ze zmianami ropnymi odpowiedniejszy będzie peeling enzymatyczny. Jego zaletą jest odblokowanie porów, ograniczenie ujścia gruczołów łojowych oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki niemu nie podrażnimy skóry i w bezpieczny sposób oczyścimy twarz. Taki peeling można stosować raz w tygodniu.

Tonik do twarzy

Przy cerze z trądzikiem powinniśmy użyć toniku do twarzy, zwłaszcza jeśli planujemy nałożyć podkład do cery trądzikowej (skóra lepiej sobie z nim poradzi). Toniki pozwalają normalizować pH twarzy, delikatnie ją oczyszczają i zmniejszają wydzielanie sebum. Toniki mają też właściwości ściągające, bakteriobójcze i poprawiające regenerację uszkodzonej skóry.

Dzięki tonizacji skóra będzie matowa i oczyszczona. Sprawi to, że łatwiej jej będzie wchłaniać substancje czynne zawarte w kremach czy innych środkach przeznaczonych do cery trądzikowej. Zwróćmy też uwagę czy tonik posiada właściwości odkażające (często są to związki cynku), dzięki którym ograniczymy rozwój stanów zapalnych.

Kremy nawilżający i maseczka

Kremy do cery trądzikowej mają za zadanie nawilżać cerę, odżywiać ją oraz regulować pracę gruczołów łojowych. Krem na dzień powinien być lekki, aby nie obciążać skóry i skutecznie ją zmatowi

. Krem na noc powinien z kolei być bardziej odżywczy i mocno nawilżający. Jego konsystencja może być „cięższa” niż kremu na dzień.

Dobrym pomysłem jest stosowanie maseczek, które odblokowują pory, usuwają nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Dodatkowo też likwidują uszkodzony naskórek (martwy i zrogowaciały). To z kolei sprawia, że substancje czynne zawarte w innych kosmetykach do twarzy trądzikowej mają ułatwione wchłanianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.