Loading...
Choroby

Jak poprawić stan wątroby?

Lekarz rozmawia przez telefon.

Wątroba to bardzo ważny narząd, który umożliwia usuwanie toksyn z organizmu. Jej zdolności regeneracyjne są bardzo duże, jednak zły tryb życia może szybko popsuć jej stan. Jak skutecznie wspierać wątrobę? Podpowiadamy.

Jaką funkcję pełni nasza wątroba i dlaczego jest taka ważna?

Wątroba to organ o złożonej roli. Nie tylko bierze czynny udział w detoksykacji organizmu, ale również wspomaga metabolizm i magazynuje wiele witamin oraz związków mineralnych. Organizm nie byłby w stanie bez niej funkcjonować. Każde osłabienie wątroby odbija się na zdrowiu całego organizmu, warto więc zadbać o to, by była w jak najlepszej kondycji.

Co negatywnie wpływa na wątrobę?

Z racji funkcji, jaką pełni wątroba, jest szczególnie narażona na działanie toksycznych substancji, które są w niej magazynowane, zanim zostaną wydalone. Szczególnie szkodliwe są dla niej:

  • alkohol
  • leki
  • tłuste, ciężkostrawne potrawy

Nieprawidłowa dieta może mieć poważne konsekwencje w postaci osłabienia wątroby, a spożywanie dużej ilości alkoholu może prowadzić nawet do jej częściowego obumarcia.

Problemy związane z wątrobą zazwyczaj objawiają się ogólnym osłabieniem organizmu, brakiem apetytu, bólem zlokalizowanym w prawym dolnym rogu jamy brzusznej. Może wystąpić również nagły spadek masy ciała. W przypadku silnej silnego podrażnienia czasem pojawia się zapalenie wątroby nazywane żółtaczką.

Jak dbać o wątrobę?

W tej kwestii szczególne znaczenie ma zdrowy styl życia i stosowanie odpowiedniej diety. Lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki o niewielkiej zawartości tłuszczu to klucz do utrzymania wątroby w dobrym stanie lub zregenerowania jej. O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka ważnych dla wątroby zasad:

  • niespieszne jedzenie, najlepiej małych posiłków – lepiej zjeść ich więcej np. 5-6, niż mniej, za to bardzo obfitych;
  • wyeliminuj z diety alkohol;
  • konsultuj każdy z przyjmowanych leków z lekarzem – on zdecyduje, czy nie będą zbyt obciążające dla wątroby i ewentualnie zaproponuje zamienniki;
  • ogranicz ilość błonnika w diecie;
  • ogranicz ilość wypijanej kawy oraz czarnej herbaty;
  • zredukuj masę ciała – nadwaga zawsze jest niezdrowa dla organizmu;
  • staraj się żyć aktywnie, zwiększ ilość ruchu – nie musi się on wiązać z dużym wysiłkiem fizycznym, wystarczą regularne spacery czy jazda na rowerze

Jakie leki brać, żeby zregenerować wątrobę?

Decyzja o włączeniu leczenia farmakologicznego zawsze powinna zostać podjęta przez lekarza, który poprzedzi ją serią badań oraz szczegółowym wywiadem przeprowadzonym z pacjentem. W razie chwilowych dolegliwości, np. po zjedzeniu zbyt obfitego, ciężkostrawnego posiłku, można wspomóc się jednym z dostępnych bez recepty leków wspierających wątrobę. Farmaceuta z pewnością pomoże w wybraniu skutecznego i bezpiecznego specyfiku. W przypadku przewlekłych lub intensywnych dolegliwości bólowych konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem.

Sprawdź również wpis: https://mamabezrecepty.pl/grill-i-watroba/.

Po więcej praktycznych porad dotyczących zdrowia, zajrzyj na bloga Mama Bez Recepty, prowadzonego przez farmaceutkę dzielącą się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.